| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Nowe historyczne minimum pary USD/JPY

Nowe historyczne minimum pary USD/JPY

Od poniedziałku kurs EUR/USD znajduje się w przedziale 1,3860-1,4000. W świetle ostatnich wydarzeń, na tle nasilającej się zmienności rynku, stabilność notować eurodolara jest zastanawiająca.

Od początku tygodnia kurs eurodolara porusza się w konsolidacji 1,3860-1,4000. Tak stabilne notowania głównej pary walutowej mogą dziwić w obliczu ostatnich wydarzeń oraz rosnącej zmienności na rynku. Wczoraj rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych spadły do poziomu 3,19 proc., czyli najniższej wartości od początku grudnia 2010 roku, co sygnalizuje rosnącą awersję do ryzyka wśród inwestorów.

Początek dzisiejszego handlu w Europie przebiega w lepszych nastrojach, w porównaniu do sentymentu z wczorajszej sesji. Giełdy Starego Kontynentu rozpoczęły notowania na umiarkowanych plusach, z kolei kurs EUR/USD odnotowuje wzrosty w kierunku 1,4000. Prawdopodobnie czeka nas dziś kolejny test tego istotnego, psychologicznego oporu. Jednak wciąż bardziej prawdopodobny jest scenariusz realizacji zysków przez inwestorów powyżej poziomu 1,4000.

Wczorajsza amerykańska sesja przyniosła dalszy spadek kursu USD/JPY, który ustanowił nowe, historyczne minimum na poziomie 76,36. W czasie sesji azjatyckiej dolar zdołał odrobić część strat w relacji do jena, jednak nadal kurs tej pary walutowej utrzymuje się w okolicach 79,00. Tak silna aprecjacja jena jest bardzo szkodliwa dla japońskiej gospodarki, gdyż uderza w wynik finansowy eksportu, który odpowiada za większą część krajowego PKB. W efekcie umocnienie jena, obok zniszczeń oraz ograniczenia produkcji, jest następnym, istotnym czynnikiem, mogącym zepchnąć japońską gospodarkę na skraj recesji w kolejnych miesiącach. Z tego też względu dalszy spadek kursu USD/JPY będzie zwiększać prawdopodobieństwo interwencji walutowej ze strony japońskich władz.

Przeczytaj również: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w lutym?

Dziś odbędzie się spotkanie państw grupy G7. Zostanie podczas niego poruszona kwestia ewentualnych działań, zmierzających do uspokojenia sytuacji na rynkach.

Z kolei na krajowym rynku walutowym można obserwować coraz dynamiczniejszą wyprzedaż złotego. W trakcie dzisiejszej sesji azjatyckiej polska waluta w relacji do euro osłabiła się do poziomu 4,1200, przebijając tym samym ważny opór 4,1000. Jednak na początku dzisiejszych notowań udało jej się powrócić poniżej tej granicy i zejść do poziomu 4,0800 ok. godz. 10.00. Póki, co wzrosty na parkietach w Europie sprzyjają odreagowaniu złotego. Trudno jednak oczekiwać, aby już teraz nastąpiła trwała poprawa nastrojów. Prawdopodobnie w kolejnych dniach nastąpi dalsze osłabienie polskiej waluty, co ponownie winduje kurs EUR/PLN powyżej poziomu 4,1000.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Pruszyńska

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »