REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w niedzielę 3 maja pracownicy mogą pracować w placówkach handlowych

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę sklep, w którym zatrudniam 3 pracowników. Sklep jest czynny każdego dnia. Czy w święto 3 maja, które przypada w tym roku w niedzielę, mogę nakazać pracownikom przyjść do pracy?

RADA

REKLAMA

Nie może Pan wyznaczyć pracownikom pracy w sklepie w święto 3 maja. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że święto to przypada w niedzielę.

UZASADNIENIE

 Praca w święta w placówkach handlowych jest zabroniona (art. 1519a Kodeksu pracy). Zakaz pracy w placówkach handlowych dotyczy tylko tych świąt, które zostały uznane za dni wolne od pracy. Dotyczy to również świąt, które przypadają w niedzielę.

Poniższa tabela przedstawia wykaz świąt wolnych od pracy, w które praca jest zabroniona w placówkach handlowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Święta wolne od pracy

Zatem nie mogą Państwo polecić pracownikom pracy w święto 3 maja br. Jednak sklep może być czynny w święta, jeżeli zapewnią w nim Państwo obsługę przez osoby, które nie są pracownikami. Pracę w sklepie w święta mogą bowiem wykonywać osoby prowadzące działalność gospodarczą, np. właściciel sklepu lub osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Zawierając jednak umowy cywilnoprawne na pracę w sklepie należy je tak sformułować, aby nie spełniały warunków właściwych dla umów o pracę.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracodawca prowadzący sklep osiedlowy zamierza zatrudnić w święta majowe osoby na umowy zlecenia. W umowach zlecenia ustalił, że wykonanie zlecenia będzie polegało na obsłudze klientów sklepu oraz wydawaniu i sprzedaży towarów. Ponadto w umowie zostało ustalone, że zleceniobiorcy część wynagrodzenia otrzymają w towarze. Takie zapisy w umowie zlecenia decydują o tym, że w omawianym przypadku mamy do czynienia z umową zlecenia, a nie z umową o pracę.

Zakaz pracy w handlu obowiązuje wszystkich pracodawców, bez względu na liczbę zatrudnionych przez nich pracowników. Nawet pracodawca, który zatrudnia jednego pracownika, nie może polecić mu pracy w święta w placówce handlowej.

Praca w dni świąteczne w placówce handlowej nie może być również wykonywana w przypadkach, które dopuszczają pracę w niedziele i święta. Oznacza to, że oprócz placówek handlowych, we wszystkich innych zakładach pracy dopuszczalne jest polecanie pracy w święta (i niedziele) np. w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska czy usunięcia awarii.

• art. 22 § 1, art. 1519a, art. 15110 Kodeksu pracy.

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA