REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spokojny koniec tygodnia

Subskrybuj nas na Youtube
Na GPW najwięcej dzieje się, kiedy wygasają kontrakty terminowe.
Na GPW najwięcej dzieje się, kiedy wygasają kontrakty terminowe.

REKLAMA

REKLAMA

W piątek emocje inwestorów opadły. Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych utarło się, że największy ruch panuje w ostatniej godzinie przed zamknięciem. Tak było i tym razem.

Przebieg piątkowej sesji na warszawskim parkiecie pozwolił inwestorom odpocząć po ostatnich, nerwowych chwilach. Przez większą część dnia działo się niewiele. Rozpiętość wahań indeksu największych spółek sięgała zaledwie 13 punktów. Na otwarciu wskaźniki zyskiwały po 0,3 proc., za wyjątkiem mWIG40, który zaczął od zwyżki o 0,6 proc. Później jednak doszlusował do pozostałych, zaś sWIG80 zaczął wykazywać niewielką słabość, z trudem utrzymując się w okolicach czwartkowego zamknięcia. W południe WIG20 także zaliczył chwilowy spadek pod kreskę, ale szybko tę stratę odrobił. Przepychanka między bykami a niedźwiedziami toczyła się wciąż w wyznaczonym do południa zakresie i nie miała większych konsekwencji dla obrazu rynku.

REKLAMA

W gronie blue chipów największą stabilnością charakteryzowały się akcje Cyfrowego Polsatu, zwyżkujące o około 2 proc., Lotosu, notowane 1 proc. powyżej poziomu z czwartkowego fixingu i PKO, zyskujące również około 1 proc. Znacznie mniej zdecydowani byli inwestorzy w przypadku papierów KGHM i PKN Orlen. Po początkowej zwyżce o 1 proc., w ciągu dnia oddały one zyski. W przeciwnym kierunku podążały walory Tauronu, które po porannej, niewielkiej przecenie, po południu szły w górę o ponad 1 proc. Stopniowo skalę wzrostu zwiększały też papiery PZU, zyskujące pod koniec dnia 2,5 proc.

Dowiedz się także: Czy decyzja SNB skłoni nowych kredytobiorców do zadłużania się we franku?

Na głównych europejskich parkietach byki poczynały sobie nieco bardziej odważnie, jednak i tam zmiany indeksów nie były rewolucyjne. Na otwarciu wskaźniki w Paryżu, Londynie i Frankfurcie zyskiwały po około 0,7 proc., a w ciągu dnia zwiększyły skalę zwyżki do około 1 proc. W pierwszej części dnia widać było niewielką słabość na najbardziej ryzykownych rynkach. Na znalazły się wskaźniki w Madrycie, Stambule, Atenach, Bukareszcie i Sofii. Do końca dnia sytuacja ta utrzymała się na trzech ostatnich. Po prawie 3 proc. zyskiwały indeksy w Rydze i Tallinie.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Danych makroekonomicznych było dziś bardzo niewiele i nie wywierały żadnego wpływu na nastroje inwestorów. Warto jedynie zwrócić uwagę na sięgającą 6,4 proc. inflację na poziomie producentów w Niemczech oraz kolejną podwyżkę stopy rezerw obowiązkowych w Chinach. W najbardziej newralgicznych kwestiach informacje były zróżnicowane. Kadafi, w reakcji na działania ONZ, wstrzymał działania zbrojne. Agencja Standard & Poor’s kolejny raz z rzędu obniżyła rating Bahrajnu, zaś Japonia poinformowała, że sytuacja w elektrowni Fukushima jest gorsza niż wcześniej oceniano. Jedynie wiadomość z Libii spowodowała krótkotrwały wzrost indeksów i spadek cen ropy naftowej.

Na warszawskim parkiecie większy ruch zrobił się tuż po godzinie 16.00. Po wyskoku i ustanowieniu maksimum dnia, WIG20 szybko wrócił w okolice czwartkowego zamknięcia. Ostatecznie indeks największych spółek zyskał 0,8 proc., WIG wzrósł o 0,6 proc., mWIG40 o 0,01 proc., a sWIG80 o 0,14 proc. Obroty wyniosły 1,7 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA