REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rośnie popularność laesingu w Polsce

W 2013 roku sfinansowano środki trwałe o wartości ponad 35 miliardów złotych. To o 13 procent więcej niż rok wcześniej, wynika to z opublikowanego raportu Związku Polskiego Leasingu.

Małe firmy łatwiej pozyskają środki finansowe

Unia Europejska pomoże małym firmom w pozyskiwaniu środków finansowych koniecznych do realizacji inwestycji.

Rada Ministrów przeciwna zakazowi handlu w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę nie uzyskał poparcia Rady Ministrów. Zdaniem rządu, obecnie istnieją już pewne ograniczenia dotyczące handlu w niedziele. Są to rozwiązania kompromisowe, w których pogodzono interesy pracowników, pracodawców i konsumentów.

Rusza kolejna edycja akcji "Weź paragon"

Ministerstwo Finansów uruchamia kolejną, zimową edycję ogólnopolskiej akcji informacyjnej "Weź paragon". Akcja ma na celu zmianę zwiększenie świadomości obywateli w stosunku do korzyści płynących z pobierania paragonów. Akcja będzie prowadzona w okresie od 20 stycznia do 2 marca 2014 r.

REKLAMA

Opłata reprograficzna może wzrosnąć o kilka tysięcy procent

Organizacje zrzeszające twórców dążą do podwyższenia tzw. opłaty reprograficznej nakładanej na urządzenia elektroniczne, które służą do kopiowania utworów – nawet o kilka tysięcy procent. Podwyżka ta ma podwyższyć rekompensatę dla twórców z tytułu kopiowania ich utworów na użytek prywatny. Jednak producenci sprzętu obawiają się, że nowe prawo doprowadzi do znaczącego wzrostu cen, na czym stracą zarówno oni, jak i konsumenci.

Program aktywizacji długotrwale bezrobotnych

Firmy prywatne mają pomóc w aktywizacji długotrwale bezrobotnych. Prace nad wdrożeniem zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy trwają właśnie w Sejmie. Reforma rynku pracy przewiduje głównie wsparcie w zatrudnieniu ludzi młodych.

Czy jesteś Pracodawcą Jutra?

Ruszyła II edycja konkursu Pracodawca Jutra organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami. Konkurs ma celu wyróżnienie tych firm, które realizują przemyślane działania na rzecz przygotowania młodych osób do wejścia na rynek pracy. Przedsiębiorcy, którzy chcą powalczyć o tytuł Pracodawcy Jutra 2014, mogą zgłaszać się do PARP do 5 marca 2014 r.

Parlament UE przyjął specyfikacje nowych tachografów

Parlament Europejski przyjął w środę uzgodnione przez Parlament i Radę specyfikacje techniczne dotyczące nowoczesnej generacji tachografów. Nowe tachografy mają być łatwiejsze w obsłudze.

REKLAMA

Samozatrudnieni mają mniejszy katalog świadczeń socjalnych

Samozatrudnienie jest dość powszechną formą świadczenia pracy. W Unii Europejskiej w taki sposób pracuje już niemal 15 proc. osób zatrudnionych. Zaletami tej formy zatrudnienia są bardziej elastyczne godziny pracy czy większa kontrola własnych projektów.

Rząd proponuje oskładkowanie wynagrodzeń rad nadzorczych

Rząd pracuje nad oskładkowaniem wynagrodzeń członków rad nadzorczych. Ma to na celu poprawę sytuacji na polskim rynku kapitałowym. Czy spółki zyskają na takim przedsięwzięciu?

Koniec terminu do wyboru formy opodatkowania

20 stycznia mija termin składania przez przedsiębiorców oświadczeń dotyczących formy opodatkowania w 2014 roku. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na ryczałt, 19-proc. podatek liniowy bądź formę podstawową, czyli opodatkowanie według zasad ogólnych. Podatnicy, którzy nie dotrzymają terminu, i do 20 stycznia nie złożą odpowiedniego wniosku do urzędu skarbowego, będą się rozliczali według zasad stosowanych w latach poprzednich.

Łatwiejsze prowadzenie firmy przez cudzoziemców

Ułatwienia dla pracowników, ale i dla przedsiębiorców spoza kraju, wprowadzi nowa ustawa o cudzoziemcach. Od maja tego roku będzie mniej biurokracji i ograniczeń w prowadzeniu firmy i w osiedlaniu się takich pracodawców w Polsce.

Nowy kredyt podatkowy – dla kogo?

Kredyt podatkowy będzie najbardziej korzystny dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej, a którzy będą mogli zaakceptować większe ryzyko podatkowe. Czym charakteryzuje się kredyt podatkowy?

Czwarta ustawa deregulacyjna ma wkrótce trafić do Rady Ministrów

Kończą się pracę nad kolejnymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Czwarta ustawa deregulacyjna ma wkrótce trafić do Rady Ministrów. Zawiera ona tzw. pakiet portowy, mający ułatwić działalność polskich portów i terminali przeładunkowych, a co za tym idzie zwiększyć ich konkurencyjność w Europie.

Przedsiębiorcy powinni rozliczyć PIT-28 do końca stycznia

Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych bądź z tytułu dzierżawy, najmu czy podnajmu albo innych podobnych umów powinni rozliczyć z urzędem skarbowym PIT-28 do końca stycznia także w wersji elektronicznej.

Ma powstać kodeks budowlany

Najważniejszym projektem realizowanym przez PO będzie ukończenie prac nad kodeksem budowlanym, który ma przyspieszyć działania inwestorów w Polsce. Co miałby zawierać nowy kodeks budowlany?

Projekt wprowadzenia jednolitych wzorów formularzy

14 stycznia 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzający jednolite wzory wniosków w formie elektronicznej dla formularzy w sprawach administracyjnych. Przedstawiony projekt ma znacznie ułatwić prowadzenie firm.

Pół roku bez składek ZUS dla nowych firm

Szykują się nowe ułatwienia dla zakładających działalność. Ułatwienia mają zniechęcić do zawierania umów śmieciowych. Jakie jeszcze zmiany są planowane?

Można reklamować produkty kupione na wyprzedaży

W czasie trwania zimowych wyprzedaży warto pamiętać, że jeżeli produkt zakupiony na wyprzedaży okaże się wadliwy, klient ma takie same prawa do jego zwrotu, jak gdyby go kupił po regularnej cenie.

MDM droższe od zwykłych kredytów hipotecznych

Kredyty w ramach rządowego programu MDM są droższe niż tradycyjne, a ofert jest na razie mało – posiadają je tylko dwa banki. Analitycy podkreślają jednak, że nawet przy uwzględnieniu nieco wyższych marż decyzja o wzięciu dotowanego kredytu może być korzystna.

Weszła w życie część przepisów o OFE

Dziś wchodzi w życie część zmienionych przepisów o OFE, w szczególności dotyczących oszczędzania w Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego. Mają one na celu zmobilizowanie Polaków do odkładania oszczędności na przyszłe emerytury.

Opłata audiowizualna - ile ma wynosić?

Opłata audiowizualna, która miałaby zastąpić abonament, trafiła do Sejmu we wrześniu 2013 roku i prace utknęły. Minister kultury zapewnia, że trwają jeszcze analizy prawne nowych zapisów. Resort kultury proponuje, by opłata audiowizualna nie przekraczała 100 zł rocznie.

Stopa bezrobocia w grudniu: 13,4%

Bezrobocie w grudniu wzrosło najwolniej od 2007 roku - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Stopa bezrobocia wyniosła 13,4%. Jeszcze na początku ubiegłego roku ekonomiści prognozowali, że może to być nawet 14-15%.

Wzrośnie stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia wyniosła 13,4 proc. w grudniu ubiegłego roku. Mimo wszystko są dobre prognozy na przyszłość poprzez ożywienie na rynku pracy. Która grupa społeczna będzie najchętniej poszukiwana przez pracodawców?

Mniejsze opłaty za płacenie kartą od lipca

Od 1 lipca opłaty za płatność kartą nie będą mogły być wyższe niż 0,5 proc. wartości transakcji. To ponad dwukrotnie mniej niż obecnie, a także nieco mniej niż unijna średnia. To efekt obowiązującej od początku roku ustawy regulującej poziom opłat interchange w Polsce.

Do 10 stycznia można ubiegać się od pracodawcy rozliczenia PIT

Pracownik może zobowiązać swojego pracodawcę do rozliczenia PIT za 2013 r. tylko do 10 stycznia. Dotyczy to pracowników zatrudnionych przez cały rok u jednego pracodawcy. W innym przypadku należy rozliczyć się osobiście.

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o KRS

Minister Sprawiedliwości przedłożył projekt zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych ustaw. Zmiany mają znacznie usprawnić rozpoczęcie prowadzenia działalności.

Od maja ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców

Od maja znikną niektóre ograniczenia oraz zmniejszona zostanie biurokracja przy osiedlaniu i zatrudnianiu cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Jednak nie wszystkie bariery ograniczające wjazd do kraju i pracę cudzoziemcom znikną, a Polacy nadal będą chronieni przed konkurencją ze strony pracowników spoza UE.

Preferencje podatkowe dla większej ilości firm

Więcej przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z niektórych preferencji podatkowych ze względu na wyższe przychody. W 2014 r. będą bowiem obowiązywać nowe, wyższe limity dochodowe, warunkujące np. status małego podatnika, czy możliwość rozliczenia się ryczałtem.

Projekt zmian w sprawie odliczania VAT skierowany do konsultacji

Przedstawiony projekt zmian w sposobie odliczania podatku VAT w związku z nabyciem pojazdów samochodowych, paliwa oraz wszelkich innych wydatków z tym związanych został skierowany do konsultacji społecznych.

Prawie 1000 firm upadło w 2013 roku

W 2013 roku upadłość ogłosiło dokładnie 926 firm. Najgorzej było wśród firm produkcyjnych skoncentrowanych na rynku wewnętrznym, a także w budownictwie. Rok 2014 może przynieść ponowny wzrost liczby upadłości.

Weszła w życie ustawa okołobudżetowa

1 stycznia 2014 r. weszła w życie ustawa okołobudżetowa, uzupełniająca budżet państwowy na 2014 r. i wspomagająca jego realizację. Jakie zmiany zaczęły obowiązywać?

Dni wolne za święta wypadające w sobotę

W 2014 roku pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę będą mogli skorzystać z prawa do odebrania dnia wolnego za przypadające w sobotę święto. W tym roku w sobotę wypadają dwa dni świąteczne. W ubiegłym nie było takiego przypadku.

Bezpieczniejsze zakupy w Unii Europejskiej

Unia Europejska chce zapewnić konsumentom większą ochronę przy dokonywaniu zakupów, w szczególności przez Internet. Czym będzie charakteryzować się ta ochrona?

Podsumowanie 2013 r.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło raport podsumowujący 2013 r. Nastąpiły zmiany w urlopach rodzicielskich, dzięki temu rodzice mogą więcej czasu poświęcić dzieciom, przedsiębiorstwa i młodzi otrzymali wsparcie w kryzysie. Wprowadzono ponadto elastyczny czas pracy i reformę urzędów pracy.

1 stycznia 2014 r. rusza program "Mieszkanie dla Młodych"

Program „Mieszkanie dla młodych” formalnie wystartuje 1 stycznia 2014 roku, natomiast wnioski kredytowe będzie można złożyć 2 stycznia, pod warunkiem, że banki będą również przygotowane. Z programu najtrudniej będzie skorzystać młodym ludziom z małych miejscowości, gdzie jest niewielki wybór nieruchomości spełniających kryteria rządowego programu.

W 2014 roku inny sposób liczenia zdolności kredytowej

Od nowego roku każdy starający się o kredyt hipoteczny będzie musiał dysponować 5-procentowym wkładem własnym. Wchodząca w życie od stycznia Rekomendacja S zakłada, że docelowo – w 2017 roku – kredyt hipoteczny będą mogli uzyskać tylko klienci, którzy posiadają wkład własny na poziomie 20 proc. wartości nieruchomości. Z drugiej strony KNF łagodzi kryteria liczenia zdolności kredytowej.

Informacja o zaległościach finansowych przedsiębiorców

Minister Finansów przedstawił informacje o zaległościach finansowych przedsiębiorców na rzecz sektora finansów publicznych.

Zmiany w działalności banków od 2014 r.

1 stycznia 2014 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku CIT, która znacznie ułatwi działalność banków. Banki będą miały możliwość sprzedaży praw własnych należności kredytowych oraz z tytułu pożyczek innym instytucjom finansowym.

Najwyższe dotacje unijne na badania i innowacje

Nowy unijny projekt „Horyzont 2020”, czyli najnowszy program badań i innowacji zostanie znacznie dofinansowany w ciągu pierwszych dwóch lat. Unia chce przeznaczyć na badania nawet 15 mld euro celem wsparcia projektów promujących zatrudnienie.

Konsumenci chętniej kupują przez Internet

Konsumenci coraz chętniej kupują świąteczne prezenty przez Internet. Najchętniej kupowane są urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy tablety. Wartość rynkowa e-handlu wyniesie nawet 24 mld zł. Internetowe zakupy są atrakcyjne ze względu na możliwość zwrotu produktu bez podawania powodu w terminie 10 dni.

Zwolnienia lekarskie w 2014 roku na nowym zaświadczeniu ZUS ZLA

W 2014 roku obowiązywać będzie nowy wzór formularza zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA. Lekarze mają obowiązek wymiany starych zaświadczeń na nowe.

Wzrost PKB w 2014 r.

Prognozy gospodarcze na 2014 r. wskazują na poprawę sytuacji ekonomicznej. Założenia na przyszły rok poparte są wzrostem konsumpcji, poprawą jakości sprzedaży detalicznej, wzrostem kwot wynagrodzeń czy lepszym eksportem. Współczynnik PKB wzrośnie o około 2 procent w 2014 r.

Więcej osób będzie pracowało w niedziele i święta

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy powiększa się katalog prac, które będą mogły być wykonywane w niedziele i święta. Którzy pracownicy będą pracować w niedziele i święta?

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2014r.

Minister Pracy i Polityki Społecznej wydał obwieszczenie w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2014r.

Pełnomocnictwa ogólne w procedurach podatkowych

Finalizują się prace nad zmianami w Ordynacji podatkowej. Zmiany mają ułatwić życie podatnikom, ale też stworzyć możliwość lepszego przeciwdziałania przestępstwom podatkowym. Jedną z nich jest wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych w procedurach podatkowych. Jakie jeszcze zmiany szykuje resort finansów?

UE pomoże w restrukturyzacji przedsiębiorstw

Komisja Europejska przygotowała najlepsze rozwiązania mające na celu złagodzenie skutków restrukturyzacji przedsiębiorstw. Wskazane działania obejmą również kwestie zwolnień pracowników.

Pełne odliczenie VAT od zakupu samochodu w 2014 roku

W 2014 roku będzie można kupić samochód firmowy z pełnym odliczeniem podatku VAT. Będzie to jednak tylko przejściowe rozwiązanie. Z czasem Komisja Europejska ma ustalić wysokość odliczenia. Będzie to zależeć od tego, czy auto jest wykorzystywane jedynie w celach firmowych czy również prywatnych.

Od 2014 r. pośrednik nieruchomości bez licencji

Od 1 stycznia 2014 roku pośrednikiem nieruchomości będzie mógł zostać każdy. Nie będą wymagane szczególne kwalifikacje. Od 2014 r. ma powstać nowy rejestr pośredników i zarządców nieruchomości.

Podatek od prezentu dla kontrahenta

Sprawienie komuś prezentu może wiązać się z obowiązkiem podatkowym. Dla kontrahentów podarunek jest bowiem źródłem przychodu. Kiedy od prezentu dla kontrahenta należy zapłacić podatek?

REKLAMA