REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje z wyższą zdolnością kredytową

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus S.A.
pieniądze, finanse Fot. Fotolia
pieniądze, finanse Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Początek wakacji okazał się dobrym momentem na zaciągniecie kredytu hipotecznego. Trzyosobowa rodzina mogła w lipcu otrzymać kredyt o prawie 15 tysięcy złotych wyższy niż miesiąc wcześniej. Singiel o ponad 16 tysięcy. To pozwoliłoby na zakup kilku dodatkowych metrów kwadratowych mieszkania. Wszystko za sprawą wyższego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Niestety w praktyce zdolność wcale aż tak bardzo nie wzrosła.

Na zdolność kredytową wpływ ma kilkanaście czynników. Zakładając, że większość z nich (np. ilość i wiek kredytobiorców, czy posiadane przez nich zobowiązania) nie ulega w przypadku naszego badania zmianie, to największy wpływ na maksymalną kwotę kredytu mają stopy procentowe, polityka banku, która najczęściej przejawia się w wysokości marż, oraz dochody kredytobiorców. Poza tym wpływać mogą rekomendacje KNF, te jednak w ostatnim czasie nie uległy zmianie – nowe wytyczne mają wejść w życie dopiero w nowym roku.

REKLAMA

REKLAMA

WIBOR 3M, który przez większość banków przyjmowany jest, jako stawka bazowa oprocentowania ustabilizował się na poziomie około 2,7% nie spowodował, więc zmiany wysokości oprocentowania. Kolejna obniżka stóp procentowych jest mało prawdopodobna, więc w najbliższym czasie nie powinien on ulegać większym wahaniom.

Średnia wysokość marży w bankach w ciągu miesiąca obniżyła się zaledwie o 0,05 punktu procentowego w przypadku kredytów dla rodziny i 0,02 punktu procentowego w przypadku singla. Różnice są więc znikome i również nie wywarły żadnego wpływu na zdolność kredytową.

Największe zmiany miały miejsce w przypadku dochodów. GUS opublikował, że wynagrodzenie w czerwcu wzrosło prawie o 3 procent, co w przypadku naszej rodziny daje 220 złotych miesięcznie więcej w domowym budżecie. To sprawia, że kredytobiorców stać będzie na wpłacanie wyższej raty. Przypuszczać można również, że przynajmniej część banków zdecydowała się na złagodzenie wewnętrznych regulacji dotyczących sposobu liczenia zdolności przy kredytach mieszkaniowych.

Ranking kredytów samochodowych – lipiec 2013

Michał Krajkowski - główny analityk, Dom Kredytowy Notus

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ostatni miesiąc to kolejny wzrost poziomu zdolności kredytowej. Po niewielkim spadku aktualnie dostępne kwoty wzrosły o kilka procent i jest to z pewnością pozytywna informacja. W tym przypadku za wzrost zdolności kredytowej odpowiada przede wszystkim wzrost przeciętnego wynagrodzenia, dla którego jest wyliczana zdolność w przykładzie. Warto jednak zwrócić uwagę, że czas spektakularnego wzrostu dostępnych kwot już minął. W ciągu ostatniego roku była to zasługa przede wszystkim spadających stóp procentowych. Tymczasem zapowiedziany koniec cyklu obniżek stóp procentowych oznacza, że zdolność kredytowa nie będzie rosła już tak znacząco. Kolejny duży wzrost może nastąpić jednak po nowym roku, kiedy to wszystkie banki będą musiały wdrożyć Rekomendację S. Z naszych szacunków wynika, że po tej zmianie zdolność kredytowa wzrośnie o około 5-7 procent.

Trzyosobowa rodzina mogła w lipcu otrzymać rekordowo wysoką kwotę. Średnia z 18 banków wyniosła ponad 420 tys. złotych, czyli prawie o 15 tysięcy więcej niż miesiąc wcześniej. Maksymalna możliwa do uzyskania kwota była jednak prawie 30 tys. złotych niższa niż w czerwcu i wyniosła 461 tys. złotych w Banku Millennium i Pekao S.A. oraz 460 tys. złotych w Banku ING.

zdolność kredytowa rodziny

okres

zdolność kredytowa

różnica

wzrost

marzec 2013

364 120 zł

-

-

kwiecień 2013

415 051 zł

50 931 zł

14 procent

maj 2013

412 714 zł

-2 337 zł

- 1 procent

czerwiec 2013

405 513 zł

-7 201 zł

- 2 procent

lipiec 2013

420 227 zł

14 714 zł

4 procent

Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych - lipiec 2013

Opracowanie własne DK Notus i MarketMoney.pl


Singiel mógł otrzymać kredyt maksymalnie w wysokości 271 tys. złotych w Banku Pekao S.A (wzrost o 8 tys. zł). i 259 tys. złotych w Banku BGŻ (wzrost aż o 27 tys. zł). Średnia zdolność we wszystkich badanych bankach wyniosła prawie 221 tys. złotych, czyli 16,5 tys. złotych więcej niż miesiąc wcześniej.

zdolność kredytowa singla

okres

zdolność kredytowa

różnica

wzrost

marzec 2013

191 174 zł

-

-

kwiecień 2013

212 042 zł

20 868 zł

11 procent

maj 2013

206 777 zł

-5 265 zł

-2 procent

czerwiec 2013

204 286 zł

-2 491 zł

-1 procent

lipiec 2013

220 809 zł

16 523 zł

8 procent

Opracowanie własne DK Notus i MarketMoney.pl

Konrad Pluciński - ekspert MarketMoney.pl

Z przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski ankiety na temat sytuacji na rynku kredytowym wynika, że w II kwartale bieżącego roku banki nieznacznie złagodziły swoją politykę udzielania kredytów mieszkaniowych. Zmiany były jednak mniejsze niż zapowiadane i towarzyszyły im podwyżki marż. Kolejne, niewielkie zmiany prowadzące do zwiększenia dostępności kredytów hipotecznych prognozowane są również w III kwartale. Przewodniczący komitetów kredytowych w 27 ankietowanych bankach spodziewają się również niewielkiego wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe.  Nie należy się jednak większych zmian oprocentowania. Zarówno marże, jak i stawka bazowa (najczęściej WIBOR 3M) powinny się utrzymywać na obecnym poziomie.

Ubezpieczenie od utraty pracy

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA