| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dożywotnie emerytury kapitałowe

Dożywotnie emerytury kapitałowe

Już w czerwcu ZUS wypłaci pierwsze emerytury kapitałowe mężczyznom, którzy dopiero teraz osiągnęli odpowiedni wiek. Dotychczas wskazane świadczenia pobierały jedynie okresowo kobiety.

Emerytury kapitałowe są to świadczenia przysługujące osobom, które przynależały do dwóch filarów emerytalnych, tj. ZUS i OFE.

Emerytura kapitałowa z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego będzie wypłacana zarówno ze środków zgromadzonych na koncie i subkoncie w ZUS, jak i koncie w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Z racji ustawowo podnoszonego - od stycznia 2013 r. - wieku emerytalnego (stopniowo do 67 lat) pierwsi mężczyźni otrzymają emeryturę kapitałową po osiągnięciu wieku 65 lat i 5 miesięcy. Dotyczy to więc panów, którzy urodzili się w I kwartale 1949 r. i wskazany wiek osiągną między czerwcem a sierpniem tego roku. Co istotne, kobiety urodzone w I kwartale 1949 r., będą teraz przechodziły z okresowej emerytury kapitałowej na emeryturę kapitałową już dożywotnią.

Zapisz się na nasz newsletter

Emerytura kapitałowa, tak w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, będzie przyznawana na wniosek samego zainteresowanego. Natomiast jeżeli  jest już wypłacane inne świadczenie emerytalne (np. emerytura okresowa w przypadku kobiet), to emerytura kapitałowa przyznawana jest "z automatu", bez konieczności składania wniosku.

Wysokość emerytury kapitałowej wynika z podzielenia sumy środków zgromadzonych na koncie i subkoncie w ZUS, w tym kwoty środków przeniesionych z OFE (wszystkie środki z OFE w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego znajdują się w ZUS), przez liczbę miesięcy średniego dalszego trwania życia, którą to liczbę ogłasza Główny Urząd Statystyczny.

Wybór OFE również przez Internet

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PIRXON

PIRXON SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »