Czy dokonując wyceny bilansowej należności w walucie obcej, należy urealnić również odpis aktualizujący
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Na dzień bilansowy należy nie tylko urealnić wartość posiadanej należności w danej walucie obcej (wyceniając ją według średniego kursu NBP na dzień bilansowy), ale również przeliczyć ponownie wartość odpisu aktualizującego tę należność. Pewnym wyjątkiem w tej regule może być sytuacja, gdy odpis aktualizujący należność obcą był dokonany na 100% wartości należności. Szczegóły – w uzasadnieniu.
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o rachunkowości nakazuje wyceniać na dzień bilansowy posiadane przez jednostkę należności w walucie obcej po obowiązującym dla danej waluty na ten dzień średnim kursie NBP (art. 30 ust. 1 uor). W przypadku należności w walucie obcej objętej uprzednio odpisem aktualizującym należy po dokonaniu wyceny tej należności na dzień bilansowy również przeliczyć wysokość odpisu aktualizującego. W przypadku gdy w wyniku tak dokonanej wyceny bilansowej należności powstała:
● dodatnia różnica kursowa (tj. gdy średni kurs NBP na dzień bilansowy jest wyższy od kursu średniego NBP przyjętego do historycznej wyceny należności) – wówczas część tej różnicy kursowej dotycząca należności nieobjętej odpisem aktualizującym zwiększa przychody finansowe:
Wn konto 203 „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” lub konto 240 „Pozostałe rozrachunki”
Ma konto 750 „Przychody finansowe”,
zaś pozostała część różnicy kursowej zwiększa dokonany wcześniej odpis aktualizujący:
Wn konto 203 „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” lub konto 240 „Pozostałe rozrachunki”
Ma konto 280 „Odpisy aktualizujące wartość należności”,
● ujemna różnica kursowa (tj. gdy średni kurs NBP na dzień bilansowy jest niższy od kursu średniego NBP przyjętego do historycznej wyceny należności) – wówczas część tej różnicy kursowej dotycząca należności nieobjętej odpisem aktualizującym obciąża koszty finansowe:
Wn konto 755 „Koszty finansowe”
Ma konto 203 „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” lub konto 240 „Pozostałe rozrachunki”,
zaś pozostała część różnicy kursowej zmniejsza dokonany wcześniej odpis aktualizujący:
Wn konto 280 „Odpisy aktualizujące wartość należności”
Ma konto 203 „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” lub konto 240 „Pozostałe rozrachunki”.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy dokonując wyceny bilansowej należności w walucie obcej, należy urealnić również odpis aktualizujący
W artykule omówiono również możliwość rezygnacji z bilansowej wyceny należności objętej 100% odpisem aktualizującym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.