reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Elektroniczny Punkt Kontaktowy dla przedsiębiorców

Elektroniczny Punkt Kontaktowy dla przedsiębiorców

Zasady działania elektronicznego Punktu Kontaktowego (ePK) i współpraca MG z urzędami realizującymi procedury związane z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, to tematy warsztatów na temat ePK, które odbyły się 11 czerwca 2014 r. w Warszawie. Spotkanie z udziałem pracowników administracji otworzył podsekretarz stanu w MG Dariusz Bogdan.

Wiceminister Bogdan przypomniał, że kierowany do przedsiębiorców i obywateli elektroniczny Punkt Kontaktowy (ePK) funkcjonuje na mocy przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Na stronie ePK (http://www.eu-go.gov.pl/) dostępne są m.in. informacje o procedurach związanych z zakładaniem i prowadzeniem firmy, czy uznawaniem kwalifikacji zawodowych w zawodach regulowanych. EPK przybliża również m.in. tematykę spraw konsumenckich, praw i obowiązków pracowników i pracodawców, czy środków dostępnych w przypadku sporów pomiędzy instytucjami, przedsiębiorcami i konsumentami.

Poinformował ponadto, że uruchomienie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz ePK było nie tylko wypełnieniem ustawowych obowiązków Ministra Gospodarki, ale również przyniosło konkretne korzyści ekonomiczne. - Oszczędności wynikające z działania CEIDG i ePK wielokrotnie przewyższają nakłady ponoszone na ich wdrożenie i utrzymanie. Koszty utrzymania CEIDG to 5,3 mln zł rocznie, ale szacuje się, że w obecnie system przynosi ok. 33 mln zł oszczędności dla budżetu państwa – powiedział. Z kolei dzięki elektronizacji procedur i wprowadzeniu elektronicznego zaświadczenia o wpisie do CEIDG oszczędności przedsiębiorców wynoszą ok. 626 mln zł rocznie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Podsekretarz stanu w MG podkreślił również rolę współpracy z urzędami odpowiedzialnymi za realizację procedur zamieszczonych na ePK. – Zadaniem nas wszystkich jest wspieranie przedsiębiorców rozpoczynających i prowadzących działalność gospodarczą. Dlatego tak ważna jest efektywność, wdrażanie dobrych praktyk, podejście procesowe i działania zmierzające do poprawy komunikacji zarówno z klientem jak i pomiędzy urzędami – dodał.

Płaca minimalna 2015 uderzy w początkujących przedsiębiorców

Kary za zmowy cenowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama