reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jakie sankcje grożą pracownikom za nieobecność na posiedzeniach komisji bhp

Jakie sankcje grożą pracownikom za nieobecność na posiedzeniach komisji bhp

Wraz ze wzrostem zatrudnienia powyżej 250 pracowników powołaliśmy w zakładzie pracy komisję bhp. W jej skład weszli również przedstawiciele pracowników. Posiedzenia komisji odbywają się raz na kwartał w godzinach pracy. Część pracowników powołanych do zasiadania w komisji regularnie nie przychodzi na posiedzenia. Co w takim przypadku powinien zrobić pracodawca, skoro przepisy nie przewidują żadnych sankcji z tytułu nieuczestniczenia pracowników w pracach komisji?

Mogą Państwo ukarać pracowników karą porządkową. Należy bowiem przyjąć, że uczestnictwo w posiedzeniach komisji jest obowiązkiem pracowniczym, a bezzasadne opuszczanie posiedzeń może być zakwalifikowane jako naruszanie dyscypliny i organizacji pracy.

Pracodawca zatrudniający powyżej 250 pracowników jest zobowiązany powołać komisję bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 23712 § 1 Kodeksu pracy). Komisja taka jest organem pomocniczym pełniącym wobec pracodawcy funkcje doradcze i opiniodawcze. W jej skład wchodzą w równej liczbie przedstawiciele pracodawcy, w tym pracownicy służby bhp i lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, oraz przedstawiciele pracowników, a także społeczny inspektor pracy.

Zobacz serwis: Moja firma

Posiedzenia komisji powinny odbywać się z określoną częstotliwością, przynajmniej raz na kwartał. Zasadą jest, że komisja obraduje w godzinach pracy. Pracownicy w czasie posiedzenia komisji nie świadczą umówionej pracy – zachowują jednak prawo do wynagrodzenia.

W praktyce nie można wykluczyć sytuacji, że członkowie komisji reprezentujący pracowników będą czasami opuszczać posiedzenia mimo prawidłowego poinformowania o miejscu i czasie zebrania.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jakie sankcje grożą pracownikom za nieobecność na posiedzeniach komisji bhp

W artykule omówiono również przykład omawiający problematykę niestawiennictwa na posiedzenia komisji bhp.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie sankcje grożą pracownikom za nieobecność na posiedzeniach komisji bhp /fot. Fotolia
Jakie sankcje grożą pracownikom za nieobecność na posiedzeniach komisji bhp /fot. Fotolia

CIT 2020. Komentarz159.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama