REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Windykacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podział środków uzyskanych w toku egzekucji

W trakcie egzekucji prowadzonej na rzecz kilku wierzycieli może dojść do takiej sytuacji, gdy z sumy uzyskanej z egzekucji nie jest możliwe jednoczesne zaspokojenie wszystkich wierzycieli. Wtedy konieczny jest podział tak uzyskanych kwot. Podział sumy uzyskanej z egzekucji jest to podział dokonany na podstawie planu podziału.

Egzekucja należności alimentacyjnych

Celem tej egzekucji jest uzyskanie od dłużnika alimentów lub rent mających charakter alimentów. Egzekucja świadczeń alimentacyjnych jest szczególnym rodzajem egzekucji świadczeń pieniężnych gdyż wykazuje wiele odrębności w stosunku do egzekucji innych świadczeń pieniężnych oraz w stosunku do ogólnych przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.

Egzekucja przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego dłużnika

Egzekucja ta jest szczególnym sposobem egzekucji. Może być skierowana przeciwko dłużnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego i dotyczy sprzedaży przedsiębiorstwa lub gospodarstwa.

Egzekucja przeciwko Skarbowi Państwa i Narodowemu Bankowi Polskiemu

Skarb Państwa to specyficzna osoba prawna. Nie może ona m.in. ogłosić upadłości. Co jednak gdy jest on dłużnikiem. Z majątku Skarbu Państwa można prowadzić egzekucję. Istnieją jednak w tej materii poważne ograniczenia.

REKLAMA

Egzekucja przez zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym dłużnika

Egzekucja przez zarząd przymusowy szczególnym sposobem egzekucji. Może być skierowana przeciwko dłużnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego i jest dopuszczalna z dochodów uzyskiwanych z tej działalności przez ustanowienie przymusowego zarządu na przedsiębiorstwem lub gospodarstwem.

Egzekucja z innych praw majątkowych

Przez prawa majątkowe, których dotyczy ten sposób egzekucji należy rozumieć prawa majątkowe inne niż wierzytelność, prawo własności i użytkowania wieczystego.

Egzekucja z wierzytelności

Wierzytelnościami w rozumieniu tego sposobu egzekucji są wszystkie wierzytelności poza wierzytelnościami o zapłatę wynagrodzenia za pracę (podlegają egzekucji w trybie egzekucji z wynagrodzenia) i wierzytelnościami o wypłatę gotówki z rachunku bankowego (podlegają egzekucji w trybie egzekucji z rachunków bankowych).

Dłużnik w egzekucji

Istnieje szereg przepisów mających na celu ochronę praw dłużnika. Najważniejsze z nich dotyczą ograniczeń egzekucji.

REKLAMA

Zbieg egzekucji i zabezpieczenia

Ze zbiegiem egzekucji mamy do czynienia w przypadku skierowania do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego (np. ruchomości) egzekucji sądowej i administracyjnej albo w przypadku skierowania do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego dwóch lub więcej egzekucji sądowych.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego

W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

Jak szukać majątku dłużnika?

Celem egzekucji jest zaspokojenie wierzyciela. Aby cel ten osiągnąć komornik musi posiadać niezbędną wiedzę o majątku dłużnika.

Powództwa o ograniczenie egzekucji i zwolnienie zajętej rzeczy od egzekucji

Powództwo o ograniczenie egzekucji i powództwo o zwolnienie zajętej rzeczy od egzekucji nazywamy powództwami przeciwegzekucyjnymi. Są to środki obrony przeciw egzekucji.

Jak zabezpieczyć egzekucję z majątku dłużnika?

Zdarza się często (z uwagi na przedłużający się proces), iż po wydaniu orzeczenia nie ma już możliwości zaspokojenia wierzyciela, gdyż wszczęta egzekucja okazuje się bezskuteczna.Co zrobić aby uniknąć takiej sytuacji? Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na to pytanie.

Podmioty postępowania egzekucyjnego

Podmiotami postępowania egzekucyjnego są podmioty uprawnione do dokonywania czynności postępowania egzekucyjnego i dzielą się na organy procesowe i organy egzekucyjne, uczestników postępowania

Wydanie dalszego i ponownego tytułu wykonawczego

Wprowadzenie do obrotu prawnego kilku identycznych pod względem podmiotowym (ten sam dłużnik) i przedmiotowym (ta sama kwota) tytułów wykonawczych czy też kilku egzemplarzy danego tytułu wykonawczego grozi ponownym egzekwowaniem świadczenia, które uprzednio było już wyegzekwowane. Dlatego też istnieje zasada, iż dopuszczalne jest wydanie wierzycielowi tylko jednego tytułu wykonawczego.

Odpowiedzialność osób prowadzących działalność gospodarcza w formie spółek i przedsiębiorstwa

Inaczej wygląda egzekucja z majątku osoby fizycznej a inaczej z majątku spółki. Niniejszy artykuł omawia najważniejsze różnicy między oboma rodzajami egzekucji.

Odpowiedzialność osób niewymienionych w pierwotnym tytule wykonawczym

W toku postępowania egzekucyjnego może dojść do takiej sytuacji, że do zaspokojenia wierzyciela będą zobowiązane także osoby niewymienione w pierwotnym tytule wykonawczym jako dłużnicy albo dłużnicy będą obowiązani spełnić świadczenie na rzecz osób, które nie były wymienione w pierwotnym tytule jako wierzyciele.

REKLAMA