reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Kiedy następuje zakończenie umowy na zastępstwo?

Kiedy następuje zakończenie umowy na zastępstwo?

W naszej placówce jest zatrudniona sprzątaczka na zastępstwo. Osoba, którą zastępuje, wraca do pracy 30 stycznia 2017 r. Jednak pracownica zatrudniona na zastępstwo chciałaby jeszcze wykorzystać w tym dniu opiekę nad dzieckiem (art. 188 k.p.) oraz urlop wypoczynkowy w dniu 31 stycznia 2017 r. Wówczas zatrudnienie przedłużyłoby się do 31 stycznia 2017 r. Czy możemy udzielić jej wolnego na opiekę nad dzieckiem i urlop?

Nie, pracodawca nie może udzielić osobie zatrudnionej na zastępstwo wolnego, kiedy osoba zastępowana wróciła do pracy. Ostatnim dniem zatrudnienia zastępcy jest bowiem ostatni dzień usprawiedliwionej nieobecności osoby zastępowanej. Zakończenie nieobecności zastępowanej osoby albo zakończenie zawartego z nią stosunku pracy w czasie trwania tej nieobecności skutkuje automatycznym zakończeniem umowy na zastępstwo. W sytuacji z pytania w dniu 30 stycznia 2017 r. osoba zastępująca nie jest już zatrudniona, a co za tym idzie, nie może korzystać z wolnego na opiekę nad dzieckiem ani urlopu wypoczynkowego.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Termin zakończenia umowy na zastępstwo

W umowach na zastępstwo najczęściej wskazuje się, że jest ona zawarta na czas trwania usprawiedliwionej nieobecności zastępowanego pracownika. W takich sytuacjach koniec tej nieobecności lub zakończenie przez osobę zastępowaną zatrudnienia skutkować będzie także zakończeniem zatrudnienia zastępcy, bez konieczności dokonywania żadnych dodatkowych działań przez pracodawcę. Z chwilą powrotu zastępowanego pracownika do pracy ziścił się warunek przewidziany w umowie o pracę na zastępstwo i umowa ta rozwiązała się z chwilą powrotu do pracy pracownika zastępowanego. Nawet późniejsza nieobecność zastępowanej pracownicy nie może zmieniać tej oceny (postanowienie SN z 24 kwietnia 2012 r., sygn. akt I PK 233/11).

Zobacz serwis: Finanse

Osoba dotychczas zastępowana i osoba zastępująca nie mogą jednocześnie świadczyć pracy.

Ostatnim dniem zatrudnienia osoby zastępującej jest dzień poprzedzający powrót do pracy osoby zastępowanej, dokładniej – jest to ostatni dzień jej usprawiedliwionej nieobecności. Jeżeli w przypadku wskazanym w pytaniu przyczyną usprawiedliwionej nieobecności jest np. urlop rodzicielski czy wychowawczy zastępowanego pracownika trwający do 29 stycznia, to ten dzień byłby ostatnim dniem pozostawania w stosunku pracy zastępcy. Jeżeli jednak przyczyną jest choroba czy urlop i ostatnim dniem nieobecności byłby piątek 27 stycznia, a poniedziałek 30 stycznia byłby pierwszym dniem pracy zgodnie z rozkładem czasu pracy, to dniem końcowym trwania umowy na zastępstwo byłby piątek 27 stycznia. W tej sytuacji w sobotę 28 stycznia nie mielibyśmy już do czynienia z trwającą usprawiedliwioną nieobecnością.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Kiedy następuje zakończenie umowy na zastępstwo

W artykule omówiono również prawo osoby zatrudnionej na zastępstwo do wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama