REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cena franka najwyższa od dwóch lat

Kataklizm w Japonii może zahamować regeneracją rynków nieruchomości w krajach anglosaskich.
Kataklizm w Japonii może zahamować regeneracją rynków nieruchomości w krajach anglosaskich.

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiaj za franka szwajcarskiego płacono 3,27 zł. Ostatnio CHF był tak drogi w lutym 2008 r., kiedy żniwa zbierał kryzys gospodarczy w światowej gospodarce. Szwajcarska waluta jest o krok od ustanowienia nowego rekordu, osiągnięcia wartości zbliżonej do 3,3 zł.

REKLAMA

Na ruch w górę szwajcarskiej waluty składają się z jednej strony jej siła względem światowych walut, a z drugiej – słabość walut z emerging markets, która tradycyjnie pojawia się w sytuacjach większej niechęci do ryzyka globalnych inwestorów. Pierwszy z tych czynników powoduje, że frank umacnia się względem złotego bardziej niż euro czy dolar. Natomiast drugi czynnik sprzyja osłabianiu się złotego względem wszystkich najważniejszych walut.

REKLAMA

Widać z tej diagnozy, że dalsze losy CHF/PLN będą zbieżne z rozwojem wypadków na światowych giełdach. Krótko okresowo ich kondycja najbardziej zależy od doniesień z Japonii, związanych z nasilaniem się problemów w tamtejszej elektrowni atomowej. Dzisiejsze reakcje japońskiej giełdy, która straciła relatywnie niewiele, w porównaniu ze skalą zniżek z początku tygodnia, daje nadzieję, że inwestorzy uwierzyli, iż najgorszego scenariusza w elektrowni Fukushima da się uniknąć. Choć jednocześnie trudno sobie wyobrazić, jaki ten najgorszy scenariusz może być. Tak czy inaczej, warto przyjąć, że zachowanie rynków finansowych stopniowo będzie zaczynało wynikać z racjonalnej oceny skutków gospodarczych katastrofy w Japonii, a w mniejszym stopniu będzie efektem emocjonalnych reakcji w obawie przed nimi.

Dowiedz się także: Dlaczego w Polsce wzrasta presja inflacyjna?

Globalni inwestorzy wykazują niechęć do ryzyka, co nie pozostaje bez znaczenia dla kursu CHF/PLN. Fran zyskuje na wartości w stosunku do głównych walut, a jednocześnie powoduje deprecjację złotego względem wszystkich istotnych walut.

Rynek nieruchomości w USA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdza się słabość amerykańskiego rynku nieruchomości. W lutym liczba rozpoczętych budów spadła do 479 tys. w ujęciu rocznym, czyli najniższego poziomu od kwietnia 2009 r. Zmniejszyła się również liczba wydanych pozwoleń na budowę, co nie pozwala myśleć o poprawie sytuacji w zakresie budownictwa mieszkaniowego w najbliższej przyszłości. Na lutowy regres w zakresie rozpoczynanych budów złożył się spadek o 12% w skali miesiąca, do 375 tys., w segmencie budownictwa jednorodzinnego oraz o 46%, do 104 tys., w budownictwie wielorodzinnym.

Polecamy serwis: Kursy walut

Globalny rynek nieruchomości

Specjaliści na świecie próbują ocenić wpływ katastrofy w Japonii na globalny rynek nieruchomości. Szef Jones Lang LaSalle jest zdania, że może ona podkopać ożywienie na amerykańskim rynku nieruchomości komercyjnych. Będzie to zależało najbardziej od siły osłabienia zaufania inwestorów do perspektyw globalnej gospodarki. Fachowcy z Nomury zwracają zaś uwagę na ryzyko wycofywania środków przez japońskich inwestorów z inwestycji w nieruchomości w Wielkiej Brytanii.

Zespół Analiz
Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA