REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie przy kredycie gotówkowym - kiedy wypłata?

ubezpieczenie kredytu gotówkowego
ubezpieczenie kredytu gotówkowego
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dobie spadających stop procentowych banki poszukują alternatywnych źródeł przychodów. Należą do nich różnego rodzaju prowizje i opłaty a także ubezpieczenia.

Banki już dość dawno temu odkryły, że sprzedaż pakietów ubezpieczeniowych jest jednym z najefektywniejszych sposobów na dodatkowe zyski.. Współpraca banków z towarzystwami ubezpieczeniowymi – tzw. bancassurance – rozwija się w Polsce bardzo dobrze. Dość powiedzieć, że obecnie zdecydowana większość ofert kredytowych udostępniania jest klientom wraz z różnego rodzaju ubezpieczeniami. Przed czym one chronią i kiedy można się ubiegać o tego rodzaju świadczenie? Sprawdźmy!

REKLAMA

Szukasz kredytu? Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy!

Ubezpieczenia przy kredytach gotówkowych – warto?

Banki często gratyfikują swoich klientów przystępujących do ubezpieczenia obniżeniem oprocentowania nominalnego pożyczki (od 2,5 pp. w ING Banku Śląskim, przez 3 pp. w Banku Millennium oraz PKO Banku Polskim do nawet 5 pp. w BGŻ) lub obniżeniem prowizji za udzielenie kredytu (jak np. Kredyt Bank). Wydawać by się mogło, że korzyść finansową odczujemy od razu. Ale czy na pewno?

Na poniższej liście wymienia to, co  wchodzi w zakresy ochrony przy polisach ubezpieczeniowych udostępnianych przy kredytach i pożyczkach gotówkowych:

  • Zgon, w tym zgon w następstwie nieszczęśliwego wypadku (NNW);
  • Utrata pracy;
  • Trwała i całkowita niezdolność do pracy;
  • Czasowa niezdolność do pracy;
  • Poważne zachorowanie;
  • Trwałe inwalidztwo;
  • Hospitalizacja;
  • Assistance domowy i medyczny.

Poza stosunkowo szerokim zakresem ochronnym taki pakiet bezpieczeństwa kosztuje. Ile? Postanowiliśmy to przeanalizować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile kosztuje ubezpieczenie?

Cena, jaką będziemy musieli zapłacić za polisę ubezpieczeniową oferowaną przy pożyczkach i kredytach gotówkowych jest wyliczana jako iloczyn długości okresu spłaty, współczynnika (określonego w punktach procentowych) oraz kwoty pożyczki. Opłata za ubezpieczenie płatna jest z góry przy zawieraniu umowy i, w zależności od banku – kredytobiorcy, wynosi:

  • 0,45% albo 0,35% w zależności od wariantu dla pakietu w PKO Banku Polskim;
  • 0,30% w Banku Millennium;
  • 0,27% w ING Banku Śląskim;
  • 0,34% w Banku Pekao S.A;
  • 0,25% do 0,48% w BZ WBK;
  • 0,25% do 0,50% w Credit Agricole Bank Polska.

Jak należy zgłosić się po świadczenie?

Najczęściej, aby uzyskać przysługujące nam świadczenie z tytułu ryzyka objętego ochroną ubezpieczeniową wystarczy wypełnić wniosek o wypłatę świadczenia oraz dostarczyć go do ubezpieczyciela (samodzielnie lub za pośrednictwem banku). Czynności tej można również dokonać przy pomocy poczty elektronicznej lub formularza internetowego ewentualnie - telefonicznie. Możemy zostać oczywiście poproszeni również o dostarczenie odpowiednich dokumentów potwierdzających zajście zdarzenia ubezpieczeniowego. To naprawdę dość innowacyjne i wygodne rozwiązania – ułatwiające i usprawniające cały proces!

Zobacz: Dostęp do kredytów dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych


Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia, czyli „wyłączenia”

Ubezpieczyciel zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia podaje wykaz sytuacji, wystąpienie których spowoduje ograniczenie jego odpowiedzialności i nie będzie obligowało go do wypłaty świadczenia. Zaliczyć do nich należy m.in.:

  • Pozostawanie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających;
  • Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron;
  • Czynny udział w aktach terroryzmu/wandalizmu;
  • Leczenie się testowanymi dopiero używkami;
  • Brak uprawnień do prowadzenia pojazdem, przy jeździe którym doszło do nieszczęśliwego wypadku;
  • Wystąpienie zdarzenie w okresie tzw. karencji, czyli odroczenia terminu rozpoczęcia odpowiedzialności przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy dla siebie!

Bezpieczeństwa nigdy dość!

Jak powszechni wiadomo wypadki krążą po ludziach. Z tego chociażby powodu oraz faktu, że nikt z nas nie jest niezniszczalny powinniśmy zastanowić się przy zaciąganiu umowy kredytowej nad przystąpieniem do ubezpieczenia chroniącego nas samych, ale również naszych najbliższych. Oczywiście taka ochrona kosztuje, jednak potencjalne korzyści z nią związane są naprawdę niewspółmiernie wysokie i warto się nad nimi zastanowić. Na plus takiego rozwiązania dochodzi również to, że wypłata świadczenia na ogół jest bardzo szybka i nie przysparza żadnych większych problemów. Polecamy dbanie o siebie i własne finanse, do czego to zalicza się również rozważne zabezpieczenie się na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń losowych. Pamiętajmy – przezorny zawsze ubezpieczony!

Zobacz: Rekomendacja T - banki chcą więcej pożyczać na dowód

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA