REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spokojny koniec tygodnia

Na GPW najwięcej dzieje się, kiedy wygasają kontrakty terminowe.
Na GPW najwięcej dzieje się, kiedy wygasają kontrakty terminowe.

REKLAMA

REKLAMA

W piątek emocje inwestorów opadły. Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych utarło się, że największy ruch panuje w ostatniej godzinie przed zamknięciem. Tak było i tym razem.

REKLAMA

Przebieg piątkowej sesji na warszawskim parkiecie pozwolił inwestorom odpocząć po ostatnich, nerwowych chwilach. Przez większą część dnia działo się niewiele. Rozpiętość wahań indeksu największych spółek sięgała zaledwie 13 punktów. Na otwarciu wskaźniki zyskiwały po 0,3 proc., za wyjątkiem mWIG40, który zaczął od zwyżki o 0,6 proc. Później jednak doszlusował do pozostałych, zaś sWIG80 zaczął wykazywać niewielką słabość, z trudem utrzymując się w okolicach czwartkowego zamknięcia. W południe WIG20 także zaliczył chwilowy spadek pod kreskę, ale szybko tę stratę odrobił. Przepychanka między bykami a niedźwiedziami toczyła się wciąż w wyznaczonym do południa zakresie i nie miała większych konsekwencji dla obrazu rynku.

REKLAMA

W gronie blue chipów największą stabilnością charakteryzowały się akcje Cyfrowego Polsatu, zwyżkujące o około 2 proc., Lotosu, notowane 1 proc. powyżej poziomu z czwartkowego fixingu i PKO, zyskujące również około 1 proc. Znacznie mniej zdecydowani byli inwestorzy w przypadku papierów KGHM i PKN Orlen. Po początkowej zwyżce o 1 proc., w ciągu dnia oddały one zyski. W przeciwnym kierunku podążały walory Tauronu, które po porannej, niewielkiej przecenie, po południu szły w górę o ponad 1 proc. Stopniowo skalę wzrostu zwiększały też papiery PZU, zyskujące pod koniec dnia 2,5 proc.

Dowiedz się także: Czy decyzja SNB skłoni nowych kredytobiorców do zadłużania się we franku?

Na głównych europejskich parkietach byki poczynały sobie nieco bardziej odważnie, jednak i tam zmiany indeksów nie były rewolucyjne. Na otwarciu wskaźniki w Paryżu, Londynie i Frankfurcie zyskiwały po około 0,7 proc., a w ciągu dnia zwiększyły skalę zwyżki do około 1 proc. W pierwszej części dnia widać było niewielką słabość na najbardziej ryzykownych rynkach. Na znalazły się wskaźniki w Madrycie, Stambule, Atenach, Bukareszcie i Sofii. Do końca dnia sytuacja ta utrzymała się na trzech ostatnich. Po prawie 3 proc. zyskiwały indeksy w Rydze i Tallinie.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Danych makroekonomicznych było dziś bardzo niewiele i nie wywierały żadnego wpływu na nastroje inwestorów. Warto jedynie zwrócić uwagę na sięgającą 6,4 proc. inflację na poziomie producentów w Niemczech oraz kolejną podwyżkę stopy rezerw obowiązkowych w Chinach. W najbardziej newralgicznych kwestiach informacje były zróżnicowane. Kadafi, w reakcji na działania ONZ, wstrzymał działania zbrojne. Agencja Standard & Poor’s kolejny raz z rzędu obniżyła rating Bahrajnu, zaś Japonia poinformowała, że sytuacja w elektrowni Fukushima jest gorsza niż wcześniej oceniano. Jedynie wiadomość z Libii spowodowała krótkotrwały wzrost indeksów i spadek cen ropy naftowej.

Na warszawskim parkiecie większy ruch zrobił się tuż po godzinie 16.00. Po wyskoku i ustanowieniu maksimum dnia, WIG20 szybko wrócił w okolice czwartkowego zamknięcia. Ostatecznie indeks największych spółek zyskał 0,8 proc., WIG wzrósł o 0,6 proc., mWIG40 o 0,01 proc., a sWIG80 o 0,14 proc. Obroty wyniosły 1,7 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA