REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Młodzi na rynku pracy

REKLAMA

Poprawa sytuacji ludzi młodych na rynku pracy zależy, m.in. od  zwiększenia mobilności zawodowej Polaków, dostosowania programu nauki i studiów do potrzeb pracodawców, zmniejszenia kosztów pozapłacowych ponoszonych przez przedsiębiorców, rozpowszechniania staży jako sposobu zdobywania doświadczenia zawodowego i wprowadzenie bonów szkoleniowych - uważa Konfederacja Lewiatan.

 - Osoby młode są szczególnie narażone na wykluczenie zawodowe. Ci, którzy zakończyli edukację i szukają pracy doznają rozczarowania długotrwałą niemożnością znalezienia zatrudnienia. Prowadzi to do powiększania szarej strefy lub rezygnacji z aktywności zawodowej, która powoduje wzrost liczby beneficjentów opieki społecznej. Tendencja jest taka, że im dłużej po skończeniu nauki, ktoś nie może znaleźć pracy, tym trudniej w ogóle mu ją później podjąć - mówi Ewelina Pietrzak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Przyczyną jest niedopasowanie absolwentów do potrzeb rynku pracy. Mimo, że od kilku lat mamy nadmiar absolwentów studiów humanistycznych, zainteresowanie nimi nie maleje. W związku z tym należałoby rozszerzyć działalność biur karier o poradnictwo zawodowe oraz rozpocząć prowadzenie tego rodzaju działalności już w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

REKLAMA

 Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan uważa, że ten stan rzeczy można zmienić, ale wymaga to podjęcia wielu działań. Chodzi przede wszystkim o:

- Polepszenie mobilności zawodowej Polaków. Ważne, aby od początku drogi zawodowej Polacy byli mobilni. Dlatego należy im stworzyć warunki i możliwości elastycznego dopasowywania miejsca pobytu lub zamieszkania do podejmowanych wyzwań, czy stałego zatrudnienia.

Konieczne są uproszczenia związane ze swobodnym przepływem pracowników. Dotyczy to także zmiany przepisów o delegowaniu pracowników w celu świadczenia usług w innych krajach członkowskich UE, tak by polskie firmy delegujące pracowników pozostały konkurencyjne na europejskich rynkach pracy.

- Dostosowanie programu nauki i studiów do realiów rynku pracy. Rozpowszechnianie nauki dwutorowej (wiedza teoretyczna i umiejętności praktyczne).
- Ścisłą współpracę między szkołami i uczelniami a firmami.

Zobacz: Wyłączenie prawa partnera do reprezentacji spółki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Odczuwalne zmniejszenie kosztów pozapłacowych ponoszonych przez pracodawcę. Proponowane w ostatniej wersji nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zwolnienie z obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy to rozwiązanie dobre, ale niewystarczające, ponieważ koszt tej składki w porównaniu z innymi jest niski.

- Wprowadzenie bonu szkoleniowego¬. Znajduje się on wśród propozycji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, jednak resort proponuje, by to sam bezrobotny decydował o tym jakie szkolenie chce podjąć, by znaleźć pracę. Nieznajomość rynku i aktualnych wymagań pracodawców może doprowadzić do marnotrawienia tych pieniędzy. Właściwszym rozwiązaniem byłoby kierowanie bezrobotnego na szkolenie, podczas którego zdobywałby umiejętności pożądane przez potencjalnego pracodawcę, który mógłby go wówczas zatrudnić. Dlatego potrzebna jest ściślejsza współpraca pracodawców ze służbami zatrudnienia.

Zobacz: Koszty kontroli w firmie

- Rozpowszechnienie staży jako sposobu zdobywania doświadczenia zawodowego. Staże, tak jak dotychczas mogłyby być finansowane przez powiatowe urzędy pracy, pracodawcy powinni zostać zwolnieni z konieczności odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, co uatrakcyjniłoby tę formę zatrudnienia. Obecna propozycja resortu pracy implikuje konieczność zobowiązania do zatrudnienia pracownika na długi okres, co spowoduje że nie będzie cieszyć się szerokim zainteresowaniem pracodawców, szczególnie w czasie spowolnienia gospodarczego.

- Zrównanie obowiązków związanych z rodzicielstwem - wprowadzenie konieczności korzystania z części urlopu rodzicielskiego przez obojga rodziców.

Zobacz: Konsekwencje prawne za niezgłoszenie ciężkiego wypadku przy pracy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA