REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć koszty podróży służbowej odbywającej się na przełomie roku?

Jak rozliczyć koszty podróży służbowej odbywającej się na przełomie roku? /fot. Fotolia
Jak rozliczyć koszty podróży służbowej odbywającej się na przełomie roku? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik naszej spółki przebywał w podróży służbowej od 27 grudnia 2016 r. do 5 stycznia 2017 r. Czy rozliczając podróż służbową w styczniu 2017r., powinniśmy koszty związane z tą delegacją ująć w księgach rachunkowych roku 2017 czy 2016? Czy sposób ich ewidencji wpływa na moment zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów?

Koszty podróży służbowej, która odbywała się na przełomie 2016/2017 r. i która została rozliczona w styczniu 2017 r., powinny zostać w rozpatrywanym przypadku rozdzielone na dwa okresy, tj. koszty dotyczące grudnia powinny być ujęte w księgach rachunkowych 2016 r., a koszty stycznia w księgach 2017 r. Fakt rozdzielenia kosztów podróży służbowej na 2 lata nie ma jednak wpływu na moment zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Staną się one kosztem uzyskania przychodu u pracodawcy dopiero w miesiącu rozliczenia kosztów delegacji (tj. styczniu 2017 r.).

REKLAMA

Koniec roku wiąże się nieodłącznie z „przypisywaniem” kosztów i przychodów do właściwych okresów sprawozdawczych, tj. ustaleniem, które przychody i koszty dotyczą zamykanego roku, a które należy rozliczyć w roku następnym. Przykładem takich zdarzeń są podróże służbowe odbywane na przełomie roku.

Koszty podróży służbowej na przełomie roku – księgi rachunkowe

Koszty podróży służbowych są często ujmowane przez jednostki gospodarcze w księgach rachunkowych tak samo jak dla celów podatkowych, tzn. z chwilą ich rozliczenia lub wypłaty. Należy jednak pamiętać, że takie uproszczenie (nawet jeśli jest stosowane przez jednostkę w trakcie roku) nie powinno być stosowane dla celów bilansowych na przełomie roku. Wówczas należy szczególnie zwrócić uwagę na zasadę memoriału (art. 6 ust. 1 uor), która narzuca obowiązek ujmowania w księgach rachunkowych wszystkich osiągniętych przychodów i związanych z nimi kosztów dotyczących danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Dotyczy to też kosztów związanych z podróżami służbowymi danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich wypłaty.

Zobacz serwis: Finanse

REKLAMA

Innymi słowy, koszty podróży służbowej, która odbywała się na przełomie 2016/2017 r. i która została rozliczona w styczniu 2017 r., powinny zostać rozdzielone. Koszty dotyczące grudnia powinny być ujęte w księgach 2016 r., a koszty stycznia w księgach 2017 r. Konieczność prawidłowego przypisania kosztów do poszczególnych lat obrotowych dotyczy nie tylko kosztów noclegu i diet, ale też pozostałych kosztów podróży służbowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjątkiem od zasady rozdzielania kosztów na dwa okresy sprawozdawcze (lata obrotowe) jest sytuacja, gdy podróż służbowa związana jest bezpośrednio z nabyciem lub wytworzeniem środka trwałego (lub wartości niematerialnej i prawnej) – wówczas koszty tej podróży służbowej zwiększą wartość początkową tego składnika aktywów. Brak rozdzielania kosztów odbytej podróży służbowej na dwa lata może być także ekonomicznie uzasadniony w przypadku, gdy np. podróż służbowa odbywająca się na przełomie 2016/2017 r. dotyczy bezpośrednio konkretnej usługi, która będzie dopiero sprzedana (zafakturowana) w 2017 r. – wówczas współmierność kosztów z przychodami uzasadnia zaliczenie kosztów takiej podróży służbowej w całości w 2017 r.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak rozliczyć koszty podróży służbowej odbywającej się na przełomie roku

W artykule omówiono również koszty podróży służbowej na przełomie roku – moment uznania za koszt uzyskania przychodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA