Leasing a podatki dochodowe
REKLAMA
Leasing w ustawach o podatku dochodowym
Rozwiązania przewidziane w zakresie kwalifikacji i skutków umów leasingu są w pełni zbieżne na gruncie obu ustaw o podatkach dochodowych, to jest ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych. W obu przypadkach uregulowania te wprowadzono w 2001 roku i, aż do lipca 2011 r. nie ulegały one istotnym zmianom.
REKLAMA
Zmiany takie nastąpiły w ostatnich latach i miały na celu dostosowanie przepisów w zakresie leasingu do praktyki gospodarczej. Po pierwsze, na podstawie ustawy z 25.03.2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (tzw. I ustawa deregulacyjna), do ustaw o podatkach dochodowych od osób prawnych i fizycznych wprowadzono rozwiązania pozwalające na stosowanie tzw. leasingu konsumenckiego.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Po drugie, na mocy tzw. III ustawy deregulacyjnej, czyli ustawy z 16.11.2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce od stycznia 2013 r. wprowadzono szereg zmian przepisów, które skutkowały:
- wprowadzeniem możliwości zawarcia umowy leasingu prawa użytkowania wieczystego,
- skróceniem do 5 lat minimalnego okresu trwania umowy leasingu nieruchomości,
- modyfikacją definicji podstawowego okresu trwania umowy, tak by był on zachowany również w razie zmian stron umowy leasingu (co służyło rozwianiu wątpliwości wokół cesji umowy leasingu),
- ułatwieniem tzw. releasingu, czyli oddania do używania na podstawie umowy leasingu rzeczy, która już uprzednio była przedmiotem takiej umowy, poprzez zaakceptowanie, iż w takim przypadku powinna nastąpić spłata wartości rynkowej rzeczy (nie zaś jej wartości historycznej, jak dotychczas).
Powyższe zmiany dotyczą jednak nowych umów, zawieranych po 31.12.2012 r.
Zobacz: Opłata początkowa przy umowie leasingu
REKLAMA
Obie ustawy, tj. i ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, określają umowę leasingu jako umowę nazwaną tak w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron (finansujący) oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie (korzystający), podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty i prawo użytkowania wieczystego (przy czym to ostatnie może być przedmiotem umów leasingu zawartych od 1.01.2013 r.).
Co było już podkreślane, zakres umów, do których stosuje się przepisy podatkowe dotyczące leasingu, jest szerszy, niż wynikałoby to z przepisów kodeksu cywilnego. Do umów leasingu na gruncie ustaw podatkowych zaliczamy:
- umowy spełniające kryteria do uznania ich za stricte umowę leasingu na gruncie prawa cywilnego, a także
- każdą inną umowę, na podstawie której jedna ze stron oddaje drugiej do używania (lub używania i pobierania pożytków) podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty i prawo użytkowania wieczystego.
Zobacz: Przedmiot umowy leasingu
REKLAMA
REKLAMA