REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Amortyzacja samochodów osobowych przy leasingu finansowym

Z zasadami amortyzacji samochodów osobowych, jeśli ich wartość przekracza równowartość 20.000 euro, ustawy wiążą niekorzystne dla podatnika skutki w postaci ograniczonej możliwości zaliczenia odpisów amortyzacyjnych oraz kosztów ubezpieczenia do kosztów podatkowych.

Leasing finansowy zawarty z konsumentem

Umowa leasingu finansowego może być zawarta również z konsumentem, czyli osobą nieprowadząca własnej działalności gospodarczej. Jakie są różnice pomiędzy leasingiem finansowym zawartym z przedsiębiorcą a konsumentem?

Releasing - ponowna umowa leasingu środka trwałego

Releasing, czyli ponowna umowa leasingu danego środka trwałego, może być zawarty w celu dalszego korzystania z przedmiotu leasingu. Przy releasingu suma opłat przewidzianych w umowie leasingu będzie odpowiadała co najmniej wartości rynkowej środka trwałego z dnia zawarcia następnej umowy leasingu.

Cesja umowy leasingu

Cesja umowy leasingu wiąże się z przeniesieniem praw i obowiązków dotychczasowego korzystającego na nowego korzystającego. Czy cesja umowy leasingu powoduje przerwanie okresu trwania umowy leasingu?

REKLAMA

Nabycie rzeczy po zakończeniu leasingu operacyjnego

Po zakończeniu leasingu operacyjnego korzystający ma możliwość nabycia przedmiotu umowy leasingu. Finansujący może również sprzedać przedmiot leasingu osobie trzeciej. Jak wygląda nabycie rzeczy po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego?

Przedmiot umowy leasingu

Przedmiotem umowy leasingu mogą być przede wszystkim rzeczy materialne. Tak stanowi kodeks cywilny. Jednak zgodnie z ustawami podatkowymi przedmiotem leasingu mogą być również wartości niematerialne. Co może być przedmiotem umowy leasingu?

Leasing finansowy zawarty z przedsiębiorcą

Umowa leasingu finansowego polega na oddaniu rzeczy w użytkowanie, w zamian za raty leasingowe. Na czym polega leasing finansowy zawarty z przedsiębiorcą?

Leasing a podatki dochodowe

Definicje leasingu na potrzeby podatków dochodowych znajdują się zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych jak i fizycznych. Jak definiowany jest leasing na gruncie ustaw o podatkach dochodowych?

REKLAMA

Leasing operacyjny samochodów osobowych

Najpopularniejszym przedmiotem leasingu operacyjnego są samochody, w tym samochody osobowe. Z jakimi niekorzystnymi dla przedsiębiorcy zjawiskami podatkowymi mamy do czynienia w przypadku leasingu operacyjnego samochodów osobowych?

Ułatwienia przy przekazywaniu 1% z PIT

 Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy ułatwiający przekazywanie1% podatku PIT. Jak zgodnie z projektem będzie wyglądało przekazywanie 1% podatku PIT. 

Reklamacje produktów spożywczych

Najczęstszym powodem zgłoszeń reklamacyjnych są złe warunki przechowywania produktów spożywczych w hurtowni lub sklepie. Uważam, że tego typu reklamacje powinien uwzględniać sprzedawca bez potrzeby zgłaszania się wprost do producenta. Jak to zrobić?

Przerwa w pracy przyznana pracownikowi przez pracodawcę

Pracodawca ma prawo wprowadzić jedną przerwę, niewliczaną do czasu pracy, przysługującą pracownikowi na spożycie posiłku oraz załatwienie spraw osobistych. Wymiar przerwy nieprzekraczający 60 minut powinien obejmować wszystkich pracowników.

Autopromocja a awans zawodowy

W dzisiejszych czasach należy się odpowiednio sprzedać nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Czy wiesz, że odpowiednia autopromocja, może otworzyć Ci drogę do awansu?

Start-up, czyli innowacyjny sektor gospodarki

W każdym polskim mieście rozwija się prywatna przedsiębiorczość w formie start-up. Firmy te mają stać się innowatorami na polskim rynku. Poprzez nowe formy prezentacji, sprzedaży, logistyki oraz współpracy rynkowej start-up powinien stać się nowym, innowacyjnym sektorem MSP. Dla realizacji tego projektu w ostatnich latach wprowadzano dofinansowania, preferencyjne kredyty oraz wsparcie szkół wyższych i instytucji, instytutów.

Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych

Prezydent Bronisław Komorowski 14 sierpnia 2013 r. podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zmienia ona krąg osób, których składki na ubezpieczenia społeczne emerytalne i rentowe w związku z opieką nad dzieckiem będą opłacane z budżetu państwa. Kogo obejmą zmiany?

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego

Spółka cywilna może być przekształcona w spółkę prawa handlowego. Spółka cywilna jest najprostszą formą prowadzenia działalności gospodarczej przez kilka osób. Jednak w odróżnieniu od spółek handlowych nie stanowi ona podmiotu odrębnego od jej wspólników.

Raport Aplikacje Sport& Fitness

Wydawnictwo MitMedia i Time4Mobi, partnerzy biznesowi nowo powstającego serwisu SuperApps, rozpoczynają serię publikacji dotyczących rynku aplikacji mobilnych. Pierwszy raport zatytułowany jest „Aplikacje Sport & Fitness”.

Budżet państwa opłaci składki za rodziców

Osoby bezrobotne, pracujące na umowach o dzieło i zleceniach, samozatrudnione i rolnicy opiekujący się dziećmi będą mieli opłacone przez budżet państwa składki ubezpieczeniowe. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał 14 sierpnia 2013 r. nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych. Jest to równoznaczne ze zgodą na zawieszenie pierwszego progu ostrożnościowego. 

Składki ZUS od kosztów dojazdu pracownika do pracy

Pracodawca, który określi w regulaminie wynagradzania zwrot kosztów dojazdu pracownika do pracy potrącając zaliczkę na podatek dochodowy nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Czy przejazd prywatnym samochodem może być również traktowany jako przychód niepodlegający oskładkowaniu?

Udzielanie wsparcia inwestorom

Zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Polski to główny cel uchwały zmieniającej „Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020”. Dokument przygotowany przez MG, Rada Ministrów przyjęła na ostatnim posiedzeniu.

Polska gospodarka w lepszej kondycji

Ostatnie dane makroekonomiczne wskazują na to, że w polskiej gospodarce wreszcie "coś drgnęło" i powoli wychodzi ona z dołka. PKB w II kwartale wzrósł o 0,8 proc. Według Eurostatu zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa wzrosły w czerwcu o ponad 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Optymizm widać nie tylko w "twardych" danych. Wskaźnik aktywności finansowej PMI przekroczył ostatnio poziom 50 pkt., czyli granicę pomiędzy stagnacją a ożywieniem. 

Łatwiejszy dostęp do kredytów konsumpcyjnych

Kredyty konsumpcyjne i hipoteczne będą udzielane według łagodniejszych kryteriów. Jednakże znaczna konkurencja wśród firm pożyczkowych powoduje ostrożniejsze działania banków.

Mediacja sposobem na rozwiązywanie sporów między przedsiębiorcami

Mediacja jest dobrowolnym sposobem rozwiązywania sporów. Ugoda zawarta w trakcie mediacji zatwierdzona przez sąd traktowana jest jak ugoda zawarta przed sądem. Czy jest to skuteczny sposób rozstrzygania sporów?

Tantiemy za odtwarzanie muzyki

Tantiemy za odtwarzanie muzyki w lokalu muszą być opłacane przez większość przedsiębiorców. Którzy przedsiębiorcy mogą uniknąć opłat na tantiemy za odtwarzanie muzyki?

Koniec roamingu w Unii Europejskiej?

Już w przyszłe wakacje możliwy jest koniec roamingu w Unii Europejskiej. Komisja Europejska chce przyspieszyć zniesienie stawek roamingowych. Eksperci przyznają, że nie ma żadnego uzasadnienia technicznego, by telefonowanie do innych krajów UE kosztowało więcej niż w granicach jednego państwa.

Resort finansów chce uregulować pożyczki pozabankowe

Ministerstwo Finansów chce uregulować rynek pożyczek pozabankowych poprzez stworzenie rejestru firm pożyczkowych. Komisja Nadzoru Finansowego ma dostać nowe uprawnienia, a kary za prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia będą wyższe. Resort myśli także o wprowadzeniu limitu maksymalnego kosztu kredytu.

Zwrot nadpłaty podatku

Zwrot nadpłaty podatku może mieć swoje źródło w uchyleniu lub stwierdzeniu nieważności przez sąd administracyjny ostatecznej decyzji, z której wynikała wysokość podatku, który został już wyegzekwowany przez organ. Warunki zwrotu podatnikowi tak powstałej nadpłaty są szczegółowo uregulowane w przepisach ordynacji podatkowej.

Odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracownika

Pracodawca, który uchyla się od wykonania ciążących na nim ustawowych obowiązków powinien liczyć się z sankcjami za popełnione wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Jakie kary nakłada ustawodawca na pracodawcę?

Wakacje z wyższą zdolnością kredytową

Początek wakacji okazał się dobrym momentem na zaciągniecie kredytu hipotecznego. Trzyosobowa rodzina mogła w lipcu otrzymać kredyt o prawie 15 tysięcy złotych wyższy niż miesiąc wcześniej. Singiel o ponad 16 tysięcy. To pozwoliłoby na zakup kilku dodatkowych metrów kwadratowych mieszkania. Wszystko za sprawą wyższego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Niestety w praktyce zdolność wcale aż tak bardzo nie wzrosła.

Ujednolicone zasady handlu w Internecie od połowy 2014 roku

Ujednolicone zasady działania sklepów internetowych w całej UE od połowy 2014 roku będą wynikiem wejścia w życie nowej unijnej dyrektywy. Zmienia ona zasadniczo przepisy dotyczące handlu w Internecie.

Zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym

Zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym był przedmiotem wyroku NSA wydanego pod koniec lipca. Orzeczenie NSA umożliwia podatnikom skarżenie postanowień wydawanych przez Naczelników Urzędu Skarbowego w kwestii przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Młodzi na rynku pracy

Poprawa sytuacji ludzi młodych na rynku pracy zależy, m.in. od  zwiększenia mobilności zawodowej Polaków, dostosowania programu nauki i studiów do potrzeb pracodawców, zmniejszenia kosztów pozapłacowych ponoszonych przez przedsiębiorców, rozpowszechniania staży jako sposobu zdobywania doświadczenia zawodowego i wprowadzenie bonów szkoleniowych - uważa Konfederacja Lewiatan.

Wyłączenie prawa partnera do reprezentacji spółki

Każdy partner ma prawo reprezentować spółkę samodzielnie, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Wyłączenie partnera może natomiast nastąpić jedynie z ważnych powodów. Jak wygląda procedura wyłączenia?

Koszty kontroli w firmie

Koszty kontroli w firmie obciążają przedsiębiorcę, jeżeli mają związek z przeprowadzanymi badaniami laboratoryjnymi, czy też nałożonymi na kontrolowanego przedsiębiorcę karami pieniężnymi. Jakie koszty ponosi kontrolowany przedsiębiorca?

Kontrola zwolnień lekarskich

Kontrola zwolnień lekarskich przeprowadzonych przez ZUS wykazało, że niemal 115 mln zł wstrzymanych i obniżonych świadczeń chorobowych po pół roku przeprowadzanych przez ZUS kontroli zwolnień lekarskich i orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy. To aż o 30 mln zł więcej niż w analogicznym okresie 2012 r.

Akcja "Weź paragon" już na półmetku

Wakacyjna akcja „Weź paragon” na półmetku. Podczas jej trwania pracownicy skarbówki sprawdzają, czy sprzedawcy wydają kupującym paragony i korzystają z kas fiskalnych. Ma to w założeniu ograniczać nieuczciwą konkurencję i zmniejszać szarą strefę.

Zawieszenie prawa do korekty deklaracji podatkowej

Uprawnienie do skorygowania deklaracji podatkowej ulega zawieszeniu na czas kontroli podatkowej i postępowania podatkowego. Kiedy możliwe jest złożenie korekty, a w jakich sytuacjach jest ono nieskuteczne?

Konsekwencje prawne za niezgłoszenie ciężkiego wypadku przy pracy

Pracodawca ma obowiązek powiadomić odpowiedni okręgowy inspektorat pracy oraz prokuraturę, jeżeli wypadek, któremu uległ pracownik był kwalifikowany jako śmiertelny, ciężki lub zbiorowy. Jakie konsekwencje poniesie pracodawca w przypadku niezgłoszenia?

Koszty pomocy prawnej mogą obniżyć podatek

Koszty pomocy prawnej w razie kłopotów prawnych firmy mogą korzystnie wpłynąć na wysokość rozrachunków z fiskusem. O wartość poniesionych na usługi prawnicze wydatków można bowiem obniżyć wysokość należnego podatku, o ile podatnik będzie w stanie udowodnić, że wydatki są związane z działalnością.

Kontrola w firmie - ograniczenia i limity czasowe

Kontrola w firmie jest nieodłączną częścią prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca powinien znać swoje prawa podczas przeprowadzanej kontroli. Jakie są limity czasowe i ograniczenia w przeprowadzaniu kontroli w firmie?

Czy członek rady nadzorczej może zrezygnować z zaległego wynagrodzenia?

Zasady wynagradzania członków rady nadzorczej spółki określane są w dokumentach wewnętrznych. Jeżeli członek rady nie jest jednocześnie pracownikiem, a otrzymuje wynagrodzenie z łączących go stosunków cywilnoprawnych, wówczas może zrzec się wypłaty wynagrodzenia.

Kary za składowanie śmieci

Już wkrótce UE może zacząć nakładać wysokie kary za składowanie śmieci na wysypiskach. Rozwiązaniem może być budowa spalarni.

Kiedy pracodawca nie musi wypłacać wynagrodzenia?

Pracodawca, zatrudniając pracownika, zobowiązuje się do wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę. W pewnych przypadkach pracodawca jest zwolniony z tego obowiązku, np. gdy pracownik został wezwany do sądu w celu pełnienia funkcji ławnika.

Czy przedsiębiorca posiadający zaległości składkowe otrzyma zasiłek?

Przedsiębiorca, którego zaległości składkowe w dniu wypadku przekraczają 6,60 zł nie jest uprawniony do pobierania zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego. Kiedy przedsiębiorca otrzyma przysługujące mu świadczenie?

Umowa zawarta z przedsiębiorcą na odległość

Przedsiębiorca zawierający umowę z konsumentem na odległość jest zobowiązany spełniać określone obowiązki, które nakłada na niego ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić poprzez złożenie dwóch zgodnych oświadczeń woli. Ten sposób rozwiązania stosunku pracy ma charakter bezkonfliktowy bez konieczności składania wypowiedzenia.

Zatrudnianie młodocianych

Okres wakacyjny to czas szczególnie sprzyjający zatrudnianiu młodocianych, którzy decydują się na podjęcie pracy, w celu dorobienia do kieszonkowego. Pracodawca jednak musi mieć na uwadze liczne ograniczenia dotyczące tej grupy pracowników.

Podatek CIT od spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych

Spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne będą płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Do tej pory ich dochody nie podlegały opodatkowaniu, opodatkowany był jedynie dochód ich wspólników.

Wynajem pokoi wczasowiczom - co z podatkami?

Osoby wynajmujące pokoje wczasowiczom zobowiązane są do zapłaty podatku, niezależnie od tego, czy robią to prywatnie, czy w ramach działalności gospodarczej. Wyjątkiem jest wynajem pokoi na wsi, ale pod warunkiem, że jest ich nie więcej niż pięć.

REKLAMA