reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak skorygować na przełomie roku przychody i koszty ze sprzedaży w związku ze zwrotem towarów?

Jak skorygować na przełomie roku przychody i koszty ze sprzedaży w związku ze zwrotem towarów?

W lutym 2017 r. kontrahent zwrócił naszej spółce partię wadliwych towarów sprzedanych mu jeszcze w grudniu 2016 r. Zwrot został przyjęty do magazynu i spółka uznała reklamację tych towarów zgłoszoną przez kontrahenta. W związku z tym została wystawiona faktura korygująca i nastąpił zwrot pieniędzy zapłaconych uprzednio za te towary. Czy należy skorygować przychody 2016 r.?

Korekty przychodów, jakie nastąpiły na przełomie roku do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych, należy dokonywać w księgach rachunkowych roku, w którym powstał przychód (a więc skorygować przychody bilansowe 2016 r.). Podatkowo korekta tego przychodu nastąpi na bieżąco, tj. w momencie wystawienia przez Państwa faktury korygującej (luty 2017 r.). Pomimo że zwrócone towary były na dzień bilansowy w posiadaniu kontrahenta, należy je wykazać w bilansie jako aktywa.

W rozpatrywanym przypadku mamy do czynienia ze zwrotem przez kontrahenta wadliwego towaru zakupionego w poprzednim roku. W wyniku takiego zwrotu (niezwiązanego z wymianą towaru na wolny od wad) musi nastąpić zarówno korekta przychodów, jak i kosztów. Korekta ta zostanie jednak przeprowadzona dla celów rachunkowych w terminie innym niż wynikający z przepisów podatkowych.

Termin korekty przychodów i kosztów w związku ze zwrotem sprzedanych towarów na przełomie roku – według ustawy o rachunkowości

Ustawa o rachunkowości nakazuje, by w księgach rachunkowych danego roku ujmować wszystkie zdarzenia dotyczące danego roku obrotowego, przy czym należy z nich wyodrębnić te, które kształtują wynik finansowy roku obrotowego (art. 6 ust. 2 ustawy o rachunkowości). Jednocześnie prawo bilansowe (art. 54 ust. 1 uor) przewiduje, że:

Jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe, lub powodujących, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione, powinna ona odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy, oraz powiadomić biegłego rewidenta, który sprawozdanie to bada lub zbadał.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak skorygować na przełomie roku przychody i koszty ze sprzedaży w związku ze zwrotem towarów

W artykule omówiono również termin korekty przychodów i kosztów w związku ze zwrotem sprzedanych towarów na przełomie roku.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak skorygować na przełomie roku przychody i koszty ze sprzedaży w związku ze zwrotem towarów? /fot. Fotolia
Jak skorygować na przełomie roku przychody i koszty ze sprzedaży w związku ze zwrotem towarów? /fot. Fotolia

Ulga na złe długi w VAT i podatkach dochodowych59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama