reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Leasing w firmie > Leasing finansowy zawarty z przedsiębiorcą

Leasing finansowy zawarty z przedsiębiorcą

Umowa leasingu finansowego polega na oddaniu rzeczy w użytkowanie, w zamian za raty leasingowe. Na czym polega leasing finansowy zawarty z przedsiębiorcą?

Leasing finansowy

Umową leasingu finansowego na gruncie ustaw o podatkach dochodowych będzie umowa, która spełnia następujące warunki:

• została zawarta na czas oznaczony,

• suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych będących przedmiotem leasingu, a w przypadku tzw. releasingu – co najmniej wartości rynkowej przedmiotu umowy z dnia jej zawarcia (do sumy opłat zalicza się również wartość wykupu środka trwałego po zakończeniu okresu umowy),

• umowa zawiera zapis, że odpisów amortyzacyjnych w pod-stawowym okresie umowy leasingu dokonywać będzie korzystający (w przypadku umów zawartych z przedsiębiorcą) lub, że finansujący rezygnuje z dokonywania odpisów amortyzacyjnych (w przypadku gdy korzystającym jest konsument).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Amortyzacja przy leasingu finansowym

Gdy umowa zawiera powyższe elementy, właściwe dla umowy zawartej z przedsiębiorcą, amortyzacji przedmiotu leasingu w celach podatkowych dokonuje korzystający. W takim jednak przypadku opłaty wynikające z umowy leasingu w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych nie są zaliczane do przychodów podatkowych finansującego. Analogicznie opłaty wynikające z umowy leasingu w części stanowiącej spłatę wartości początkowej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów po stronie korzystającego.

Koszty podatkowe

Kosztami podatkowymi korzystającego będą natomiast tak zwana odsetkowa część rat leasingowych (która jednocześnie jest przychodem podatkowym finansującego) oraz odpis amortyzacyjny dokonywany od wartości początkowej środka trwałego. Jednocześnie, jeżeli kwota spłaty wartości środków trwałych przypadająca na po-szczególne raty nie została określona w umowie leasingu, a tym samym brak jest danych o poziomie kosztu i przychodu wynikających z umowy leasingu, wartość tę ustala się proporcjonalnie do okresu trwania umowy.

Zobacz:  Amortyzacja przedmiotu leasingu finansowego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 22.08.2013

Autorzy:

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Impel

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama