REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie dotacje na prowadzenie żłobka?

Dzięki unijnej dotacji pracodawcy będą mogli skuteczniej zachęcić swoich pracowników do powrotu do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Firmy dysponujące lokalem będą mogły zaadoptować go na potrzeby żłobka, a koszt niezbędnych do tego celu prac pokryje Unia Europejska.

Przedsiębiorco, sprawdź termin ważności swojego dowodu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina, że dowody osobiste wydane w 2001 roku tracą ważność jeszcze w tym roku.

Obliczamy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Pracownik powinien wykorzystać urlop w naturze. Gdy jednak dochodzi do rozwiązania umowy, a pracownik nie zdążył wykorzystać całego swojego urlopu, pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent za każdy niewykorzystany dzień.

Nierzetelność ksiąg rachunkowych

Otrzymałam protokół z US z którego wynika, że: „księgi rachunkowe prowadzone były nierzetelnie, gdyż nie wykazywano w nich przychodu z nieodpłatnych świadczeń tj. korzystania nieodpłatnie z udzielonych przez udziałowców pożyczek i korzystania nieodpłatnie z nieruchomości”. Czy ten zarzut można jakoś odeprzeć? Czy faktycznie US mógł tak stwierdzić?

REKLAMA

Wchodzą w życie zmiany w Kodeksie pracy

 Pracodawca nie będzie musiał kierować pracownika na wstępne badania lekarskie, jeżeli zatrudni go ponownie w ciągu 30 dni od zakończenia poprzedniej umowy o pracę. Ponadto nie będzie musiał zwalnianemu pracownikowi wydawać świadectwa pracy, jeśli ponownie go zatrudni – nawet po przerwie.

Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu?

Złodzieje opracowali wiele sposobów na to, jak zdobyć nasze pieniądze. Co zrobić, żeby nie stracić gotówki? Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę zdaniem ekspertów.

Złoty powoli odzyskuje pozycję

Dziś od rana pojawiały się spekulacje na temat ewentualnej interwencji banków centralnych na rynkach finansowych. Były one związane z zaplanowaną na godz. 23.00 telekonferencją przedstawicieli państw G-7 i stopowały podaż. Ta sytuacja doprowadziła do odreagowania na giełdach, surowcach i bardziej ryzykownych walutach, co okazało się po myśli dolara, franka szwajcarskiego, jena japońskiego, jak również złotego.

Spokojny koniec tygodnia

W piątek emocje inwestorów opadły. Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych utarło się, że największy ruch panuje w ostatniej godzinie przed zamknięciem. Tak było i tym razem.

REKLAMA

Czy warto mieć konto bankowe z debetem?

Zamiast ubiegać się o kredyt gotówkowy, można założyć sobie tzw. „konto z debetem”, które umożliwia zaciągnięcie kredytu odnawialnego. Eksperci podkreślają, że takie kredyty są nisko oprocentowane. Czy to dobry sposób na zapewnienie sobie płynności finansowej?

Czy warto kupić swoje pierwsze mieszkanie u dewelopera?

Na co zwracają uwagę młodzi ludzie, szukający mieszkania? Zależy im na tym, żeby w krótkim czasie usamodzielnić się, a za kilka lat i tak będą chcieli zamienić lokal na większy albo sprzedać. Dlatego interesuje ich przede wszystkim cena, jak zauważają eksperci od nieruchomości.

Jak przebiega aukcja elektroniczna w postępowaniu o udzielenie zamówienia?

Aukcja elektroniczna nie jest odrębnym trybem udzielania zamówień publicznych, a jedynie opcjonalnym elementem postępowania. Jak przebiega? Przeczytaj.

Zaproszenie do udziału w aukcji elektronicznej - porada

Aukcję elektroniczną przeprowadza się po dokonaniu pełnej oceny ofert. Punktem wyjściowym dla aukcji są oferty pisemne złożone przez wykonawców. Do aukcji muszą zostać zaproszeni wszyscy wykonawcy, którzy złożyli oferty niepodlegające odrzuceniu.

Czy aukcja elektroniczna powinna być przewidziana w ogłoszeniu o zamówieniu?

Aukcja elektroniczna musi być przewidziana w ogłoszeniu o zamówieniu. W przypadku gdy zostanie już przewidziana, zamawiający nie może odstąpić od jej przeprowadzenia. Czy zawsze?

Jak stosować podpis elektroniczny w przypadku aukcji elektronicznej?

Uczestnicząc w aukcji elektronicznej musisz pamiętać o składaniu postąpień w formie elektronicznej i zaopatrzeniu ich w podpis elektroniczny. Jakie wymogi są związane z jego stosowaniem?

Płace i zatrudnienie w górę!

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lutym br. wzrosło o 0,2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym zwiększyło się o 4,1 proc. - podał GUS. Natomiast przeciętne wynagrodzenie w firmach osiągnęło 3 422,14 zł i wzrosło o 0,9 proc. w stosunku do stycznia. W odniesieniu do lutego 2010 r. było wyższe o 4,1 proc.

Jakie są skutki niewznowienia działalności gospodarczej po upływie 24 miesięcy zawieszenia?

Czy przedsiębiorca, który nie zlikwidował działalności bądź nie wznowił działalności po upływie okresu 24 miesięcy na które taka działalność była zawieszona, powinien zostać wykreślony z ewidencji?

Sejm przyjął wszystkie poprawki do nowelizacji ustawy o VAT

Sejm przyjął w piątek wszystkie poprawki Senatu zgłoszone do nowelizacji ustawy o VAT, w tym wniosek o objęcie 8-proc. stawką ciastek, których termin przydatności do spożycia nie przekracza 45 dni. Zmiana ma wejść w życie 1 kwietnia.

Sejm uchwalił ustawę regulującą m.in. kwestię przekształceń szpital

Samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe - zakłada ustawa o działalności leczniczej dot. funkcjonowania szpitali, którą w piątek uchwalił Sejm. To jedna z kluczowych ustaw rządowego pakietu zdrowotnego.

Interwencja osłabiająca jena

Po wczorajszych publikacjach można by wnioskować, że banki centralne nie połączą swoich sił, aby doprowadzić do osłabienia jena. A jednak wczoraj w nocy, podczas wideokonferencji, okazało się, że przedstawiciele państw grupy G-7 są w stanie podjąć współpracę w tej kwestii.

Interwencja osłabiająca jena

Po wczorajszych publikacjach można by wnioskować, że banki centralne nie połączą swoich sił, aby doprowadzić do osłabienia jena. A jednak wczoraj w nocy, podczas wideokonferencji, okazało się, że przedstawiciele państw grupy G-7 są w stanie podjąć współpracę w tej kwestii.

Grupa G7 chce osłabienia jena

Podczas posiedzenia grupy G7 ministrowie finansów oraz szefowie banków centralnych postanowili wprowadzić środki, zmierzające do osłabienia JPY. Rada Bezpieczeństwa ONZ wprowadziła zakaz lotów nad Libią, co jest równoznaczne z interwencją wojskową w tym kraju.

Wiosna budzi branżę budowlaną

Produkcja budowlana w lutym br. wzrosła o 23% - podał GUS. "Budownictwo będzie jedną z najszybciej rozwijających się branż w tym roku" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Rośnie produkcja sprzedana

O 10,7% wzrosła produkcja sprzedana przemysłu w lutym br. w stosunku do analogicznego okresu 2010 r. Była także wyższa o 3,5% względem stycznia 2011 - poinformował GUS.

8 proc. VAT na ciastka z 45-dniowym terminem spożycia

Sejmowa komisja finansów zgodziła w czwartek m.in. na to, by ciastka, których termin minimalnej trwałości nie przekracza 45 dni, zostały objęte 8-proc. stawką VAT. Komisja opowiedziała się za przyjęciem wszystkich 9 poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o VAT.

Sejm: projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT do komisji finansów

Sejm skierował komisyjny projekt nowelizacji ustaw o podatkach PIT i CIT do komisji finansów publicznych. Ma on m.in. uprościć podatkowe zasady ustalania różnic kursowych.

Jakie są kryteria oceny oferty w aukcji elektronicznej?

Uczestnictwo w aukcji elektronicznej związane jest z konkurencją, która zmusza zainteresowanych do prześcigania się w ofertach. W celu wyłonienia najkorzystniejszej z nich zleceniodawca stosuje szereg wzorów, które mają rozstrzygnąć o wygranej. Dowiesz się więcej z poniższej porady.

Senat za wykreśleniem z ustawy medialnej zapisów o internecie

Senat wprowadził w czwartek zgłoszone przez senatorów PO poprawki do noweli ustawy medialnej, które usuwają z niej zapisy dotyczące internetowych usług na żądanie. Regulacje dotyczące internetu mają być wprowadzone kolejną nowelą.

Aukcja elektroniczna jako procedura przetargowa - porada

Aukcja elektroniczna to opcjonalny etap postępowania o udzielenie zamówienia. Umożliwia wnikliwą ocenę ofert wykonawców. Kiedy można ją zastosować i co ma na celu? Przeczytaj.

LG Optimus Me P350 – ciekawy telefon w rozsądnej cenie

Jakiś czas temu pojawiły się plotki na temat nowego modelu firmy LG. Model o nazwie Optimus Me P350 miał być nie tyle rewolucyjny, co dostępny dla klientów, którzy szukają niedrogiej, ale ciekawej komórki. Poznajmy bliżej więcej danych technicznych oraz cenę nowej słuchawki od LG.

Samsung Sidekick 4G – ciekawy slider nie dla Europy

Amerykański operator T-Mobile zaprezentował smartfon Sidekick 4G. Oczywiście telefon nie jest produkcji operatora, lecz koreańskiej firmy Samsung. Nowe urządzenie współpracuje z systemem operacyjnym Android 2.2. Jak prezentuje się Sidekick 4G?

Zasilacze i drukarki – jak zmniejszyć ich apetyt na prąd?

W dzisiejszych czasach, w dobie szalejących cen za energię elektryczną coraz poważniej patrzymy na zużycie prądu różnych sprzętów. Do niedawna, konsumpcja energii elektrycznej przez komputer czy drukarkę nie była dla nas ważna, ale wraz z rozwojem technologii i coraz większym zapotrzebowaniem na energię, zaczynamy szukać oszczędności na wielu płaszczyznach. Czy drukarka może pobierać mniej energii? Jak dobrać odpowiedni zasilacz?

Monitory i inne peryferia – jak oszczędzić energię?

Jeszcze jakiś czas temu monitory kineskopowe walczyły z kartami graficznymi o miano największego pożeracza prądu. Na szczęście sporo zmieniło wejście technologii ciekłokrystalicznej. W przypadku monitorów kineskopowych im jaśniejszy był obraz, tym więcej energii pochłaniało urządzenie. W przypadku ekranów ciekłokrystalicznych jest inaczej. Pojedyncza komórka kryształu zużywa tym więcej energii, im więcej światła zatrzymuje. W odwrotny sposób działa podświetlenie. Mamy więc do czynienia z systemem, w którym zużycie raczej zależy od maksymalnego kontrastu niż samej jasności. Co to oznacza i jak wpływa na zużycie energii?

Będą zwolnienia z VAT od usług konserwatorskich?

Ministerstwo Finansów rozważa możliwość wprowadzenia przejściowego zwolnienia z podatku VAT usług konserwatorskich dotyczących zabytków i dzieł sztuki - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski. Jak zaznaczył, trwają analizy w tej sprawie.

Sytuacja na rynku pracy lepsza niż w ubiegłych latach

Wydatki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu są mniejsze, bo sytuacja na rynku pracy się poprawia - przekonywała w czwartek w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska.

Indeksy odrabiają straty

Dzisiejsze publikacje makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych nie były jednoznaczne. Wystarczyły jednak, aby wesprzeć zniżkujące ostatnio indeksy. Sam Nikkei zyskał 5 proc.

Złoty powoli odzyskuje pozycję

Dziś od rana pojawiały się spekulacje na temat ewentualnej interwencji banków centralnych na rynkach finansowych. Były one związane z zaplanowaną na godz. 23.00 telekonferencją przedstawicieli państw G-7 i stopowały podaż. Ta sytuacja doprowadziła do odreagowania na giełdach, surowcach i bardziej ryzykownych walutach, co okazało się po myśli dolara, franka szwajcarskiego, jena japońskiego, jak również złotego.

Kiedy umowa o wykonanie zamówienia publicznego jest nieważna?

Przepisy prawa zamówień publicznych wymieniają szereg okoliczności, których wystąpienie skutkuje nieważnością zawartej już umowy o wykonanie zamówienia publicznego. Jednak nie tylko w Pzp należy szukać odpowiednich uregulowań. Kiedy umowa w sprawie wykonania zamówienia publicznego utraci ważność? Przeczytaj.

Senat: ponad 20 poprawek do noweli ustawy o rtv

Ponad 20 poprawek do noweli ustawy medialnej zgłosili w czwartek senatorowie PO. Propozycje usuwają z noweli zapisy dotyczące usług medialnych na żądanie oraz szczegółowo określają, kogo nowelizacja nie dotyczy, m.in. użytkowników portali społecznościowych i blogerów.

Jak wykonawca zamówienia może uniknąć straty wskutek podwyżki VAT?

1 stycznia 2011 r. weszły w życie przepisy zmieniające stawki podatku od towarów i usług (VAT). Wysokość podatku wzrosła. W związku z tymi zmianami wykonawcy zamówień publicznych mogą stracić duże pieniądze. Jakie uprawnienia przysługują w takiej sytuacji wykonawcy i zamawiającemu? Przeczytaj.

Jaką aktywnością charakteryzował się polski rynek budowlany w lutym?

W lutym spółdzielnie były mało aktywne na rynku budowlanym, ale ilość rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych zwiększyła się o 13%. To zasługa deweloperów i osób prywatnych, jak podkreślają eksperci. Dlaczego jednak zmniejszyła się liczba wydawanych pozwoleń na budowę?

KRRiT dementuje: nie będzie cenzury internetu

Nie będzie cenzury internetu, ustawa dotyczy wyłącznie profesjonalnych dostawców przekazu telewizyjnego w internecie, nie zaś prywatnych stron zawierających drobne elementy audiowizualne - tak KRRiT odnosi się do fali krytyki nowelizacji ustawy o rtv.

Czy decyzja SNB skłoni nowych kredytobiorców do zadłużania się we franku?

Czy kredytobiorcy, którzy zadłużyli się w CHF, mogą odetchnąć z ulgą? Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) zdecydował się nie podnosić na razie stóp procentowych. Eksperci finansowi uspokajają, że to znaczy, iż nie wzrośnie oprocentowanie kredytów we franku.

Zarządzanie kadrami

Jeśli od co najmniej dwóch lat nie trafił ci w ręce podobny tytuł, to ta książka odświeży i uporządkuje ci wiedzę o zarządzaniu kadrami. Jest to wydanie aktualne, z wiedzą godną roku 2010. Autorzy są pracownikami naukowymi Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu – jest to zatem gwarancja rzetelności i jakości w doborze materiałów.

Jak uniknąć płacenia zbyt wysokich rat kredytu we frankach?

Co zrobić, żeby rata kredytu, zaciągniętego we frankach, była mniejsza? Czy można zabezpieczyć się na wypadek niekorzystnych zmian kursu? Eksperci finansowi uważają, że tak.

Czy opłaca się kupić telewizję, Internet i telefon w pakiecie 3 w 1?

Eksperci podkreślają, że można dużo zaoszczędzić, decydując się na zakup pakietu, obejmującego tzw. usługi teleinformatyczne, czyli telewizję, Internet i telefon. Na polskim rynku działa kilku dużych dostawców, którzy prześcigają się w wymyślaniu połączonych pakietów. Jaki zestaw warto wybrać?

Dysk do zastosowań profesjonalnych – jak wybrać?

Dyski do zastosowań profesjonalnych powinny charakteryzować się przede wszystkim wysokim bezpieczeństwem danych. W codziennej pracy dużo ważniejsza od wydajności jest pewność, że cenne dokumenty i dane nie zostaną bezpowrotnie utracone. Jak więc zapewnić swoim danym bezpieczeństwo? Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Nowe historyczne minimum pary USD/JPY

Od poniedziałku kurs EUR/USD znajduje się w przedziale 1,3860-1,4000. W świetle ostatnich wydarzeń, na tle nasilającej się zmienności rynku, stabilność notować eurodolara jest zastanawiająca.

Cena franka najwyższa od dwóch lat

Dzisiaj za franka szwajcarskiego płacono 3,27 zł. Ostatnio CHF był tak drogi w lutym 2008 r., kiedy żniwa zbierał kryzys gospodarczy w światowej gospodarce. Szwajcarska waluta jest o krok od ustanowienia nowego rekordu, osiągnięcia wartości zbliżonej do 3,3 zł.

Cena franka najwyższa od dwóch lat

Dzisiaj za franka szwajcarskiego płacono 3,27 zł. Ostatnio CHF był tak drogi w lutym 2008 r., kiedy żniwa zbierał kryzys gospodarczy w światowej gospodarce. Szwajcarska waluta jest o krok od ustanowienia nowego rekordu, osiągnięcia wartości zbliżonej do 3,3 zł.

Kiedy sanepid może kontrolować przedsiębiorcę?

Polscy przedsiębiorcy mogą być kontrolowani przez ponad 40 podmiotów. Jednym z nich jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, określana skrótowo mianem sanepidu. Ekspert radzi kiedy może ona zbadać zgodność działania przedsiębiorcy z przepisami prawa.

REKLAMA