Jakie sankcje grożą pracownikom za nieobecność na posiedzeniach komisji bhp
REKLAMA
REKLAMA
Mogą Państwo ukarać pracowników karą porządkową. Należy bowiem przyjąć, że uczestnictwo w posiedzeniach komisji jest obowiązkiem pracowniczym, a bezzasadne opuszczanie posiedzeń może być zakwalifikowane jako naruszanie dyscypliny i organizacji pracy.
REKLAMA
Pracodawca zatrudniający powyżej 250 pracowników jest zobowiązany powołać komisję bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 23712 § 1 Kodeksu pracy). Komisja taka jest organem pomocniczym pełniącym wobec pracodawcy funkcje doradcze i opiniodawcze. W jej skład wchodzą w równej liczbie przedstawiciele pracodawcy, w tym pracownicy służby bhp i lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, oraz przedstawiciele pracowników, a także społeczny inspektor pracy.
Zobacz serwis: Moja firma
REKLAMA
Posiedzenia komisji powinny odbywać się z określoną częstotliwością, przynajmniej raz na kwartał. Zasadą jest, że komisja obraduje w godzinach pracy. Pracownicy w czasie posiedzenia komisji nie świadczą umówionej pracy – zachowują jednak prawo do wynagrodzenia.
W praktyce nie można wykluczyć sytuacji, że członkowie komisji reprezentujący pracowników będą czasami opuszczać posiedzenia mimo prawidłowego poinformowania o miejscu i czasie zebrania.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie sankcje grożą pracownikom za nieobecność na posiedzeniach komisji bhp
W artykule omówiono również przykład omawiający problematykę niestawiennictwa na posiedzenia komisji bhp.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA