Obliczamy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy
REKLAMA
REKLAMA
Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oblicza się tak jak wynagrodzenie za urlop, z drobnymi zmianami określonymi w § 15-19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r.
REKLAMA
Ustalanie podstawy obliczania ekwiwalentu
Obliczanie ekwiwalentu za urlop należy zacząć od ustalenia podstawy. Składniki pensji przysługujące pracownikowi w określonej stałej stawce miesięcznej należy wziąć pod uwagę w wysokości z miesiąca, w którym pracownik nabył prawo do ekwiwalentu.
REKLAMA
Przy zmiennych składnikach wynagrodzenia, przysługujących za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, do których pracownik nabył prawo w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, należy wziąć pod uwagę w przeciętnej wysokości z okresu tych 3 miesięcy.
W sytuacji gdy przez cały okres 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu za urlop lub przez okres krótszy, lecz obejmujący pełny miesiąc kalendarzowy lub pełne miesiące kalendarzowe pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie, wówczas uwzględnia się najbliższe miesiące, za które pracownikowi wynagrodzenie przysługiwało.
Natomiast składniki za okresy dłuższe niż miesiąc, wypłacone podczas 12 miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w średniej wysokości z tego okresu.
Jeśli pracownik z powodu urlopu bezpłatnego lub choroby nie przepracował pełnego wymaganego 3-miesięcznego okresu poprzedzającego miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, aby ustalić kwotę ekwiwalentu należy pensję, którą rzeczywiście otrzymał z całego okresu, podzielić przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik pomnożyć przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Ekwiwalent za niewykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy oblicza się:
• dzieląc sumę miesięcznych wynagrodzeń przez współczynnik ekwiwalentowy,
• dzieląc tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika,
• mnożąc tak otrzymany ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.
Współczynnik, służący do ustalenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu, ustala się odrębnie w każdym roku kalendarzowym i stosuje przy obliczaniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego.
Współczynnik urlopowy
Współczynnik ustala się, odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzieli się przez 12.
WAŻNE!
Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wartość współczynnika obniża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.
Od 2011 r. obliczenie współczynnika ekwiwalentowego nie jest już niestety takie proste. Obecnie nie trzeba już oddawać pracownikowi dnia wolnego za święto, jeżeli wypada ono w sobotę albo w innym dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (art. 130 k.p.). Zasada ta wpływa na liczbę dni, jakie przypadają do przepracowania w poszczególnych miesiącach kalendarzowych oraz na wysokość współczynnika urlopowego.
Przykład
Pracodawca określił w regulaminie, że dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w jego zakładzie przypada w sobotę. W związku z tym współczynnik urlopowy należy obliczyć w następujący sposób:
365 dni - (52 niedziele + 9 świąt + 52 dni wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy): 12 = 21.
(...)
Ewelina Tusińska
Więcej przeczytasz w artykule Obliczamy ekwiwalent za urlop wypoczynkowy
w Serwisie Prawno-Pracowniczym
REKLAMA
REKLAMA