| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Spokojny koniec tygodnia

Spokojny koniec tygodnia

W piątek emocje inwestorów opadły. Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych utarło się, że największy ruch panuje w ostatniej godzinie przed zamknięciem. Tak było i tym razem.

Przebieg piątkowej sesji na warszawskim parkiecie pozwolił inwestorom odpocząć po ostatnich, nerwowych chwilach. Przez większą część dnia działo się niewiele. Rozpiętość wahań indeksu największych spółek sięgała zaledwie 13 punktów. Na otwarciu wskaźniki zyskiwały po 0,3 proc., za wyjątkiem mWIG40, który zaczął od zwyżki o 0,6 proc. Później jednak doszlusował do pozostałych, zaś sWIG80 zaczął wykazywać niewielką słabość, z trudem utrzymując się w okolicach czwartkowego zamknięcia. W południe WIG20 także zaliczył chwilowy spadek pod kreskę, ale szybko tę stratę odrobił. Przepychanka między bykami a niedźwiedziami toczyła się wciąż w wyznaczonym do południa zakresie i nie miała większych konsekwencji dla obrazu rynku.

W gronie blue chipów największą stabilnością charakteryzowały się akcje Cyfrowego Polsatu, zwyżkujące o około 2 proc., Lotosu, notowane 1 proc. powyżej poziomu z czwartkowego fixingu i PKO, zyskujące również około 1 proc. Znacznie mniej zdecydowani byli inwestorzy w przypadku papierów KGHM i PKN Orlen. Po początkowej zwyżce o 1 proc., w ciągu dnia oddały one zyski. W przeciwnym kierunku podążały walory Tauronu, które po porannej, niewielkiej przecenie, po południu szły w górę o ponad 1 proc. Stopniowo skalę wzrostu zwiększały też papiery PZU, zyskujące pod koniec dnia 2,5 proc.

Dowiedz się także: Czy decyzja SNB skłoni nowych kredytobiorców do zadłużania się we franku?

Na głównych europejskich parkietach byki poczynały sobie nieco bardziej odważnie, jednak i tam zmiany indeksów nie były rewolucyjne. Na otwarciu wskaźniki w Paryżu, Londynie i Frankfurcie zyskiwały po około 0,7 proc., a w ciągu dnia zwiększyły skalę zwyżki do około 1 proc. W pierwszej części dnia widać było niewielką słabość na najbardziej ryzykownych rynkach. Na znalazły się wskaźniki w Madrycie, Stambule, Atenach, Bukareszcie i Sofii. Do końca dnia sytuacja ta utrzymała się na trzech ostatnich. Po prawie 3 proc. zyskiwały indeksy w Rydze i Tallinie.

Polecamy serwis: Kredyty

Danych makroekonomicznych było dziś bardzo niewiele i nie wywierały żadnego wpływu na nastroje inwestorów. Warto jedynie zwrócić uwagę na sięgającą 6,4 proc. inflację na poziomie producentów w Niemczech oraz kolejną podwyżkę stopy rezerw obowiązkowych w Chinach. W najbardziej newralgicznych kwestiach informacje były zróżnicowane. Kadafi, w reakcji na działania ONZ, wstrzymał działania zbrojne. Agencja Standard & Poor’s kolejny raz z rzędu obniżyła rating Bahrajnu, zaś Japonia poinformowała, że sytuacja w elektrowni Fukushima jest gorsza niż wcześniej oceniano. Jedynie wiadomość z Libii spowodowała krótkotrwały wzrost indeksów i spadek cen ropy naftowej.

Na warszawskim parkiecie większy ruch zrobił się tuż po godzinie 16.00. Po wyskoku i ustanowieniu maksimum dnia, WIG20 szybko wrócił w okolice czwartkowego zamknięcia. Ostatecznie indeks największych spółek zyskał 0,8 proc., WIG wzrósł o 0,6 proc., mWIG40 o 0,01 proc., a sWIG80 o 0,14 proc. Obroty wyniosły 1,7 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Doktor nauk prawnych specjalizujący się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »