| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jakie sankcje grożą pracownikom za nieobecność na posiedzeniach komisji bhp

Jakie sankcje grożą pracownikom za nieobecność na posiedzeniach komisji bhp

Wraz ze wzrostem zatrudnienia powyżej 250 pracowników powołaliśmy w zakładzie pracy komisję bhp. W jej skład weszli również przedstawiciele pracowników. Posiedzenia komisji odbywają się raz na kwartał w godzinach pracy. Część pracowników powołanych do zasiadania w komisji regularnie nie przychodzi na posiedzenia. Co w takim przypadku powinien zrobić pracodawca, skoro przepisy nie przewidują żadnych sankcji z tytułu nieuczestniczenia pracowników w pracach komisji?

Mogą Państwo ukarać pracowników karą porządkową. Należy bowiem przyjąć, że uczestnictwo w posiedzeniach komisji jest obowiązkiem pracowniczym, a bezzasadne opuszczanie posiedzeń może być zakwalifikowane jako naruszanie dyscypliny i organizacji pracy.

Pracodawca zatrudniający powyżej 250 pracowników jest zobowiązany powołać komisję bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 23712 § 1 Kodeksu pracy). Komisja taka jest organem pomocniczym pełniącym wobec pracodawcy funkcje doradcze i opiniodawcze. W jej skład wchodzą w równej liczbie przedstawiciele pracodawcy, w tym pracownicy służby bhp i lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, oraz przedstawiciele pracowników, a także społeczny inspektor pracy.

Zobacz serwis: Moja firma

Posiedzenia komisji powinny odbywać się z określoną częstotliwością, przynajmniej raz na kwartał. Zasadą jest, że komisja obraduje w godzinach pracy. Pracownicy w czasie posiedzenia komisji nie świadczą umówionej pracy – zachowują jednak prawo do wynagrodzenia.

W praktyce nie można wykluczyć sytuacji, że członkowie komisji reprezentujący pracowników będą czasami opuszczać posiedzenia mimo prawidłowego poinformowania o miejscu i czasie zebrania.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jakie sankcje grożą pracownikom za nieobecność na posiedzeniach komisji bhp

W artykule omówiono również przykład omawiający problematykę niestawiennictwa na posiedzenia komisji bhp.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »