REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wysoka stopa bezrobocia w Polsce

Główny Urząd Statystyczny podał informacje o wysokości bezrobocia rejestrowanego w Polsce w styczniu 2014r. Z danych wynika, iż stopa bezrobocia utrzymuje się na wysokim poziomie.

Będą znaczne ułatwienia w sektorze ubezpieczeń

Parlament Europejski przegłosował poprawki do projektu przepisów dotyczących zasad udzielania informacji przez agentów ubezpieczeniowych. Zakup ubezpieczenia ma być znacznie łatwiejszy i bezpieczniejszy.

Rusza program aktywizacji zawodowej 50+

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpoczyna program aktywizacji zawodowej 50+. Zakłada on podniesienie poziomu wskaźnika aktywizacji dojrzałych pracowników do poziomu 50%. Powodem takiego działania są zmiany w strukturze wiekowej społeczeństwa.

Unia Europejska przewiduje wzrost gospodarczy

Kryzys finansowy w sektorze gospodarki widoczny jest każdym państwie członkowskim Unii. Niemniej jednak UE prognozuje wzrost gospodarczy o różnym natężeniu. Jest to zjawisko nietrwałe, ale z pewnością pozytywne.

REKLAMA

PIT-11 trzeba przekazać do końca lutego

Tylko do końca lutego pracodawcy mają czas na to, aby przekazać zatrudnionym przez siebie osobom formularz PIT-11, potrzebny do rozliczenia się z urzędem skarbowym. Jednak każdy ma obowiązek rozliczyć się z podatku, niezależnie od tego, czy otrzymał taką informację od pracodawcy, czy nie. Zgodnie z ustawą o PIT niezłożenie formularza w wyznaczonym terminie jest wykroczeniem skarbowym, za które zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy grozi grzywna.

Budżet państwa opłaci składkę emerytalną podczas sprawowania opieki nad dzieckiem

W przypadku sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem we wszystkich grupach zawodowych, budżet państwa opłaci składkę emerytalną. Takie zmiany zostały wprowadzone 1 września 2013 r. w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

MG chce stworzyć bank finansujący polski eksport

Ministerstwo Gospodarki chce stworzyć instytucję, która zajmowałaby się finansowaniem polskiego eksportu i polskich inwestycji za granicą. Problemem są jednak środki, które trzeba wyłożyć na jego uruchomienie, ale resort liczy na to, że uda się je znaleźć. Dzięki temu Polska miałaby szanse na pozyskanie dużych kontraktów zagranicznych i stałaby się globalnym graczem.

Większa ochrona praw konkurencji i konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wprowadza nowe narzędzie wspomagające wykrywanie praktyk antykonkurencyjnych. Zamierza również zwiększyć nadzór nad systemem przetargów publicznych. Dodatkowo UOKiK chce wzmocnić ochronę najsłabszych uczestników rynku.

REKLAMA

Zmiany w ustawie o listach zastawnych i bankach hipotecznych

Projekt zmian w ustawie prawo upadłościowe i naprawcze wprowadziłby korektę przepisów dotyczących upadłości banków hipotecznych. Zmiany mogą być pozytywne w sektorze długookresowych kredytów czy listów zastawnych, które emitują banki hipoteczne.

Rynek aplikacji mobilnych zanotował znaczny wzrost

Unijny rynek aplikacji mobilnych pnie się w górę. Z badań wynika, iż dzięki niemu w najbliższych latach może zanotować znaczny wzrost dochodów aż o 63 mld euro. Dodatkowo przybędzie 5 mln nowych miejsc pracy.

Rośnie wysokość wynagrodzeń

GUS przedstawił dane, które wskazują na wzrost wysokości wynagrodzeń. Tak wynika z zestawienia opracowanego na podstawie danych ze stycznia. Z obserwacji wynika, iż pensje wzrosły w całym 2013 r.

Młode firmy tworzą połowę nowych miejsc pracy

Od początku kryzysu młode firmy stworzyły połowę nowych miejsc pracy w krajach OECD. Zazwyczaj są to niewielkie przedsiębiorstwa, potrzebujące dodatkowych środków. Według OECD unijne pieniądze przeznaczone na budowę innowacyjnego przemysłu w krajach UE powinny trafiać głównie do młodych firm.

Przedsiębiorcy i cudzoziemcy z łatwiejszym dostępem do administracji

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o informatyzacji, która ułatwi przedsiębiorcom i cudzoziemcom kontakt z administracją państwową, w tym głównie z sądami. Zwiększy się także liczba i jakość usług internetowych.

Dopuszczalna praca w niedzielę i święta

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy wprowadzającą zmiany w wykonywaniu pracy w niedzielę i święta. Zamiany wpłyną znacząco na tworzenie nowych miejsc pracy wzmacniając konkurencyjność rynku pracy.

Unia Europejska zaostrza walkę z oszustwami podatkowymi

Unia Europejska wznawia program walki z oszustwami związanymi z podatkiem VAT. Najwięcej oszustw podatkowych wykrywa się w sektorze usług internetowych. Unia Europejska chce zwiększyć kontrolę szczególnie w branży telekomunikacyjnej.

Propozycje opodatkowania samochodów do 3,5 tony

Samorządy chcą wprowadzić w życie opodatkowanie samochodów do 3,5 tony podatkiem od środków transportowych. Chodzi o samochody rejestrowane jako ciężarowe. Przedsiębiorcy obawiają się zwiększenia kosztów prowadzenia działalności.

Wzrośnie podatek od nieruchomości za garaż

Ponad 7 zł za metr kwadratowy – tyle będzie wynosić nowa stawka podatku od nieruchomości za garaż, jeśli wejdą w życie zmiany proponowane przez resort administracji i cyfryzacji. Projekt przepisów przewiduje, że do garaży nie będzie można stosować stawek niższych niż przewidziane dla budynków mieszkalnych.

ZUS wypłaci zawieszone emerytury

19 lutego 2014 r. wejdą w życie przepisy dotyczące wypłat zawieszonych emerytur w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. Wypłata zawieszonej emerytury nastąpi jedynie na wniosek.

Nie będzie skrócenia okresu zwrotu VAT

W piątek 7 lutego posłowie odrzucili poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Celem projektu było m.in. skrócenie z 60 dni do 30 dni okresu, w którym urząd skarbowy ma obowiązek dokonać zwrotu różnicy pomiędzy podatkiem naliczonym, a należnym. Oznacza to, że nie będzie skrócenia okresu zwrotu VAT.

Unia ma zmniejszyć biurokratyczne wymogi dla przedsiębiorców

Unia Europejska chce pomóc przedsiębiorcom nie tylko poprzez pieniądze z funduszy strukturalnych, lecz także przez uproszczenie unijnych regulacji. Jednym z większych wyzwań dla konkurencyjności unijnego przemysłu będzie pogodzenie jego interesów z polityką ochrony środowiska.

Opiekunowie osób niepełnosprawnych z prawem do zasiłku

Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej chce wprowadzić w życie projekt zmian w ustawie przyznającej zasiłki opiekunom osób niepełnosprawnych, które utraciły prawo do zasiłku. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać prawo do pobierania zasiłku?

Projekt zmian w zamówieniach publicznych w Sejmie

Projekt zmian w prawie zamówień publicznych ma na celu w głównej mierze podniesienie progu wartości zamówienia, powyżej którego ogłasza się przetarg. Projekt zmian trafił do trzeciego czytania w Sejmie. Zdaniem przedsiębiorców korzystniejsze byłoby uchwalenie zupełnie nowego prawa zamówień publicznych.

Unia Europejska zaostrza walkę z korupcją

Zjawisko korupcji staje się problemem na skalę międzynarodową. Aby skutecznie zapobiegać korupcji Unia Europejska chce wdrożyć więcej mechanizmów umożliwiających walkę z nią, m.in. zwiększenie skuteczności sądów czy opracowanie stosownych programów dla krajów europejskich.

Zmiany w kodeksie pracy związane z pracą w niedzielę i święta

Planowane zmiany w kodeksie pracy obejmujące pracę w niedziele i święta pomogą obniżyć koszty funkcjonowania wielu firm, dzięki czemu powstaną nowe miejsca pracy. W jaki sposób firmy skorzystają na zmianach przepisów?

Coraz więcej firm powierza ściąganie należności firmom faktoringowym

Firmy faktoringowe zajmujące się ściąganiem nieprzeterminowanych należności są coraz popularniejsze wśród przedsiębiorców. Czy warto zdecydować się na współpracę z firmami faktoringowymi?

Studenci stracą na oskładkowaniu zlecenia i dzieła

Na proponowanych przez rząd planach oskładkowania umów zlecenia i umów o dzieło mogą tracić studenci, którzy zwykle dorabiają, pracując na umowach cywilnoprawnych. Na co jeszcze będzie miało wpływ oskładkowanie umów cywilnoprawnych?

Odliczenie VAT od aut firmowych - ostatni miesiąc

Luty to prawdopodobnie ostatni miesiąc, w którym przedsiębiorcy mogą kupić lub wyleasingować pojazdy z homologacją dla samochodu ciężarowego na korzystnych warunkach, czyli z pełnym odliczeniem VAT-u od ceny auta i kosztów paliwa. Rząd chce szybkiego uchwalenia limitów odliczeń, a Sejm ma szansę przegłosować zmiany jeszcze w tym tygodniu.

80 tysięcy złotych na start firmy

Program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz BGK „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” umożliwia absolwentom i studentom ostatnich lat studiów ubiegać się o niskooprocentowane pożyczki na rozpoczęcie własnego biznesu i utworzenie miejsc pracy - łącznie nawet o 80 tys. zł.

Zmiany w prawie gospodarczym tylko 2 razy w roku

Minister Gospodarki zarekomendował Radzie Ministrów przyjęcie zasady „dwóch terminów”. Zasada ta zakłada, że przepisy określające warunki wykonywania działalności gospodarczej wchodzą w życie tylko dwa razy w roku.

Weszła w życie ustawa zmieniająca funkcjonowanie OFE

1 lutego 2014 r. weszła w życie ustawa zmieniająca funkcjonowanie OFE. Zgodnie z nowelizacją część środków zgromadzonych w OFE będzie stopniowo przekazywana do ZUS, skąd wypłacane będą w całości emerytury.

UE chce przeprowadzić reformę systemu bankowego

Unia Europejska chce wprowadzić zmiany w systemie bankowym. Reforma wprowadzi znaczne ograniczenia w swobodzie działalności największych banków w zakresie transakcji spekulacyjnych.

Płatności bezgotówkowe coraz popularniejsze

Polacy coraz chętniej korzystają z tej formy płatności. Ponad połowa terminali w Polsce obsługuje karty zbliżeniowe, a co druga karta Visa w kraju daje możliwość płatności zbliżeniowej. Co miesiąc Polacy dokonują blisko 20 mln transakcji zbliżeniowych. To najlepszy wynik w Europie.

OFE przekazują część zgromadzonych środków do ZUS

Weszła w życie ustawa o OFE. Dziś, zgodnie z ustawą, fundusze mają przekazać do ZUS-u 51,5 proc. zgromadzonych środków. Zmniejszenie aktywności OFE na rynku kapitałowym może mieć negatywny wpływ na warszawski parkiet. Z drugiej strony, indeksom giełdowym sprzyjać będzie poprawiająca się koniunktura w gospodarce.

Firma Przyjazna Rodzicom - konkurs

„Firma Przyjazna Rodzicom”– ogólnopolski konkurs dla przedsiębiorców organizowany jest w ramach projektu „rodzina-i-kariera.infor.pl” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet I. Zatrudnienie i integracja społeczna, Działanie. 1.5. Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

ZUS wskazał najniższą podstawę wymiaru składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił informację o wysokości najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz wysokość kwot składek na ubezpieczenia zdrowotne w 2014 r.

Co jest zagrożeniem dla informacji w firmie?

Pracownik przestał być największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa informacji w firmie. Dziś większym wyzwaniem dla działów IT w przedsiębiorstwach jest rozwój nowych technologii mobilnych i takie zjawiska, jak big data czy cloud computing. Firmy z roku na rok zwiększają swoje nakłady na ochronę wrażliwych danych.

"Konkurs na pomysł" - ruszyła już V edycja

„Konkurs na pomysł” jest inicjatywą Pro Publico Bono, organizowaną od 2009 roku przez Kancelarię Prawno-Patentową Jarzynka i Wspólnicy. Konkurs skierowany jest głównie do studentów oraz łączy w sobie możliwość rozwinięcia talentów i okazję do uzyskania praw w zakresie własności intelektualnej. Organizatorzy chcą Was zainspirować do twórczego działania, a także doprowadzić do prawnego sfinalizowania pomysłów, które powstały lub powstają w Waszych głowach.

Ryczałtowcy wynajmujący mieszkania muszą rozliczyć się do końca stycznia

Już tylko dwa dni zostały na rozliczenie się z fiskusem tym, którzy mają przychody opodatkowane ryczałtem. Deklarację PIT-28 składa się zdecydowanie wcześniej niż pozostałe deklaracje roczne, bo tylko do końca stycznia. Powinni o tym pamiętać właściciele wynajmowanych mieszkań, którzy zdecydowali się na zryczałtowany podatek.

Nowe zasady rozliczania podatku VAT od samochodów już w marcu

Nowe zasady rozliczania podatku VAT od samochodów i ich użytkowania mogą zacząć obowiązywać już w marcu. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie. Nowa ustawa ma uporządkować rynek pojazdów firmowych o masie do 3,5 tony.

UE chce wprowadzić reformę w ochronie danych osobowych

Komisja Europejska przedstawiła projekt kompleksowej reformy przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. Przede wszystkim zmiany mają na celu wzmocnić sektor firm działających online.

Polska gospodarka konkurencyjna na światowych rynkach

Przedsiębiorstwa w Polsce coraz lepiej radzą sobie na międzynarodowych rynkach. Szczególnie w Niemczech, gdzie wypchnęły z sektora motoryzacyjnego Chińczyków i Brytyjczyków. To, czego wciąż brakuje, to rozpoznawalne za granicą polskie marki.

Dłuższy termin na przekazanie 1% podatku

Podatnicy mogą przekazywać 1% podatku na wybrany przez nich numer bankowy. Termin zgłoszenia tego numeru został wydłużony.

Fundusz Mieszkań na Wynajem będzie budował mieszkania

Poprzez Fundusz Mieszkań na Wynajem BGK planuje w najbliższych latach zainwestować 5 mld zł i nabyć 20 tys. mieszkań. Z założenia Fundusz nie będzie inwestować w pojedyncze lokale w różnych budynkach. Jednak inwestorów, którzy dysponują budynkami pełnymi mieszkań na wynajem jest niewielu. Fundusz zamierza więc także budować samodzielnie na własnych gruntach.

Propozycje Unii Europejskiej na ożywienie gospodarki

Komisja Europejska zapowiedziała, iż konieczne jest wprowadzenie radykalnych zmian, które wspomogą odnowę przemysłu w całej Europie. Jakie propozycje w tym zakresie przedstawia Unia Europejska?

Przepisy dotyczące zakupów w sieci jednolite w całej UE

Unia Europejska przygotowuje wdrożenie nowych przepisów dotyczących zakupów w sieci i prawach konsumenta. Przedsiębiorcy obawiają się wprowadzania zmian w branży e-commerce, jednakże prace jeszcze trwają.

Miliard złotych na wsparcie dla młodych bezrobotnych

Do Polski ma spłynąć miliard złotych na wsparcie dla młodych bezrobotnych. Fundusze te mają posłużyć zmniejszeniu luki między pracodawcami a absolwentami szkół, których kwalifikacje odbiegają od oczekiwań rynku.

Rośnie popularność laesingu w Polsce

W 2013 roku sfinansowano środki trwałe o wartości ponad 35 miliardów złotych. To o 13 procent więcej niż rok wcześniej, wynika to z opublikowanego raportu Związku Polskiego Leasingu.

Małe firmy łatwiej pozyskają środki finansowe

Unia Europejska pomoże małym firmom w pozyskiwaniu środków finansowych koniecznych do realizacji inwestycji.

Rada Ministrów przeciwna zakazowi handlu w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę nie uzyskał poparcia Rady Ministrów. Zdaniem rządu, obecnie istnieją już pewne ograniczenia dotyczące handlu w niedziele. Są to rozwiązania kompromisowe, w których pogodzono interesy pracowników, pracodawców i konsumentów.

Rusza kolejna edycja akcji "Weź paragon"

Ministerstwo Finansów uruchamia kolejną, zimową edycję ogólnopolskiej akcji informacyjnej "Weź paragon". Akcja ma na celu zmianę zwiększenie świadomości obywateli w stosunku do korzyści płynących z pobierania paragonów. Akcja będzie prowadzona w okresie od 20 stycznia do 2 marca 2014 r.

REKLAMA