REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy zaliczać w koszty wynagrodzenia pracowników po przekształceniu działalności w spółkę

Prowadzę przedsiębiorstwo i zatrudniam pracowników. W styczniu 2017 r. planuję przekształcenie mojej jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. Jak rozliczać wynagrodzenia za grudzień dla pracowników wypłacone przez spółkę w terminie ich wypłaty, który został określony w styczniu (miesiącu przekształcenia)? Czyim kosztem są wynagrodzenia i składki ZUS?

Jak oskładkować dwie umowy zlecenia, jeżeli wynagrodzenie za ich wykonanie będzie wypłacone w następnym miesiącu

Przedsiębiorca w styczniu 2017 r. zawarł z osobą fizyczną dwie umowy zlecenia (w różnych dniach) na okres kilku miesięcy (przedmiot umów jest różny). Wynagrodzenie z tych umów płatne jest 10. dnia następnego miesiąca. Z pierwszej zawartej umowy wynagrodzenie będzie znacznie wyższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę, z drugiej będzie niższe . Jak prawidłowo oskładkować umowy zlecenia i wykazać w dokumentach rozliczeniowych?

Konferencja "Nowe możliwości restrukturyzacji przedsiębiorstw w 2017 r."

Zapraszamy do udziału w konferencji "Nowe możliwości restrukturyzacji przedsiębiorstw w 2017 r.", która odbędzie się w dniach 7-8 marca 2017 r. w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Kto i jakie deklaracje oraz informacje podatkowe za 2016 r. musi złożyć do 31 stycznia 2017 r.

Do 31 stycznia 2017 r. płatnicy mają obowiązek złożyć deklaracje roczne PIT-4R i PIT-8AR za 2016 r. Termin ten dotyczy zarówno płatników, którzy przekazują wskazane dokumenty organowi podatkowemu w formie elektronicznej, jak i płatników, którzy mogli wybrać do tego celu formę papierową.

REKLAMA

Czy istnieje możliwość zaskarżania przedłużenia terminu zwrotu VAT – po zmianach 2017

Od 1 stycznia 2017 r. wprowadzono kilka zmian w zakresie przedłużania terminu zwrotu VAT, w przypadku gdy organ podatkowy potrzebuje więcej czasu na zweryfikowanie zasadności zwrotu niż ustawowe 60 dni (art. 87 ust.2 ustawy o VAT). Zwiększone zostały uprawnienia organów podatkowych, które w ramach postępowania weryfikacyjnego mogą obecnie dokonywać kontroli krzyżowej u kontrahentów podatnika.

Czy teściowej przysługuje zasiłek macierzyński podczas pobytu matki dziecka w szpitalu

Prowadzę działalność gospodarczą. Od 11 kwietnia 2016 r. przebywam na rocznym zasiłku macierzyńskim. W ciągu 21 dni po porodzie złożyłam wniosek o wykorzystanie pełnego zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego. W styczniu 2017 r. mam zaplanowaną operację. Czy mogę przerwać zasiłek macierzyński, aby otrzymać zasiłek chorobowy? Osobą, która w tym czasie sprawowałaby opiekę nad dzieckiem, jest moja teściowa zatrudniona na podstawie umowy o pracę.

Praktyczne piękno

Czy prawdziwą sztukę można zobaczyć tylko w galeriach i muzeach? Teoretycy wzornictwa przemysłowego twierdzą, że jest zupełnie inaczej – arcydzieła otaczają nas każdego dnia.

III edycja „Polish Choice of the Year”

Ruszyły zapisy do plebiscytu „Polish Choice of the Year 2017”. W tym wyjątkowym konkursie o statuetki i głosy naszych czytelników po raz kolejny ubiegać się będą polskie firmy, które na Wyspach cieszą się największym szacunkiem i popularnością wśród Polaków.

REKLAMA

Czy trzeba przeprowadzić postępowanie powypadkowe, jeżeli pracownik zgłosił uraz następnego dnia po zdarzeniu

Pracownik w trakcie pracy został uderzony w stopę przez spadający element maszyny. Ponieważ w ocenie pracownika nic się nie stało, nie zgłosił on zdarzenia pracodawcy i kontynuował pracę. Po zakończeniu pracy pojechał do domu. Na miejscu okazało się, że ma spuchniętą stopę. Pracownik udał się więc na pogotowie. W drodze do placówki medycznej poślizgnął się na chodniku i upadł. Lekarz w rozpoznaniu napisał „skręcenie stawu skokowego”. Następnego dnia pracownik zgłosił pracodawcy wypadek przy pracy. Czy powinniśmy podjąć postępowanie powypadkowe?

Wpływ technologii cyfrowych na rozwój przedsiębiorstw

Skutki cyfrowej transformacji przedsiębiorstw można dziś łatwo zaobserwować niemal w każdej branży. Zastosowanie nowoczesnych technologii zwiększa możliwości, jak również często zdecydowanie poprawia sytuację firm, niezależnie od ich wielkości i obszarów prowadzonej działalności.

Wycena umów długoterminowych na dzień bilansowy

Umowy o usługi budowlane charakteryzują się zazwyczaj długim okresem realizacji. Ich wykonanie i odbiór często przypadają na inny okres sprawozdawczy niż ten, w którym rozpoczęto prace. W takim przypadku, zgodnie z zasadą współmierności kosztów i przychodów oraz zasadą memoriału, poszczególnym okresom, w których wykonano świadczenia, należy przypisać dotyczące ich przychody i koszty. Takie podejście rodzi w praktyce wiele problemów.

Jak ująć w księgach rachunkowych trwałą utratę wartości środka trwałego

W związku ze zmianą technologii produkcji jednostka przestała używać środka trwałego. W chwili obecnej nie jest podjęta decyzja co do dalszego jego wykorzystania. Z wyceny rzeczoznawcy wynika, że wartość rynkowa tego urządzenia wynosi 300 000 zł. Jest ona niższa niż wartość netto maszyny wynikająca z ksiąg rachunkowych. Czy w związku z tym należy na dzień bilansowy dokonać odpisu aktualizującego doprowadzającego środek trwały do wartości niższej?

Jakie ułatwienia dla pracodawców w zakresie prawa pracy i ZUS obowiązują od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. regulamin pracy i wynagradzania oraz fundusz świadczeń socjalnych muszą tworzyć pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników. Dotychczas obowiązek tworzenia tych regulaminów oraz prowadzenia zfśs mieli pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników. To jedna z najważniejszych zmian, jakie wprowadziła ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców.

Jak prawidłowo wypełnić formularz ZUS IWA za 2016 r.

Termin na przekazanie formularza ZUS IWA „Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” za 2016 r. upływa 31 stycznia 2017 r. Dla płatników składek, którzy przekazali ten formularz również za dwa wcześniejsze lata (tj. za 2014 i 2015 r.), obowiązującą ich wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na okres od 1 kwietnia 2017 r. do 31 marca 2018 r. ustali ZUS, zawiadamiając ich o tym najpóźniej do 20 kwietnia 2017 r.

Praca na zwolnieniu lekarskim może skutkować odebraniem zasiłku chorobowego lub dyscyplinarką

Pracownik ma prawo do wynagrodzenia albo zasiłku chorobowego za czas choroby. Zwolnienie lekarskie powinno służyć jak najszybszemu powrotowi do zdrowia, dlatego nie powinno się wówczas wykonywać żadnej pracy. Praca podczas zwolnienia to podstawa do odebrania zasiłku. Może też uzasadniać zwolnienie dyscyplinarne.

Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na tym samym poziomie. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej.

Rekompensata pieniężna za pracę w nadgodzinach

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie i dodatek w wysokości 50% lub 100%. Jego wysokość zależy od tego, kiedy taka praca była wykonywana. Pracownicy wynagradzani stawką prowizyjną otrzymują rekompensatę pieniężną za nadgodziny w postaci wynagrodzenia w wysokości wynikającej z umówionej prowizji. Ponadto przysługuje im dodatek obliczony według zasad właściwych do ustalenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, którego podstawę stanowi 60% wynagrodzenia.

Kasy fiskalne w 2017 r. - warunki zwolnień

W 2017 r. warunki zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących określa nowe rozporządzenie. W większości powiela ono dotychczasowe rozwiązania. Wprowadza jednak kilka modyfikacji, o których warto wiedzieć, ponieważ niedochowanie warunków zwolnienia może doprowadzić do utraty prawa do korzystania ze zwolnienia oraz obligatoryjnego rozpoczęcia ewidencji sprzedaży w kasie rejestrującej.

Jak rozliczyć zwrot nadpłaty trzynastki za 2016 r.

Zdarza się, że wypłacona trzynastka na skutek różnych okoliczności okazuje się świadczeniem nienależnym. W artykule przedstawiony został sposób rozliczenia zwrotu nadpłaconej kwoty świadczenia dokonanego przez pracownika.

Ułatwienia dla pracodawców w nowelizacji Kodeksu pracy od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. regulamin pracy i wynagradzania muszą mieć pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników, a nie – jak dotychczas – co najmniej 20 pracowników. Ponadto w przypadku zawarcia z tym samym pracownikiem kolejnej umowy o pracę w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy pracodawca będzie musiał wydać świadectwo pracy tylko na wniosek pracownika.

Sposób wypełniania obowiązków informacyjnych przez banki – Rozporządzenie MAR i Dyrektywa MAD II

W dniach 22-23 lutego 2017 r. w Hotelu Westin w Warszawie odbędzie się warsztat „Sposób wypełniania obowiązków informacyjnych przez banki – Rozporządzenie MAR i Dyrektywa MAD II” organizowany przez MM Conferences S.A. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Serwisy transakcyjne i działalność TPP w świetle Dyrektywy PSD II - warsztat

W dniach 15-16 lutego 2017 r. w Hotelu Sheraton w Warszawie odbędzie się warsztat „Serwisy transakcyjne i działalność TPP w świetle dyrektywy PSD II” organizowany przez MM Conferences S.A. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Raportowanie zgodnie z REMIT w praktyce

W dniach 27-28 lutego 2017 r. w Hotelu Westin w Warszawie odbędzie się warsztat „Raportowanie zgodnie z REMIT w praktyce” organizowany przez MM Conferences S.A. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Zmiany w ustalaniu kwoty wolnej od potrąceń z zasiłków z ubezpieczenia społecznego

Pod ochroną przed potrąceniami znajduje się nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale również zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Pracodawca będący w danym roku kalendarzowym płatnikiem zasiłków, w razie otrzymania zajęcia od organu egzekucyjnego, musi sprawdzić, czy obejmuje ono (oprócz wynagrodzenia) również zasiłki. Istotne jest wówczas to, że potrąceń z wynagrodzenia i zasiłków dokonuje się na zupełnie odmiennych zasadach. Wynagrodzenie jest chronione bowiem przez przepisy Kodeksu pracy, a zasiłki ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak rozliczyć koszty podróży służbowej odbywającej się na przełomie roku?

Pracownik naszej spółki przebywał w podróży służbowej od 27 grudnia 2016 r. do 5 stycznia 2017 r. Czy rozliczając podróż służbową w styczniu 2017r., powinniśmy koszty związane z tą delegacją ująć w księgach rachunkowych roku 2017 czy 2016? Czy sposób ich ewidencji wpływa na moment zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów?

Rejestracja VAT i VAT UE w 2017 r. – kiedy można utracić status podatnika

Od 1 stycznia 2017 r. zmieniły się zasady rejestracji podatników VAT. Zmiany mają na celu lepszą weryfikację podmiotów zgłaszających się do tego rejestru i bieżącą weryfikację bazy podatników VAT. Od 2017 r. możliwa jest odmowa rejestracji podmiotu jako podatnika VAT (i w rezultacie podatnika VAT UE). Zwiększył się również katalog przypadków, w których podatnicy VAT i VAT UE mogą zostać wykreśleni z rejestru.

Jak ewidencjonować zaliczki w kasie rejestrującej?

Otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi co do zasady skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w VAT. Zaliczki pobrane od innych podatników VAT powinny być dokumentowane fakturami. Natomiast zaliczki otrzymane od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, u podatników obowiązanych do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, podlegają ewidencjonowaniu w kasie.

Limit transakcji gotówkowych dla firm w 2017 r.

Nowelizacja ustawy o podatku PIT, CIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r. obniża do 15 tys. zł limit transakcji gotówkowych dokonywanych przez firmy.

Zmiany dla przedsiębiorców 2017 r.

Przedsiębiorców w 2017 r. czeka bardzo dużo zmian. Wszystko za sprawą tzw. pakietu 100 zmian dla firm. Część przepisów już obowiązuje.

Zmiany w wypłatach odszkodowań łowieckich dopiero w 2018 r.

Zmiany dotyczące szacowania szkód łowieckich oraz zmiany w zakresie wypłaty odszkodowań łowieckich nie weszły w życie w 2017 r. Nie jest to najlepsza informacja dla rolników, według których wyceny dokonywane przez myśliwych są zdecydowanie za niskie.

Opłaty reprograficzne – w Polsce wbrew prawu UE nie są zwracane opłaty od urządzeń i nośników służących do kopiowania utworów

W obecnych realiach rynkowych, podmiot, który sprowadza na teren Polski określony produkt np. sprzęt elektroniczny, bądź też sam go produkuje, a następnie sprzedaje go do dalszej dystrybucji poza granicami kraju (ewentualnie sprzedaż odbywa się w kraju, lecz z wyłączeniem prywatnego użytku), musi uiścić opłatę reprograficzną w wysokości nawet do 3 proc. wartości tego produktu do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ). Takie działanie jest nieuprawnione, a opłata powinna podlegać zwrotowi.

Wzrost cen w 2017 r.

Polakom coraz trudniej będzie zaoszczędzić. Wzrost cen już się rozpoczął. O tym jak silny ma być będzie decydował popyt. Z całą pewnością w górę nadal będą szły ceny napojów oraz żywności.

Zmiany w podatkach dla małych i średnich firm w 2017 roku

Rok 2017 dla małych i średnich firm przynosi od samego początku istotne zmiany zwłaszcza w zakresie podatków. Jednolity plik kontrolny, obowiązkowe deklaracje elektroniczne, nowa Krajowa Administracja Skarbowa - to te zmiany, które już wchodzą w życie a jest jeszcze szereg innych, planowanych przez rząd.

Szkody i reklamacje z tytułu umowy przewozu – zarys odpowiedzialności stron

W dniu 8 lutego 2017 r. w Centrum Konferencyjnym Golden Floor w Warszawie odbędzie się szkolenie „Szkody i reklamacje z tytułu umowy przewozu – zarys odpowiedzialności stron” organizowany przez MM Conferences S.A. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

„Obrót wierzytelnościami – zarządzaj skutecznie swoim portfelem należności” - 8 i 9 lutego 2017 r. w Warszawie

Serdecznie zapraszamy do udziału w VI edycji spotkania „Obrót wierzytelnościami – zarządzaj skutecznie swoim portfelem należności”, które odbędzie się 8 i 9 lutego br. w Warszawie. Liczba miejsc jest ściśle ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Patronat medialny nad spotkaniem objął portal Infor.pl.

Główne miary kosztowe i operacyjne w controllingu kosztowym

Nowoczesny controlling kosztów wymaga wypracowania kryteriów wyboru i integracji narzędzi zarządzania kosztami w spójny system. Controlling kosztów jest integralną częścią szeroko rozumianego systemu controllingu i zyskuje na znaczeniu w przedsiębiorstwach, które dążą do zwiększonego udziału w rynku poprzez poprawę produktywności, wydajności, jakości oferowanych produktów oraz optymalizacji kosztów.

Kiedy następuje zakończenie umowy na zastępstwo?

W naszej placówce jest zatrudniona sprzątaczka na zastępstwo. Osoba, którą zastępuje, wraca do pracy 30 stycznia 2017 r. Jednak pracownica zatrudniona na zastępstwo chciałaby jeszcze wykorzystać w tym dniu opiekę nad dzieckiem (art. 188 k.p.) oraz urlop wypoczynkowy w dniu 31 stycznia 2017 r. Wówczas zatrudnienie przedłużyłoby się do 31 stycznia 2017 r. Czy możemy udzielić jej wolnego na opiekę nad dzieckiem i urlop?

Nowe zasady rozstrzygania sporów z konsumentami od 2017 roku

Od 10 stycznia 2017 roku obowiązywać zacznie ustawa o pozasądowym rozstrzyganiu sporów konsumenckich, która ma na celu uproszczenie i przyśpieszenie rozstrzygania sporów konsumentów ze sprzedawcami także na drodze polubownej. Sprzedawca m.in. będzie musiał poinformować konsumentów o możliwości polubownego i pozasądowego rozstrzygnięcia sporu. Mediacje między konsumentami a sprzedawcami będą prowadzić specjalne organy przy UOKiK.

Firmy mogą zgłaszać praktyki społecznie odpowiedzialne

Ruszył nabór działań CSR do dorocznego Raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”.

Unijne instrumenty finansowe dla małych firm

W ciągu ostatniego roku w Polsce uruchomiono preferencyjne finansowanie dla przedsiębiorców z trzech programów UE na lata 2014-2020. Łączna wartość dostępnych środków to ponad 2,3 mld zł, a skorzystało z nich już ponad 3 tys. polskich mikroprzedsiębiorców.

Polski transport otrzyma wsparcie ponad 700 mln

Usprawnienie ratownictwa w transporcie kolejowym i działania edukacyjne na rzecz niechronionych uczestników ruchu drogowego to tylko dwa z pięciu projektów, które zostaną dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Znamy laureatów Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”

Czwarta edycja konkursu dla młodych tłumaczy dobiegła końca. Zmagania zorganizowane przez Agencję Tłumaczeń i Szkołę Języków Obcych Skrivanek zakończyły się wielkim finałem, który odbył się 2. grudnia br. na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Patronat medialny nad konkursem objął portal Infor.pl.

Podatek handlowy zawieszony do 2018 r.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zawieszeniu podatku od sprzedaży detalicznej do stycznia 2018 r. Komisja Europejska stoi na stanowisku, że konstrukcja tego podatku może faworyzować mniejsze sklepy.

Kto rozlicza VAT od sprzedaży procesorów?

Kto jest obowiązany do rozliczania podatku VAT z tytułu sprzedaży procesorów? Sprzedawca czy nabywca?

Jak rozliczyć wydatki na nocleg oddelegowanego pracownika?

Organ podatkowy zakwestionował brak opodatkowania świadczeń dla pracownika spółki gminnej, oddelegowanego na dwa miesiące do pracy w innej miejscowości. Spółka uznała, że wydatki związane z zakwaterowaniem pracownika w tym okresie zostały poniesione w interesie spółki. Kontrolerzy zakwestionowali natomiast ten argument, wskazując, że pracownik zaoszczędził na kosztach noclegu. Kto ma rację w sporze?

E-egzekucja: elektroniczne zajęcie rachunku bankowego

8 września 2016 r. weszły w życie przepisy dotyczące m.in. postępowania egzekucyjnego, umożliwiające szybszą egzekucję wierzytelności za sprawą elektronicznego zajęcia rachunku bankowego, a z dniem 1 marca 2017 r. zaczną obowiązywać także przepisy dotyczące elektronicznej licytacji.

Inwentaryzacja składników majątku jednostki i różnice inwentaryzacyjne

Stany ewidencyjne poszczególnych składników majątkowych jednostki na kontach księgowych mogą się różnić od ich rzeczywistego stanu. W związku z tym, aby dokonać weryfikacji danych z ksiąg rachunkowych z posiadanym stanem rzeczywistym, przeprowadza się inwentaryzację wszystkich składników majątku. Inwentaryzacja służy również rozliczeniu pracowników, np. magazynierów, kasjerów, sprzedawców, kierowników sklepu oraz innych osób odpowiedzialnych za powierzone im mienie, a także skorygowaniu ujawnionych podczas inwentaryzacji różnic.

Ustawa antylichwiarska groźna dla rynku obligacji - grudzień 2016

Przedstawiony 7 grudnia projekt tzw. nowelizacji antylichwiarskiej budzi od tygodnia gorące dyskusje w branży pożyczkowej. Większość z nich dotyczy ograniczenia pozaodsetkowych kosztów kredytów konsumenckich. Proponowane zmiany mogą mieć jednak znacznie dalsze konsekwencje dla całego sektora finansowego, w tym dla rynku obligacji.

Sytuacja prawna podmiotów w badaniach klinicznych

Pozycję sponsora, badacza, uczestnika, CRO i innych podmiotów w badaniach klinicznych w Polsce na gruncie polskiego Prawa farmaceutycznego i przepisów unijnych, przedstawia Anna Bednarska, prawnik z kancelarii KG LEGAL Kiełtyka Gładkowski Sp.p z siedzibą w Krakowie.

Telemedycyna i cloud computing a prawo polskie i unijne

Aspekty prawne przetwarzania danych medycznych na odległość w świetle polskich i unijnych przepisów przedstawia Kamil Trzaskoś, prawnik z kancelarii KG LEGAL Kiełtyka Gładkowski Sp.p z siedzibą w Krakowie.

REKLAMA