REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe OC pojazdu

Edyta Ryś
Prawnik -ekspert w dziedzinie dochodzenia odszkodowań i prawa cywilnego.
Ubezpieczenie OC można zawierać w dowolnym zakładzie ubezpieczeń, który prowadzi ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych.
Ubezpieczenie OC można zawierać w dowolnym zakładzie ubezpieczeń, który prowadzi ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien mieć ważne OC.

Od 1 stycznia 2004 r. ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych reguluje ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniu obowiązkowym, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym raz Polskim Biurze Ubezpieczycieli komunikacyjnych (Dz.U, nr 124 poz. 1152 z póżn. zm.). Wspomniana ustawa nakłada obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC na każdego posiadacza pojazdu mechanicznego.

REKLAMA

Za brak ubezpieczenia pojazdu posiadacz może być ukarany karą pieniężną, która w zależności od pojazdu wynosi równowartość Euro wyrażoną w złotych tj. 500 euro (około 2.090 zł) w przypadku samochodu osobowego, 800 euro (około 3.340 zł) w przypadku ciężarówki i autobusu oraz 100 euro (około 420 zł) w przypadku pozostałych pojazdów.

Zobacz: Czym jest odpowiedzialność cywilna za produkt?

Oprócz kary finansowej, organy kontrolne mogą posiadaczowi odebrać dowód rejestracyjny pojazdu. Ponadto gdy posiadacz nie ma obowiązkowego OC to UFG wypłaci za niego odszkodowanie.

Ubezpieczenie OC można zawierać w dowolnym ZU, który prowadzi ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych. Przed zawarciem umowy należy wypełnić wniosek o ubezpieczenie. Zasadniczym okresem trwania umowy ubezpieczenia jest okres 12 miesięcy. Jeśli umowa nie zostanie wypowiedziana pisemnie przynajmniej na jeden dzień przed upływem okresu wskazanego na polisie umowa ubezpieczeniowa automatycznie zawierana jest na następny okres. Ustawa dopuszcza także możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia na okres krótszy dla pojazdów zarejestrowanych czasowo, zarejestrowanych za granicą, pojazdów wolnobieżnych i pojazdów historycznych. Minimalny okres zawarcia umowy wynosi 30 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Kiedy zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania?

Ubezpieczenie OC chroni następstwa bezprawnego działania sprawcy, skutkiem którego jest szkoda majątkowa i niemajątkowa na osobie poszkodowanego w związku z ruchem pojazdu.

Ruch pojazdu określony jest przez ustawę i obejmuje nie tylko faktyczne (fizyczne) poruszanie się pojazdu, ale także szkody zaistniałe przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu, podczas zatrzymania, postoju lub garażowania.

REKLAMA

Znajomość prawnych zasad odpowiedzialności cywilnej jest nieodzowna przy analizie obowiązkowych ubezpieczeń OC komunikacyjnego. Odszkodowanie wypłaca się po ustaleniu odpowiedzialności cywilnej kierującego pojazdem, która może opierać się na 2 zasadach prawnych:
1) zasada ryzyka: nakłada z góry na kierującego pojazdem odpowiedzialność wynikająca z faktu wprowadzenia pojazdu do ruchu. Poszkodowany nie musi wykazać winy sprawcy, musi jedynie udowodnić, że szkoda została wyrządzona w związku z ruchem pojazdu. Sprawca natomiast może zwolnić się z odpowiedzialności przez wykazanie, że szkoda nastąpiła na skutek:
a) siły wyższej,
b) wyłącznej winy poszkodowanego,
c) wyłącznej winy osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności.
2) zasada winy: wskazuje na odpowiedzialnego za skutki, który ponosi winę za powstałe zdarzenie szkodowe. Winę należy udowodnić na pomocą dowodów, iż kierujący ponosi winę w swoim bezprawnym zachowaniu lub działaniu.

Ustalenie odpowiedzialności polega na ustaleniu stosunków prawnych:
• stosunek zachodzący pomiędzy ubezpieczycielem a ubezpieczającym tj. umowa ubezpieczenia OC. Stosunek ten powstaje przez zawarcie umowy ubezpieczenia uregulowanej w kodeksie cywilnym od art. 805 do 828 k.c. , jak także przepisami szczególnymi - sprawdzenie polega na potwierdzeniu zawarcia tej umowy, okresu jej obowiązywania oraz jej zakresu
• stosunek pomiędzy sprawcą szkody i poszkodowanym, sprawca pełni rolę ubezpieczającego siebie lub inne osoby uwalniając się od odpowiedzialności cywilnej (ale nie karnej!) wobec ewentualnych poszkodowanych – ustalany jest związek powstania szkody z okolicznościami wypadku
• ubezpieczyciela nie łączy z poszkodowanym żaden stosunek prawny do chwili wypadku lub kolizji czyli powstaje on po powstaniu szkody u poszkodowanego. Zajście wypadku rodzi po stronie poszkodowanego prawo do dochodzenia odszkodowania za doznaną szkodę, równocześnie rodzi po stronie zobowiązanego obowiązek jej naprawienia.

Reasumując: konieczność wykupienia polisy OC pojazdu wynika z ewentualnej konieczności pokrywania wyrządzonych szkód, które zwykle są bardzo kosztowne – jej posiadanie przenosi na ubezpieczyciela obowiązek wypłacania odszkodowania.

Zobacz serwis: Szkody osobowe - OC

Edyta Ryś

Autorka jest prawnikiem w kancelarii odszkodowawczej Adiutor Centrum sp.j.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA