REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć koszty podróży służbowej odbywającej się na przełomie roku?

Jak rozliczyć koszty podróży służbowej odbywającej się na przełomie roku? /fot. Fotolia
Jak rozliczyć koszty podróży służbowej odbywającej się na przełomie roku? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik naszej spółki przebywał w podróży służbowej od 27 grudnia 2016 r. do 5 stycznia 2017 r. Czy rozliczając podróż służbową w styczniu 2017r., powinniśmy koszty związane z tą delegacją ująć w księgach rachunkowych roku 2017 czy 2016? Czy sposób ich ewidencji wpływa na moment zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów?

Koszty podróży służbowej, która odbywała się na przełomie 2016/2017 r. i która została rozliczona w styczniu 2017 r., powinny zostać w rozpatrywanym przypadku rozdzielone na dwa okresy, tj. koszty dotyczące grudnia powinny być ujęte w księgach rachunkowych 2016 r., a koszty stycznia w księgach 2017 r. Fakt rozdzielenia kosztów podróży służbowej na 2 lata nie ma jednak wpływu na moment zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Staną się one kosztem uzyskania przychodu u pracodawcy dopiero w miesiącu rozliczenia kosztów delegacji (tj. styczniu 2017 r.).

REKLAMA

Koniec roku wiąże się nieodłącznie z „przypisywaniem” kosztów i przychodów do właściwych okresów sprawozdawczych, tj. ustaleniem, które przychody i koszty dotyczą zamykanego roku, a które należy rozliczyć w roku następnym. Przykładem takich zdarzeń są podróże służbowe odbywane na przełomie roku.

Koszty podróży służbowej na przełomie roku – księgi rachunkowe

Koszty podróży służbowych są często ujmowane przez jednostki gospodarcze w księgach rachunkowych tak samo jak dla celów podatkowych, tzn. z chwilą ich rozliczenia lub wypłaty. Należy jednak pamiętać, że takie uproszczenie (nawet jeśli jest stosowane przez jednostkę w trakcie roku) nie powinno być stosowane dla celów bilansowych na przełomie roku. Wówczas należy szczególnie zwrócić uwagę na zasadę memoriału (art. 6 ust. 1 uor), która narzuca obowiązek ujmowania w księgach rachunkowych wszystkich osiągniętych przychodów i związanych z nimi kosztów dotyczących danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Dotyczy to też kosztów związanych z podróżami służbowymi danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich wypłaty.

Zobacz serwis: Finanse

REKLAMA

Innymi słowy, koszty podróży służbowej, która odbywała się na przełomie 2016/2017 r. i która została rozliczona w styczniu 2017 r., powinny zostać rozdzielone. Koszty dotyczące grudnia powinny być ujęte w księgach 2016 r., a koszty stycznia w księgach 2017 r. Konieczność prawidłowego przypisania kosztów do poszczególnych lat obrotowych dotyczy nie tylko kosztów noclegu i diet, ale też pozostałych kosztów podróży służbowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjątkiem od zasady rozdzielania kosztów na dwa okresy sprawozdawcze (lata obrotowe) jest sytuacja, gdy podróż służbowa związana jest bezpośrednio z nabyciem lub wytworzeniem środka trwałego (lub wartości niematerialnej i prawnej) – wówczas koszty tej podróży służbowej zwiększą wartość początkową tego składnika aktywów. Brak rozdzielania kosztów odbytej podróży służbowej na dwa lata może być także ekonomicznie uzasadniony w przypadku, gdy np. podróż służbowa odbywająca się na przełomie 2016/2017 r. dotyczy bezpośrednio konkretnej usługi, która będzie dopiero sprzedana (zafakturowana) w 2017 r. – wówczas współmierność kosztów z przychodami uzasadnia zaliczenie kosztów takiej podróży służbowej w całości w 2017 r.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak rozliczyć koszty podróży służbowej odbywającej się na przełomie roku

W artykule omówiono również koszty podróży służbowej na przełomie roku – moment uznania za koszt uzyskania przychodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA