reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy istnieje możliwość zaskarżania przedłużenia terminu zwrotu VAT – po zmianach 2017

Czy istnieje możliwość zaskarżania przedłużenia terminu zwrotu VAT – po zmianach 2017

Od 1 stycznia 2017 r. wprowadzono kilka zmian w zakresie przedłużania terminu zwrotu VAT, w przypadku gdy organ podatkowy potrzebuje więcej czasu na zweryfikowanie zasadności zwrotu niż ustawowe 60 dni (art. 87 ust.2 ustawy o VAT). Zwiększone zostały uprawnienia organów podatkowych, które w ramach postępowania weryfikacyjnego mogą obecnie dokonywać kontroli krzyżowej u kontrahentów podatnika.

Regułą jest, że naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć termin na dokonanie zwrotu VAT w przypadku, gdy zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania. Zwrot jest dokonywany wówczas dopiero po zakończeniu weryfikacji rozliczenia podatnika.

Kontrola krzyżowa przy weryfikacji zwrotu

Nowością jest wprowadzenie przepisu wskazującego, że weryfikacja zasadności zwrotu różnicy podatku może polegać na:

● sprawdzaniu rozliczenia podatnika,

● sprawdzaniu rozliczeń innych podmiotów biorących udział w obrocie towarami lub usługami będącymi przedmiotem rozliczenia podatnika, a także

● sprawdzaniu zgodności tych rozliczeń z faktycznym przebiegiem transakcji

art. 87 ust. 2b ustawy o VAT.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Przypomnijmy, że wskutek wydania uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 października 2016 r., sygn. akt I FPS 3/16, w ramach czynności sprawdzających polegających na weryfikacji zasadności zwrotu VAT organy podatkowe nie mogły dokonywać kontroli krzyżowej kontrahentów podatnika. Teza tej uchwały brzmiała następująco:

W przypadku przedłużenia terminu zwrotu różnicy podatku w związku z weryfikacją prowadzoną na podstawie art. 87 ust. 2 zdanie drugie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, ze zm.) w ramach czynności sprawdzających, o których mowa w dziale V ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.), nie jest możliwe żądanie od kontrahentów podatnika wykonujących działalność gospodarczą przedstawienia dokumentów w celu sprawdzenia ich prawidłowości i rzetelności.

W wyniku nowelizacji ustawy o VAT od 1 stycznia 2017 r. teza tej uchwały traci swoją aktualność. Ustawodawca wprost wskazał, że w ramach czynności sprawdzających zasadność zwrotu może dokonywać kontroli krzyżowej kontrahentów podatnika. Ustawodawca wprowadził ten zapis właśnie po to, by cytowana uchwała NSA (sygn. akt I FPS 3/16) została wyeliminowana z obrotu prawnego.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Czy istnieje możliwość zaskarżania przedłużenia terminu zwrotu VAT – po zmianach

W artykule omówiono również czy przedłużenie terminu zwrotu VAT można zaskarżyć.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 06.02.2017

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy istnieje możliwość zaskarżania przedłużenia terminu zwrotu VAT – po zmianach 2017 /fot. Fotolia
Czy istnieje możliwość zaskarżania przedłużenia terminu zwrotu VAT – po zmianach 2017 /fot. Fotolia

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama