REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe OC pojazdu

Edyta Ryś
Prawnik -ekspert w dziedzinie dochodzenia odszkodowań i prawa cywilnego.
Ubezpieczenie OC można zawierać w dowolnym zakładzie ubezpieczeń, który prowadzi ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych.
Ubezpieczenie OC można zawierać w dowolnym zakładzie ubezpieczeń, który prowadzi ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien mieć ważne OC.

Od 1 stycznia 2004 r. ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych reguluje ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniu obowiązkowym, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym raz Polskim Biurze Ubezpieczycieli komunikacyjnych (Dz.U, nr 124 poz. 1152 z póżn. zm.). Wspomniana ustawa nakłada obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC na każdego posiadacza pojazdu mechanicznego.

REKLAMA

Za brak ubezpieczenia pojazdu posiadacz może być ukarany karą pieniężną, która w zależności od pojazdu wynosi równowartość Euro wyrażoną w złotych tj. 500 euro (około 2.090 zł) w przypadku samochodu osobowego, 800 euro (około 3.340 zł) w przypadku ciężarówki i autobusu oraz 100 euro (około 420 zł) w przypadku pozostałych pojazdów.

Zobacz: Czym jest odpowiedzialność cywilna za produkt?

Oprócz kary finansowej, organy kontrolne mogą posiadaczowi odebrać dowód rejestracyjny pojazdu. Ponadto gdy posiadacz nie ma obowiązkowego OC to UFG wypłaci za niego odszkodowanie.

Ubezpieczenie OC można zawierać w dowolnym ZU, który prowadzi ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych. Przed zawarciem umowy należy wypełnić wniosek o ubezpieczenie. Zasadniczym okresem trwania umowy ubezpieczenia jest okres 12 miesięcy. Jeśli umowa nie zostanie wypowiedziana pisemnie przynajmniej na jeden dzień przed upływem okresu wskazanego na polisie umowa ubezpieczeniowa automatycznie zawierana jest na następny okres. Ustawa dopuszcza także możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia na okres krótszy dla pojazdów zarejestrowanych czasowo, zarejestrowanych za granicą, pojazdów wolnobieżnych i pojazdów historycznych. Minimalny okres zawarcia umowy wynosi 30 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Kiedy zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania?

Ubezpieczenie OC chroni następstwa bezprawnego działania sprawcy, skutkiem którego jest szkoda majątkowa i niemajątkowa na osobie poszkodowanego w związku z ruchem pojazdu.

Ruch pojazdu określony jest przez ustawę i obejmuje nie tylko faktyczne (fizyczne) poruszanie się pojazdu, ale także szkody zaistniałe przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu, podczas zatrzymania, postoju lub garażowania.

REKLAMA

Znajomość prawnych zasad odpowiedzialności cywilnej jest nieodzowna przy analizie obowiązkowych ubezpieczeń OC komunikacyjnego. Odszkodowanie wypłaca się po ustaleniu odpowiedzialności cywilnej kierującego pojazdem, która może opierać się na 2 zasadach prawnych:
1) zasada ryzyka: nakłada z góry na kierującego pojazdem odpowiedzialność wynikająca z faktu wprowadzenia pojazdu do ruchu. Poszkodowany nie musi wykazać winy sprawcy, musi jedynie udowodnić, że szkoda została wyrządzona w związku z ruchem pojazdu. Sprawca natomiast może zwolnić się z odpowiedzialności przez wykazanie, że szkoda nastąpiła na skutek:
a) siły wyższej,
b) wyłącznej winy poszkodowanego,
c) wyłącznej winy osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności.
2) zasada winy: wskazuje na odpowiedzialnego za skutki, który ponosi winę za powstałe zdarzenie szkodowe. Winę należy udowodnić na pomocą dowodów, iż kierujący ponosi winę w swoim bezprawnym zachowaniu lub działaniu.

Ustalenie odpowiedzialności polega na ustaleniu stosunków prawnych:
• stosunek zachodzący pomiędzy ubezpieczycielem a ubezpieczającym tj. umowa ubezpieczenia OC. Stosunek ten powstaje przez zawarcie umowy ubezpieczenia uregulowanej w kodeksie cywilnym od art. 805 do 828 k.c. , jak także przepisami szczególnymi - sprawdzenie polega na potwierdzeniu zawarcia tej umowy, okresu jej obowiązywania oraz jej zakresu
• stosunek pomiędzy sprawcą szkody i poszkodowanym, sprawca pełni rolę ubezpieczającego siebie lub inne osoby uwalniając się od odpowiedzialności cywilnej (ale nie karnej!) wobec ewentualnych poszkodowanych – ustalany jest związek powstania szkody z okolicznościami wypadku
• ubezpieczyciela nie łączy z poszkodowanym żaden stosunek prawny do chwili wypadku lub kolizji czyli powstaje on po powstaniu szkody u poszkodowanego. Zajście wypadku rodzi po stronie poszkodowanego prawo do dochodzenia odszkodowania za doznaną szkodę, równocześnie rodzi po stronie zobowiązanego obowiązek jej naprawienia.

Reasumując: konieczność wykupienia polisy OC pojazdu wynika z ewentualnej konieczności pokrywania wyrządzonych szkód, które zwykle są bardzo kosztowne – jej posiadanie przenosi na ubezpieczyciela obowiązek wypłacania odszkodowania.

Zobacz serwis: Szkody osobowe - OC

Edyta Ryś

Autorka jest prawnikiem w kancelarii odszkodowawczej Adiutor Centrum sp.j.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA