REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekompensata pieniężna za pracę w nadgodzinach

Rekompensata pieniężna za pracę w nadgodzinach /fot. Fotolia
Rekompensata pieniężna za pracę w nadgodzinach /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie i dodatek w wysokości 50% lub 100%. Jego wysokość zależy od tego, kiedy taka praca była wykonywana. Pracownicy wynagradzani stawką prowizyjną otrzymują rekompensatę pieniężną za nadgodziny w postaci wynagrodzenia w wysokości wynikającej z umówionej prowizji. Ponadto przysługuje im dodatek obliczony według zasad właściwych do ustalenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, którego podstawę stanowi 60% wynagrodzenia.

Za pracę nadliczbową pracownikowi przysługują dwie alternatywne formy rekompensaty:

REKLAMA

● pieniężna – która obejmuje normalne wynagrodzenie i dodatek, lub

● czas wolny – za który należne jest normalne wynagrodzenie.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Departament Prawny GIP w piśmie z 21 kwietnia 2009 r., sygn. GPP-306-4560-32/09/PE/RP, stwierdził, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca może zostać zwolniony z obowiązku finansowej rekompensaty przekroczeń dobowych (wypłaty dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych) wtedy, gdy przed terminem płatności wynagrodzenia za pracę przypadającym bezpośrednio po wystąpieniu godzin nadliczbowych z przekroczenia normy dobowej pracownik wystąpi z wnioskiem o udzielenie czasu wolnego bądź pracodawca oznaczy w grafiku pracownika termin udzielenia czasu wolnego w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych.

Wynagrodzenie i dodatek za nadgodziny dla pracowników wynagradzanych prowizyjnie

W przypadku pracowników otrzymujących wyłącznie zmienne wynagrodzenie za pracę, bez wyodrębnionej stawki godzinowej lub miesięcznej, np. prowizyjne, wysokość rekompensaty finansowej, tj. wynagrodzenie i dodatek za pracę nadliczbową stanowi:

● wynagrodzenie – jego wysokość określa prowizja uzyskana za wykonane zadania (osiągnięte wyniki) w nadgodzinach,

REKLAMA

● dodatek – obliczany od 60% podstawy wymiaru, na którą składa się łączne wynagrodzenie za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych (a w przypadku znacznego wahania składników wynagrodzenia – w okresie maksymalnie 12 miesięcy) poprzedzających miesiąc wystąpienia nadgodzin.

Ustalając podstawę wymiaru dodatku, trzeba pamiętać o katalogu składników niezaliczanych do tej podstawy, np. jednorazowych lub nieperiodycznych wypłatach za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie, wynagrodzeniu za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, wynagrodzeniu za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy i wynagrodzeniu za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną (§ 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop; dalej rozporządzenie urlopowe).

Aby obliczyć wysokość dodatku, należy:

Krok 1. Zsumować wynagrodzenie faktycznie wypłacone w okresie 3 lub maksymalnie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania nadgodzin.

Krok 2. Otrzymaną podstawę wymiaru z Kroku 1 pomnożyć przez 60%.

Krok 3. Wynagrodzenie otrzymane w Kroku 2 podzielić przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie.

Krok 4. Stawkę otrzymaną w Kroku 3 pomnożyć przez % dodatku i liczbę godzin, za które przysługuje dodatek.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak obliczyć rekompensatę pieniężną za pracę w nadgodzinach przysługującą pracownikom wynagradzanym prowizyjnie

W artykule omówiono również zmiany w składnikach wynagrodzenia a ponowne ustalanie podstawy wymiaru dodatku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA