REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy następuje zakończenie umowy na zastępstwo?

Kiedy następuje zakończenie umowy na zastępstwo? /fot. Fotolia
Kiedy następuje zakończenie umowy na zastępstwo? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W naszej placówce jest zatrudniona sprzątaczka na zastępstwo. Osoba, którą zastępuje, wraca do pracy 30 stycznia 2017 r. Jednak pracownica zatrudniona na zastępstwo chciałaby jeszcze wykorzystać w tym dniu opiekę nad dzieckiem (art. 188 k.p.) oraz urlop wypoczynkowy w dniu 31 stycznia 2017 r. Wówczas zatrudnienie przedłużyłoby się do 31 stycznia 2017 r. Czy możemy udzielić jej wolnego na opiekę nad dzieckiem i urlop?

Nie, pracodawca nie może udzielić osobie zatrudnionej na zastępstwo wolnego, kiedy osoba zastępowana wróciła do pracy. Ostatnim dniem zatrudnienia zastępcy jest bowiem ostatni dzień usprawiedliwionej nieobecności osoby zastępowanej. Zakończenie nieobecności zastępowanej osoby albo zakończenie zawartego z nią stosunku pracy w czasie trwania tej nieobecności skutkuje automatycznym zakończeniem umowy na zastępstwo. W sytuacji z pytania w dniu 30 stycznia 2017 r. osoba zastępująca nie jest już zatrudniona, a co za tym idzie, nie może korzystać z wolnego na opiekę nad dzieckiem ani urlopu wypoczynkowego.

REKLAMA

Zobacz serwis: Zarządzanie

Termin zakończenia umowy na zastępstwo

W umowach na zastępstwo najczęściej wskazuje się, że jest ona zawarta na czas trwania usprawiedliwionej nieobecności zastępowanego pracownika. W takich sytuacjach koniec tej nieobecności lub zakończenie przez osobę zastępowaną zatrudnienia skutkować będzie także zakończeniem zatrudnienia zastępcy, bez konieczności dokonywania żadnych dodatkowych działań przez pracodawcę. Z chwilą powrotu zastępowanego pracownika do pracy ziścił się warunek przewidziany w umowie o pracę na zastępstwo i umowa ta rozwiązała się z chwilą powrotu do pracy pracownika zastępowanego. Nawet późniejsza nieobecność zastępowanej pracownicy nie może zmieniać tej oceny (postanowienie SN z 24 kwietnia 2012 r., sygn. akt I PK 233/11).

Zobacz serwis: Finanse

Osoba dotychczas zastępowana i osoba zastępująca nie mogą jednocześnie świadczyć pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnim dniem zatrudnienia osoby zastępującej jest dzień poprzedzający powrót do pracy osoby zastępowanej, dokładniej – jest to ostatni dzień jej usprawiedliwionej nieobecności. Jeżeli w przypadku wskazanym w pytaniu przyczyną usprawiedliwionej nieobecności jest np. urlop rodzicielski czy wychowawczy zastępowanego pracownika trwający do 29 stycznia, to ten dzień byłby ostatnim dniem pozostawania w stosunku pracy zastępcy. Jeżeli jednak przyczyną jest choroba czy urlop i ostatnim dniem nieobecności byłby piątek 27 stycznia, a poniedziałek 30 stycznia byłby pierwszym dniem pracy zgodnie z rozkładem czasu pracy, to dniem końcowym trwania umowy na zastępstwo byłby piątek 27 stycznia. W tej sytuacji w sobotę 28 stycznia nie mielibyśmy już do czynienia z trwającą usprawiedliwioną nieobecnością.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Kiedy następuje zakończenie umowy na zastępstwo

W artykule omówiono również prawo osoby zatrudnionej na zastępstwo do wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  REKLAMA

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA