REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasy fiskalne w 2017 r. - warunki zwolnień

Kasy fiskalne w 2017 r. - warunki zwolnień /fot. Fotolia
Kasy fiskalne w 2017 r. - warunki zwolnień /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2017 r. warunki zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących określa nowe rozporządzenie. W większości powiela ono dotychczasowe rozwiązania. Wprowadza jednak kilka modyfikacji, o których warto wiedzieć, ponieważ niedochowanie warunków zwolnienia może doprowadzić do utraty prawa do korzystania ze zwolnienia oraz obligatoryjnego rozpoczęcia ewidencji sprzedaży w kasie rejestrującej.

Kasy rejestrujące są przeznaczone do rejestracji sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (art. 111 ustawy o VAT). Sprzedawcy mają obowiązek stosowania kas do rejestracji takiej sprzedaży, chyba że są z tego obowiązku zwolnieni na warunkach określonych rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów. W 2017 r. zasady korzystania ze zwolnień z obowiązku stosowania kas reguluje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2016 r., poz. 2177).

REKLAMA

Jakie zwolnienia obowiązują w 2017 r.

W 2017 r. zwolnione z obowiązku ewidencjonowania w kasie są:

● czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia,

REKLAMA

● podatnicy, których obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych nie przekracza 20 tys. zł oraz podatnicy rozpoczynający działalność, w których obrót z takiej sprzedaży w proporcji do okresu prowadzenia działalności nie przekracza 20 tys. zł,

● podatnicy, których obrót z tytułu wykonywania czynności wymienionych w części I załącznika w całkowitym obrocie z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych przekracza 80% (zwolnienie to dotyczy również przewidywanej sprzedaży podatników rozpoczynających działalność).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2017 r. w grupie zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania pojawiły się jednostki samorządu terytorialnego w zakresie czynności wykonywanych przez ich jednostki i zakłady budżetowe. Jednostki samorządowe są zwolnione z obowiązku ewidencjonowania, jeżeli:

a) na dzień 31 grudnia 2016 r. korzystały ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy centralizacyjnej, albo

b) ich jednostki lub zakłady budżetowe na dzień 31 grudnia 2016 r. korzystały ze zwolnienia z takiego obowiązku.

REKLAMA

Ta grupa podmiotów zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania pojawiła się w rozporządzeniu w sprawie zwolnień ze względu na dokonaną od 1 stycznia 2017 r. centralizację rozliczeń VAT samorządów. W praktyce umożliwia to kontynuowanie stosowania dotychczasowych zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.

Nowe rozporządzenie – podobnie jak to miało miejsce w latach ubiegłych – ogranicza prawo do stosowania zwolnień zależnych od wysokości obrotu (20 tys. zł) oraz zwolnień ze względu na udział procentowy obrotu (80%). Podatnicy mogą korzystać z tych zwolnień, jeżeli wcześniej nie utracili do tego prawa.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Utrzymana też została reguła, zgodnie z którą do wartości sprzedaży, która jest brana pod uwagę przy ustalaniu prawa do stosowania zwolnienia, nie wlicza się kwot uzyskanych ze sprzedaży:

nieruchomości oraz

● środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, ale tylko pod warunkiem że sprzedaż ta będzie w całości udokumentowana fakturą.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jakie są warunki zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących w 2017 r.

W artykule omówiono również jakie usługi zostały zwolnione z obowiązku ewidencjonowania i zmiany w katalogu czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA