Czy karta pobytu w szpitalu uprawnia do wypłaty zasiłku chorobowego
REKLAMA
REKLAMA
Nie. Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest protokół powypadkowy, w którym zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy, oraz zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA (w formie papierowej lub elektronicznej). Karta informacyjna nie jest dokumentem, na podstawie którego można wypłacić zasiłek chorobowy.
REKLAMA
Pobyt w szpitalu dla celów wypłaty świadczenia chorobowego potwierdza się w analogiczny sposób, jak czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, tj. zaświadczeniem lekarskim sporządzonym na druku ZUS ZLA lub e-ZLA. Nie wystarczy zatem zaświadczenie o przyjęciu pracownicy do szpitala lub karta informacyjna, nawet jeżeli zawiera okres hospitalizacji. Te dokumenty mogą być jedynie podstawą do usprawiedliwienia nieobecności pracownicy w pracy.
Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego na podstawie prawidłowo wypełnionego zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA lub e-ZLA.
Pracownica, aby otrzymać zasiłek chorobowy za okres od 15 września do 9 października 2016 r., powinna zgłosić się do lekarza w szpitalu, w którym przebywała w tym okresie, w celu wystawienia zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA za pobyt w szpitalu. Zwolnienie opatrzone bieżącą datą nie będzie stanowić przeszkody w ustaleniu prawa i wypłaty zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu, gdyż zostanie wystawione z zachowaniem zasad o orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy karta pobytu w szpitalu uprawnia do wypłaty zasiłku chorobowego
W artykule przedstawiono również przykłady omawiające problematykę zasiłków chorobowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.