REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje z wyższą zdolnością kredytową

Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus S.A.
pieniądze, finanse Fot. Fotolia
pieniądze, finanse Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Początek wakacji okazał się dobrym momentem na zaciągniecie kredytu hipotecznego. Trzyosobowa rodzina mogła w lipcu otrzymać kredyt o prawie 15 tysięcy złotych wyższy niż miesiąc wcześniej. Singiel o ponad 16 tysięcy. To pozwoliłoby na zakup kilku dodatkowych metrów kwadratowych mieszkania. Wszystko za sprawą wyższego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Niestety w praktyce zdolność wcale aż tak bardzo nie wzrosła.

Na zdolność kredytową wpływ ma kilkanaście czynników. Zakładając, że większość z nich (np. ilość i wiek kredytobiorców, czy posiadane przez nich zobowiązania) nie ulega w przypadku naszego badania zmianie, to największy wpływ na maksymalną kwotę kredytu mają stopy procentowe, polityka banku, która najczęściej przejawia się w wysokości marż, oraz dochody kredytobiorców. Poza tym wpływać mogą rekomendacje KNF, te jednak w ostatnim czasie nie uległy zmianie – nowe wytyczne mają wejść w życie dopiero w nowym roku.

REKLAMA

REKLAMA

WIBOR 3M, który przez większość banków przyjmowany jest, jako stawka bazowa oprocentowania ustabilizował się na poziomie około 2,7% nie spowodował, więc zmiany wysokości oprocentowania. Kolejna obniżka stóp procentowych jest mało prawdopodobna, więc w najbliższym czasie nie powinien on ulegać większym wahaniom.

Średnia wysokość marży w bankach w ciągu miesiąca obniżyła się zaledwie o 0,05 punktu procentowego w przypadku kredytów dla rodziny i 0,02 punktu procentowego w przypadku singla. Różnice są więc znikome i również nie wywarły żadnego wpływu na zdolność kredytową.

Największe zmiany miały miejsce w przypadku dochodów. GUS opublikował, że wynagrodzenie w czerwcu wzrosło prawie o 3 procent, co w przypadku naszej rodziny daje 220 złotych miesięcznie więcej w domowym budżecie. To sprawia, że kredytobiorców stać będzie na wpłacanie wyższej raty. Przypuszczać można również, że przynajmniej część banków zdecydowała się na złagodzenie wewnętrznych regulacji dotyczących sposobu liczenia zdolności przy kredytach mieszkaniowych.

Ranking kredytów samochodowych – lipiec 2013

Michał Krajkowski - główny analityk, Dom Kredytowy Notus

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ostatni miesiąc to kolejny wzrost poziomu zdolności kredytowej. Po niewielkim spadku aktualnie dostępne kwoty wzrosły o kilka procent i jest to z pewnością pozytywna informacja. W tym przypadku za wzrost zdolności kredytowej odpowiada przede wszystkim wzrost przeciętnego wynagrodzenia, dla którego jest wyliczana zdolność w przykładzie. Warto jednak zwrócić uwagę, że czas spektakularnego wzrostu dostępnych kwot już minął. W ciągu ostatniego roku była to zasługa przede wszystkim spadających stóp procentowych. Tymczasem zapowiedziany koniec cyklu obniżek stóp procentowych oznacza, że zdolność kredytowa nie będzie rosła już tak znacząco. Kolejny duży wzrost może nastąpić jednak po nowym roku, kiedy to wszystkie banki będą musiały wdrożyć Rekomendację S. Z naszych szacunków wynika, że po tej zmianie zdolność kredytowa wzrośnie o około 5-7 procent.

Trzyosobowa rodzina mogła w lipcu otrzymać rekordowo wysoką kwotę. Średnia z 18 banków wyniosła ponad 420 tys. złotych, czyli prawie o 15 tysięcy więcej niż miesiąc wcześniej. Maksymalna możliwa do uzyskania kwota była jednak prawie 30 tys. złotych niższa niż w czerwcu i wyniosła 461 tys. złotych w Banku Millennium i Pekao S.A. oraz 460 tys. złotych w Banku ING.

zdolność kredytowa rodziny

okres

zdolność kredytowa

różnica

wzrost

marzec 2013

364 120 zł

-

-

kwiecień 2013

415 051 zł

50 931 zł

14 procent

maj 2013

412 714 zł

-2 337 zł

- 1 procent

czerwiec 2013

405 513 zł

-7 201 zł

- 2 procent

lipiec 2013

420 227 zł

14 714 zł

4 procent

Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych - lipiec 2013

Opracowanie własne DK Notus i MarketMoney.pl


Singiel mógł otrzymać kredyt maksymalnie w wysokości 271 tys. złotych w Banku Pekao S.A (wzrost o 8 tys. zł). i 259 tys. złotych w Banku BGŻ (wzrost aż o 27 tys. zł). Średnia zdolność we wszystkich badanych bankach wyniosła prawie 221 tys. złotych, czyli 16,5 tys. złotych więcej niż miesiąc wcześniej.

zdolność kredytowa singla

okres

zdolność kredytowa

różnica

wzrost

marzec 2013

191 174 zł

-

-

kwiecień 2013

212 042 zł

20 868 zł

11 procent

maj 2013

206 777 zł

-5 265 zł

-2 procent

czerwiec 2013

204 286 zł

-2 491 zł

-1 procent

lipiec 2013

220 809 zł

16 523 zł

8 procent

Opracowanie własne DK Notus i MarketMoney.pl

Konrad Pluciński - ekspert MarketMoney.pl

Z przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski ankiety na temat sytuacji na rynku kredytowym wynika, że w II kwartale bieżącego roku banki nieznacznie złagodziły swoją politykę udzielania kredytów mieszkaniowych. Zmiany były jednak mniejsze niż zapowiadane i towarzyszyły im podwyżki marż. Kolejne, niewielkie zmiany prowadzące do zwiększenia dostępności kredytów hipotecznych prognozowane są również w III kwartale. Przewodniczący komitetów kredytowych w 27 ankietowanych bankach spodziewają się również niewielkiego wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe.  Nie należy się jednak większych zmian oprocentowania. Zarówno marże, jak i stawka bazowa (najczęściej WIBOR 3M) powinny się utrzymywać na obecnym poziomie.

Ubezpieczenie od utraty pracy

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA