REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostęp do kredytów dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych

Subskrybuj nas na Youtube
kredyty, pieniądze
kredyty, pieniądze

REKLAMA

REKLAMA

Pracując na umowę zlecenie czy dzieło możemy zapomnieć o kredycie w większości banków. Pomimo deklaracji i zachęt na stronach internetowych, w większości przypadków zostaniemy odprawieni w kwitkiem. Czy w niedługiej przyszłości może się to zmienić?

Według różnych statystyk w Polsce na umowach cywilnoprawnych pracuje od czterech do pięciu milionów obywateli. Dla znacznej większości z nich,  nie mających klasycznej umowy o pracę (tzw. etatu), są to jedyne źródła dochodu.  Do tego doliczyć należy jeszcze samozatrudnionych. Według danych GUS, bez uwzględniania rolników, na rynku jest 1,15 mln jednoosobowych firm.

REKLAMA

Umowa cywilnoprawna = brak kredytu?

Zdaniem bankowców umowa o pracę to jedyna słuszna umowa. Oczywiście nieco w tym momencie upraszczamy. Jednak tajemnicą poliszynela jest fakt, że mimo deklaracji, pracując na umowę cywilnoprawną na kredyt nie mamy co liczyć. Wymagania banków wobec osób zatrudnionych w ten sposób, są o wiele większe niż w przypadku tych, którzy posiadają wysławianą umowę o pracę.

Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt gotówkowy!

REKLAMA

Wniosek o kredyt zostanie przyjęty najczęściej, gdy nasza umowa zlecenie ma ciągłość od co najmniej roku, i najlepiej z jednym, jedynym pracodawcą. Nie ma znaczenia fakt, że możemy w miesiącu wykonywać kilka zleceń dla różnych osób. Nie ma też znaczenia wysokość zarobków. Jeśli w jednym miesiącu zarobimy 5000 zł, ale w drugim nic, (bo np. realizacja zleceń się przedłuży), to dla banków jesteśmy klientem niewiarygodnym. Ci, którzy pracują na umowę o dzieło mogą mieć jeszcze gorzej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co innego osoba zatrudniona na umowę o pracę. Nawet ze znacznie mniejszymi zarobkami jest lepszym klientem. Chociaż pracę może stracić z dnia na dzień, tak jak osoby zatrudnione w inny sposób, to etat jest słowem magicznym otwierającym wiele bram.

Banki takim postępowaniem same ograniczają liczbę swoich potencjalnych klientów. Nie tylko tych zainteresowanych kredytami. Po prostu klient, który kiedyś został odprawiony z kwitkiem raczej nie będzie skory do założenia w takiej instytucji konta czy powierzenia jej swoich oszczędności na lokacie. Wydawałoby się, że w obliczu tak dużego nasycenia rynku pracy przez umowy cywilnoprawne banki będą bardziej otwarte, jednak do ideału wiele brakuje.

Zobacz: Co warto wiedzieć o kredytach gotówkowych?


Prezydent chce pomóc, ale…

REKLAMA

Problem dostrzegli politycy. Ostatnio w tej sprawie zabrał głos prezydent, który stwierdził, że dostępność kredytów dla osób pracujących na umowach cywilnoprawnych to kwestia: "bardzo prostych zmian w zakresie przepisów wewnętrznych nadzoru finansów publicznych i przeniesienia ich na praktykę działania banków". Bez nowych przepisów w postaci ustawy, prezydent zwrócił się do Komisji Nadzoru Finansowego z prośbą o zajęcie się sprawą dostępności kredytów dla osób samozatrudnionych oraz pracujących na umowę o dzieło i zlecenie.

Czy coś z tego wyjdzie? Czy działania prezydenta i KNF-u mogą spowodować szersze otwarcie się banków? Prawda jest taka, że banki są niezależnymi instytucjami, które kierują się swoimi wewnętrznymi przepisami. Pracownicy banków sami obliczają zdolność kredytową swoich klientów. Żaden polityk czy urzędnik nie ma wpływu na sposób postępowania banków ani na to, w jaki sposób będą one podchodzić do wiarygodności osób chcących skorzystać z ich usług.

Teoretycznie Komisja Nadzoru Finansowego mogłaby wydać nową rekomendację, bądź zmienić zapisy obowiązującej. Banki wprawdzie nie mają obowiązku stosowania się do jej zapisów, wszak to „tylko” rekomendacje. Jednak dotychczas zawsze brały je pod uwagę. Warto tutaj przypomnieć chociażby kwestię kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim czy wycofania z ofert lokat omijających podatek Belki, jeszcze przed wejściem w życie przepisów, które zmieniały zasady naliczania procentów na rachunkach depozytowych.

Wyszukiwarka kredytów gotówkowych. Porównaj kredyty w różnych bankach.

PR czy brak wiedzy?

Jednak do tej pory wszelkie rekomendacje KNF, a także cele działania wykluczają tego typu postępowanie. Rolą nadzoru bankowego jest pilnowanie stabilności systemu bankowego, w tym naszych pieniędzy. Jeśli jakiś bank przesadza z akcją kredytową, co mogłoby prowadzić do kłopotów i niewypłacalności, to wtedy komisja go upomina. Upomnienia w sprawie kredytów we frankach i lokat antybelkowych też były w tym tonie. Zarówno jedno jak i drugie mogło być w dłuższej perspektywie groźne dla banku. Nie ma, co liczyć na to, że KNF wyda bankom rekomendacje, w której zaleci zwiększenie zaufania do klientów. Nie na tym polega jego rola, byłoby to zresztą nieco absurdalne. Można powiedzieć, że działanie prezydenta w tej kwestii to albo zagranie marketingowe, albo brak wiedzy na temat mechanizmów, które rządzą tym rynkiem. Tak czy inaczej, nie tędy droga…

Zobacz serwis: Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne

Autor: Totalmoney.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA