Kategorie

Ubezpieczenie przy kredycie gotówkowym - kiedy wypłata?

ubezpieczenie kredytu gotówkowego
ubezpieczenie kredytu gotówkowego
Fotolia
W dobie spadających stop procentowych banki poszukują alternatywnych źródeł przychodów. Należą do nich różnego rodzaju prowizje i opłaty a także ubezpieczenia.

Banki już dość dawno temu odkryły, że sprzedaż pakietów ubezpieczeniowych jest jednym z najefektywniejszych sposobów na dodatkowe zyski.. Współpraca banków z towarzystwami ubezpieczeniowymi – tzw. bancassurance – rozwija się w Polsce bardzo dobrze. Dość powiedzieć, że obecnie zdecydowana większość ofert kredytowych udostępniania jest klientom wraz z różnego rodzaju ubezpieczeniami. Przed czym one chronią i kiedy można się ubiegać o tego rodzaju świadczenie? Sprawdźmy!

Szukasz kredytu? Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy!

Ubezpieczenia przy kredytach gotówkowych – warto?

Banki często gratyfikują swoich klientów przystępujących do ubezpieczenia obniżeniem oprocentowania nominalnego pożyczki (od 2,5 pp. w ING Banku Śląskim, przez 3 pp. w Banku Millennium oraz PKO Banku Polskim do nawet 5 pp. w BGŻ) lub obniżeniem prowizji za udzielenie kredytu (jak np. Kredyt Bank). Wydawać by się mogło, że korzyść finansową odczujemy od razu. Ale czy na pewno?

Na poniższej liście wymienia to, co  wchodzi w zakresy ochrony przy polisach ubezpieczeniowych udostępnianych przy kredytach i pożyczkach gotówkowych:

 • Zgon, w tym zgon w następstwie nieszczęśliwego wypadku (NNW);
 • Utrata pracy;
 • Trwała i całkowita niezdolność do pracy;
 • Czasowa niezdolność do pracy;
 • Poważne zachorowanie;
 • Trwałe inwalidztwo;
 • Hospitalizacja;
 • Assistance domowy i medyczny.

Poza stosunkowo szerokim zakresem ochronnym taki pakiet bezpieczeństwa kosztuje. Ile? Postanowiliśmy to przeanalizować.

Ile kosztuje ubezpieczenie?

Cena, jaką będziemy musieli zapłacić za polisę ubezpieczeniową oferowaną przy pożyczkach i kredytach gotówkowych jest wyliczana jako iloczyn długości okresu spłaty, współczynnika (określonego w punktach procentowych) oraz kwoty pożyczki. Opłata za ubezpieczenie płatna jest z góry przy zawieraniu umowy i, w zależności od banku – kredytobiorcy, wynosi:

 • 0,45% albo 0,35% w zależności od wariantu dla pakietu w PKO Banku Polskim;
 • 0,30% w Banku Millennium;
 • 0,27% w ING Banku Śląskim;
 • 0,34% w Banku Pekao S.A;
 • 0,25% do 0,48% w BZ WBK;
 • 0,25% do 0,50% w Credit Agricole Bank Polska.

Jak należy zgłosić się po świadczenie?

Najczęściej, aby uzyskać przysługujące nam świadczenie z tytułu ryzyka objętego ochroną ubezpieczeniową wystarczy wypełnić wniosek o wypłatę świadczenia oraz dostarczyć go do ubezpieczyciela (samodzielnie lub za pośrednictwem banku). Czynności tej można również dokonać przy pomocy poczty elektronicznej lub formularza internetowego ewentualnie - telefonicznie. Możemy zostać oczywiście poproszeni również o dostarczenie odpowiednich dokumentów potwierdzających zajście zdarzenia ubezpieczeniowego. To naprawdę dość innowacyjne i wygodne rozwiązania – ułatwiające i usprawniające cały proces!

Zobacz: Dostęp do kredytów dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych


Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia, czyli „wyłączenia”

Ubezpieczyciel zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia podaje wykaz sytuacji, wystąpienie których spowoduje ograniczenie jego odpowiedzialności i nie będzie obligowało go do wypłaty świadczenia. Zaliczyć do nich należy m.in.:

 • Pozostawanie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających;
 • Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron;
 • Czynny udział w aktach terroryzmu/wandalizmu;
 • Leczenie się testowanymi dopiero używkami;
 • Brak uprawnień do prowadzenia pojazdem, przy jeździe którym doszło do nieszczęśliwego wypadku;
 • Wystąpienie zdarzenie w okresie tzw. karencji, czyli odroczenia terminu rozpoczęcia odpowiedzialności przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy dla siebie!

Bezpieczeństwa nigdy dość!

Jak powszechni wiadomo wypadki krążą po ludziach. Z tego chociażby powodu oraz faktu, że nikt z nas nie jest niezniszczalny powinniśmy zastanowić się przy zaciąganiu umowy kredytowej nad przystąpieniem do ubezpieczenia chroniącego nas samych, ale również naszych najbliższych. Oczywiście taka ochrona kosztuje, jednak potencjalne korzyści z nią związane są naprawdę niewspółmiernie wysokie i warto się nad nimi zastanowić. Na plus takiego rozwiązania dochodzi również to, że wypłata świadczenia na ogół jest bardzo szybka i nie przysparza żadnych większych problemów. Polecamy dbanie o siebie i własne finanse, do czego to zalicza się również rozważne zabezpieczenie się na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń losowych. Pamiętajmy – przezorny zawsze ubezpieczony!

Zobacz: Rekomendacja T - banki chcą więcej pożyczać na dowód

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Projekty domów do 70 m2 - konkurs architektoniczny (wnioski do 29 września)

  Projekty domów do 70 m2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie architektonicznym na projekty domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy), które będą udostępnione wszystkim zainteresowanym do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać 29 września 2021 r. 17 września 2021 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzającą ułatwienia administracyjne w budowaniu małych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

  Gdzie nie wolno budować domów?

  Gdzie nie wolno budować domów? Polacy chcą budować domy. Jednym przepisy to umożliwiają, a innym utrudniają.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Konwent Ochrony Danych i Informacji – 6-7 października. RODO – naruszenia, decyzje, kary

  W tym roku czeka nas jubileuszowa 10. edycja Konwentu Ochrony Danych i Informacji. Obejmie aż dwa dni spotkań: 6 i 7 października. Jak co roku uczestnicy wydarzenia spotkają się z ekspertami ze świata nauki, administracji i biznesu, którzy są specjalistami w dziedzinie ochrony danych i bezpieczeństwa informacji. Tegoroczna edycja Konwentu skupiona będzie wokół tematu naruszeń ochrony danych osobowych, decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i kar. Poza prelekcjami i znanymi już warsztatami #DataProtectionMixer, uczestnicy wydarzenia będą świadkami debaty komentatorskiej, w której wezmą udział zaproszeni eksperci. Portal infor.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  O ile wzrosną ceny energii?

  Ceny energii. Nie możemy nie widzieć rzeczywistości; trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii – przyznała 21 września 2021 r. szefowa departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich URE Małgorzata Kozak. Oceniła przy tym, iż „podgrzewanie atmosfery” perspektywą wzrostu cen np. o 40 proc. jest obecnie niezasadne.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania. Czym grozi sytuacja, kiedy po wzięciu kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) wartość rynkowa mieszkania spadnie? Czy można się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą utrudnić spłatę rat kredytu? Wyjaśnia Prezes UOKiK w ramach kampanii „Policz i nie przelicz się”.

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne?

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne? Osoby planujące zaciągnięcie kredyt na zakup mieszkania obawiają się wzrostu wysokości rat tego kredytu. W kampanii „Policz i nie przelicz się!” Prezes UOKiK przypomina, że banki powinny oferować również kredyty o stałym oprocentowaniu. Taki kredyt jest nieco droższy, ale kredytobiorca ma gwarancję stałej wysokości raty.

  Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

  Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

  Zakup nieruchomości na wynajem - czy zawsze się opłaca?

  Zakup nieruchomości na wynajem. UOKiK w ramach kampanii edukacyjnej „Policz i nie przelicz się” zwraca uwagę m.in. na inwestycje w nieruchomości na wynajem. Polacy postrzegają inwestycję w nieruchomości jako taką, na której nie można stracić – tymczasem przy nieruchomościach komercyjnych ryzyko straty jest jednak istotne. Rzeczywiste zyski z najmu, po uwzględnieniu wszystkich kosztów, mogą być niezbyt imponujące. Dodatkowo, w razie pojawienia się zawirowań na rynku, może pojawić się także problem z bezstratną odsprzedażą lokalu.

  Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

  Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych niemożliwe?

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych może okazać się niemożliwe do wykonania. Czy jest to sytuacja bez wyjścia?

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC: czy taka usługa jest rynkowym standardem? Jeżeli tak, to na czym konkretnie polega?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są zasady?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu. Na jakiej zasadzie to działa? Zaraz o tym opowiemy.

  Wyniki budownictwa w sierpniu 2021 roku

  Wyniki budownictwa. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w sierpniu 2021 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 3,2% wyższa niż w lipcu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 10,2%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji wyniosła 3,3%.

  Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

  Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

  Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

  Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?

  Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

  Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

  Proekologiczne rozwiązania w nowych osiedlach

  Ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym. Jakie rozwiązania służące ekologii wdrażają deweloperzy w realizowanych osiedlach mieszkaniowych?

  Wartość nieruchomości mieszkaniowych w 2020 r. wyniosła 4,9 bln zł

  Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła ok. 4,9 bln zł w stosunku do 4,3 bln zł w 2019 r. – poinformował NBP w raporcie. Nieruchomości mieszkaniowe odpowiadały ok. 211 proc., a komercyjne ok. 13 proc. PKB.

  Kredyty mieszkaniowe (wrzesień 2021 r.) - mniej wniosków kredytowych

  Kredyty mieszkaniowe (hipoteczne). Po kilku miesiącach ponadprzeciętnie wysokiego popytu na kredyty mieszkaniowe (hipoteczne) sytuacja wraca do normy – sugerują napływające we wrześniu 2021 r. dane. Fala nowych wniosków normalizuje się, a banki utrzymują relatywnie stałą ofertę hipoteczną. Do banków trafia wciąż spora liczba wniosków kredytowych. W przeliczeniu na dzień roboczy są to w ostatnim czasie około 2 tysiące nowych aplikacji. Dla porównaniu w maju, kiedy mieliśmy apogeum popytu na hipoteki, do banków trafiało co dzień po 2,5 tys. wniosków kredytowych.