REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Do 30 kwietnia rozliczenie za 2013 r.

Już 30 kwietnia mija termin złożenia rozliczenia w urzędzie skarbowym za 2013 r. Zeznanie roczne można złożyć osobiście, przesłać listem poleconym bądź drogą elektroniczną.

Rozliczanie z dochodów uzyskanych za granicą

To już ostatnie dni na rozliczenie z fiskusem. Osoby osiągające chociażby część swoich dochodów za granicą, podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym osiągnęły dochody oraz są zobowiązane do rozliczenia się z urzędem skarbowym w Polsce. Czy to oznacza, że muszą zapłacić podwójny podatek?

Ozusowanie zleceń - roczny imit składek i dłuższe vacatio legis

Przedsiębiorcy apelują o wydłużenie vacatio legis z 3 do 12 miesięcy przepisów dotyczących ozusowania umów zleceń oraz o miesięczne limity składek. Szybsze wprowadzenie zmian spowoduje, że przedsiębiorcy znajdą się w pułapce, jeżeli realizują długoterminowe kontrakty.

Rusza Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów

Już 1 lipca 2014 r. ruszy Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów w zakresie obsługi podatków: od spadków i darowizn, czynności cywilno-prawnych oraz karty podatkowej. Natomiast 31 marca 2015 r. uruchomiona zostanie usługa wstępnie wypełnionych zeznań rocznych (PFR) w zakresie PIT-37.

REKLAMA

Ulga na dzieci po zmianach

Ulga na dzieci po zmianach jest korzystna przede wszystkim dla rodzin wielodzietnych, tj. tych które wychowują troje lub więcej dzieci. Na rozliczenie z fiskusem, tym samym na skorzystanie z ulgi prorodzinnej mamy czas tylko do końca kwietnia.

Polskie firmy nie inwestują w międzynarodowe patenty

Międzynarodowe patenty nie są tak popularne wśród polskich firm jak te krajowe. Polscy przedsiębiorcy zgłosili w ubiegłym roku blisko 55 razy mniej międzynarodowych wniosków patentowych niż firmy niemieckie. Dystans w innowacyjności między Polską a najbardziej rozwiniętymi krajami pozostaje ogromny.

Firmy zyskają dostęp do pracowników przygotowanych pod ich potrzeby

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadzi ułatwienia w zatrudnieniu osób bezrobotnych i ich rodzin. Firmy zyskają możliwość zatrudnienia pracowników odpowiednio wykwalifikowanych do ich zapotrzebowania.

Ulga na Internet nie dla wszystkich

Obecnie ulga na Internet wciąż funkcjonuje i podatnicy mogą z niej korzystać, jednak w ograniczonym zakresie. Uprawnieni do odliczenia są tylko Ci podatnicy, którzy jeszcze nie odliczali tej ulgi bądź w roku poprzednim skorzystali z tego prawa pierwszy raz. Wysokość ulgi oraz dokumenty konieczne do odliczenia nie uległy zmianie.

REKLAMA

Wieloletni Plan Finansowy Państwa przyjęty

Rząd przyjął 22 kwietnia br. Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2014-2017. Dokument ten, na mocy znowelizowanej w 2013 r. ustawy o finansach publicznych, został opracowany w nowym układzie i składa się obecnie z dwóch części: „Programu konwergencji” oraz „Określenia celów głównych funkcji państwa wraz z miernikami stopnia ich realizacji”.

Nowe zasady zgłaszania wypadku przy pracy

Od 17 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe zasady przyjmowania zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej, ustalania jego okoliczności i przyczyn oraz rozpatrywania wniosku o jednorazowe odszkodowanie. Ustalony został również nowy wzór zgłoszenia takiego wypadku.

Ceny towarów będą bardziej wyeksponowane

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług. Projekt m.in. znosi obowiązek tzw. metkowania, czyli oznaczania ceną każdej sztuki towaru.

Ostatni tydzień na rozliczenie z fiskusem

Już tylko tydzień pozostał na rozliczenie z fiskusem. Termin złożenia zeznań podatkowych mija 30 kwietnia.

Zmiany w prowadzeniu ewidencji przebiegu pojazdu

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z pełnego odliczenia VAT w przypadku pojazdów przeznaczonych wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Ewidencja przebiegu pojazdu musi wykazać wówczas brak użytkowania prywatnego. Kiedy jednak ewidencja nie musi być prowadzona?

Odliczenia VAT od opłat za autostrady i parkingi

W związku z nowelizacją ustawy o VAT podatnicy mają możliwość odliczania VAT naliczonego od opłat za autostrady i parkingi. Pojawiają się znaczne wątpliwości w tym zakresie, w szczególności w odniesieniu do stosowania ograniczeń w odliczaniu VAT.

Zmiany w delegowaniu pracowników nie zaszkodzą firmom

Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę dotyczącą delegowania pracowników. Nowe przepisy mają poprawić ochronę praw pracowników, uregulować środki kontroli w firmach delegujących do pracy oraz wprowadzić zmiany w sektorze budownictwa, czyli tzw. odpowiedzialność solidarną wykonawców.

Ministerstwo Finansów planuje reorganizację urzędów skarbowych

Ministerstwo Finansów pracuje nad reorganizacją urzędów skarbowych. Zmiany będą prawdopodobnie realizowane od przyszłego roku i obejmą wewnętrzną obsługę wszystkich urzędów, w zakresie m.in. spraw kadrowych i finansowo – księgowych.

Do 30 kwietnia złóż korektę danych przekazywanych do ZUS

Płatnik składek jest zobowiązany sprawdzić prawidłowość danych przekazanych do ZUS w imiennych raportach miesięcznych dotyczących 2013 r. Powinien to zrobić nie później niż do 30 kwietnia 2014 r. Jeżeli w dokumentach zgłoszeniowych bądź rozliczeniowych wykryje błędy, jest zobowiązany do ich skorygowania.

Zmiany w stosowaniu prawa zamówień publicznych

Od 16 kwietnia 2014 r. zmieniła się wysokość progu, od którego należy stosować ustawę prawo zamówień publicznych. Zamiast 14 000 euro będzie on wynosić 30 000 euro. Oznacza to, że nie będzie można stosować tej ustawy do zamówień o wartości nie przekraczającej 126 747 zł.

Dodatkowe badania techniczne firmowych samochodów

Przedsiębiorcy, wykorzystujący samochody do prowadzenia działalności gospodarczej i odliczający pełny VAT mają obowiązek przeprowadzić dodatkowe badania techniczne pojazdów do końca czerwca. Obowiązek dotyczy samochodów, wobec których nie prowadzi się ewidencji przebiegu.

Więcej pozapłacowych świadczeń dla pracowników

Coraz więcej pracodawców decyduje się na przekazywanie pozapłacowych świadczeń dla pracowników z okazji świąt. Z danych wynika, że w ubiegłym roku wzrosła liczba świadczeń różnego rodzaju do 4,8 na osobę. Wskazuje to na polepszenie rynku dla pracowników.

Firmy chętniej korzystają z polubownego rozwiązywania sporów

Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z polubownego rozwiązywania sporów. Międzynarodowe regulacje i zasady etyki sprzyjają tej formie rozstrzygania sporów. Czy warto korzystać z arbitrażu?

Zwrot podatku nie będzie przedłużany

Urzędy skarbowe w całym kraju otrzymają rekomendację Ministerstwa Finansów do zwrotu podatku VAT bez zwłoki i przyjęcia praktyki przedłużania zwrotu tylko kwoty budzącej wątpliwości.

Faktura korygująca nie tworzy nowego przychodu

Korektę faktury, zwiększającą albo zmniejszającą wartość sprzedaży, bez względu na powody jej wystawienia, należy odnieść do okresu rozliczeniowego, w którym ujęto fakturę pierwotną. Tak wynika z orzeczenia NSA z 11 kwietnia 2014 r., sygn. akt II FSK 1127/12.

Czy minimalne wynagrodzenie od zlecenia jest potrzebne?

O ile w przypadku pracy wykonywanej przez pracownika na rzecz pracodawcy wprowadzamy ustawowo minimalny poziom wynagrodzenia, o tyle rozszerzenie tej regulacji na wszystkie prace zarobkowe, również te wykonywane na rzecz innych osób nie będących pracodawcami nie jest właściwe - uważa Konfederacja Lewiatan.

Pozapłacowe koszty pracy stale rosną

Pozapłacowe koszty pracy w Polsce nadal rosną – wynika z opublikowanego raportu OECD Taxing Wages 2014. – To zła wiadomość. By móc gonić kraje Europy Zachodniej, powinniśmy tworzyć rozwiązania przyjazne biznesowi – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Sprawozdanie do PFRON złóż do 30 kwietnia

Do 30 kwietnia należy złożyć sprawozdanie finansowe do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Obowiązek dotyczy firm, które zatrudniają pracowników z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.

Odszkodowanie dla byłego pracownika to koszt firmy

NSA orzekł, że pracodawca może zaliczyć w koszty firmy odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi, z którym nie wiąże go już stosunek pracy - sygn. akt II FSK 1122/12.

Dodatkowa umowa cywilnoprawna zwiększy chorobowe

Pracownikowi, który jednocześnie pracuje w firmie na podstawie umowy o pracę i wykonuje zlecenie dla swojego pracodawcy oblicza się zasiłek chorobowy z wynagrodzeń otrzymywanych z obu umów. Z jakich zasad należy korzystać przy wyliczaniu podstawy wymiaru zasiłku?

Swobodniejszy przepływ pracowników w UE

14 kwietnia 2014 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła projekt dyrektywy przedstawiony przez Parlament Europejski. Projekt dotyczy środków ułatwiających korzystanie z praw pracowników w kontekście swobodniejszego przepływu pracowników w Unii.

Konsekwencje niezłożenia VAT-26

W przypadku niezłożenia informacji VAT-26 w terminie, dla celów stosowania odliczenia uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej dopiero od dnia jej złożenia.

Jak rozliczyć wielkanocne paczki dla pracowników?

Wielkanoc to okres, w którym pracodawcy chętnie dokonują na rzecz swoich pracowników dodatkowych świadczeń. Należą do nich m.in. przygotowane samodzielnie paczki. Takie działanie wywołuje skutki w podatku dochodowym oraz VAT.

MF: urzędy skarbowe powinny niezwłocznie zwracać firmom VAT

Urzędy skarbowe powinny szybciej zwracać podatek VAT przedsiębiorcom. Chodzi o kwoty, które nie budzą żadnych wątpliwości ze strony fiskusa. Rekomendacja to efekt zakończonych prac nad interpretacją przepisów i przygotowanych projektów postanowień. Ministerstwo przewiduje, że zwiększy to płynność firm, będzie to też korzystne dla budżetu państwa.

Nowe limity odliczeń VAT

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe zasady odliczania i rozliczania podatku VAT. Odliczenie dotyczy wszystkich wydatków obejmujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Informację VAT-26 złóż w terminie 7 dni od poniesienia wydatku

Podatnicy korzystający z samochodów służbowych wyłącznie do działalności gospodarczej, dla których prowadzą ewidencję pojazdu powinni złożyć w urzędzie skarbowym informację VAT-26 w terminie 7 dni od dnia poniesienia wydatku na dany pojazd.

Korzystne dla przedsiębiorców zmiany w promocji zatrudnienia

Senat przyjął zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach ryku pracy. Zapewniają one nowe instrumenty wsparcia czy profilowanie pomocy dla bezrobotnych. Zmiany są korzystne dla przedsiębiorców, bowiem pozwolą na skuteczniejsze ograniczenie bezrobocia.

Będzie łatwiej o zwrot podatku VAT

Ministerstwo Finansów przekaże urzędom skarbowym rekomendację do zwrotu podatku VAT bez zbędnej zwłoki. Jedyna możliwość przedłużenia terminu zwrotu nastąpi tylko w przypadku kwoty budzącej wątpliwości.

Leasing samochodów – zmiany w odliczaniu VAT

Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady odliczania VAT od samochodów. Zmiany dotyczą również umów leasingu samochodu, najmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze. Jakie zmiany obowiązują przedsiębiorców, którzy leasingują samochody?

Obowiązują nowe wzory formularzy NIP

Od 9 kwietnia 2014 r. obowiązują już nowe wzory formularzy NIP. Jakie wzory zmieniły się dla przedsiębiorców?

Franczyza szansą dla małych przedsiębiorstw

Mali przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą artykułów spożywczych tracą na rozwoju dyskontów spożywczych. Dobrym rozwiązaniem na utrzymanie odpowiednio wysokich obrotów jest franczyza lub specjalizacja. Małe sklepy będą mogły utrzymać się na rynku, dzięki dopasowaniu do potrzeb klientów.

Firmy chętniej inwestują w opiekę medyczną dla rodzin pracowników

Firmy coraz chętniej wprowadzają darmowe programy opieki medycznej dla członków rodzin pracowników. Jest to korzystne rozwiązanie również dla małych przedsiębiorstw, bowiem pracodawca nie traci na nieobecności pracowników w związku z koniecznością opieki nad chorym członkiem rodziny.

Coraz więcej firm wprowadza elastyczny czas pracy

707 firm w Polsce wprowadziło już elastyczny czas pracy. Takie dane przedstawiła Państwowa Inspekcja Pracy. Wynika z nich, że najwięcej przedsiębiorców korzysta z tych rozwiązań w Katowicach, Rzeszowie, Krakowie i Olsztynie. Jakie korzyści płyną dla firm z wprowadzenia elastycznego czasu pracy?

Program Rozwoju Przedsiębiorstw przyjęty przez rząd

System wsparcia dla polskich innowacyjnych przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem sektora MSP oraz kompleksowy katalog instrumentów pomocy na każdym etapie rozwoju firmy to główne elementy Programu Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 roku (PRP), przygotowanego w Ministerstwie Gospodarki. Rada Ministrów przyjęła dokument 8 kwietnia 2014 r.

Większa ochrona praw delegowanych pracowników

W krajach UE pracuje milion pracowników delegowanych, z czego jedna czwarta to Polacy. Dlatego tak ważna dla nas jest unijna dyrektywa, która ma chronić prawa delegowanych pracowników. 16 kwietnia zagłosuje nad nią Parlament Europejski. Nowe prawo w tym zakresie to jeden z elementów dyskusji o mobilności zawodowej Europejczyków.

Stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawi główną stopę procentową na poziomie 2,5 proc. – spodziewają się ekonomiści. Według nich, pierwsza podwyżka kosztu pieniądza będzie miała miejsce dopiero za rok, bo inflacja w najbliższych miesiącach powinna pozostać niska. Niewielki wzrost cen, niski koszt kredytu oraz inwestycje publiczne będą sprzyjać wydatkom konsumentów i przedsiębiorców. Spadnie też bezrobocie.

MF planuje zrezygnować z rejestru firm pożyczkowych

Ministerstwo Finansów planuje, że zamiast rejestru firm pożyczkowych UOKiK mógłby publikować listę ostrzeżeń przed firmami podejrzanymi o nieuczciwe praktyki, tak jak teraz robi to KNF. Taką możliwość daje Urzędowi nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, nad którą pracuje Sejm.

Kolejna transza deregulacji obejmie 91 zawodów

Sejm uchwalił ustawę o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Ustawa stanowi drugi etap deregulacji - pierwsza transza deregulacji dotycząca 51 zawodów została uchwalona 13 czerwca 2013 r. Przyjęta ustawa otwiera dostęp do 91 profesji: 82 technicznych i 9 finansowych.

Skarbówka reaguje na anonimowe donosy

Izby skarbowe kontrolujące podatników często o nieprawidłowościach dowiadują się z anonimowych listów i donosów. Wiele donosów na przedsiębiorców pochodzi od ich konkurencji.

Giełda Papierów Wartościowych otwiera się na małych przedsiębiorców

GPW chce skupić się na zachęcaniu małych i średnich przedsiębiorstw do korzystania ze źródeł finansowania, jakie daje publiczny rynek kapitałowy. Choć firmy te tworzą większość miejsc pracy w Polsce i wytwarzają połowę PKB, to trudniej im o uzyskanie finansowania w bankach.

MDM nie wywołało ożywienia na rynku kredytów

W I kwartale wpłynęło 4,4 tysiąca wniosków o kredyt z programu „Mieszkanie dla Młodych”. Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał już ponad 2 tysiące kredytów. Eksperci uważają jednak, że program będzie impulsem do rozwoju rynku kredytów hipotecznych, chociaż rewolucji na nim nie spowoduje. – Szacujemy, że ok. 10-15 proc. kredytobiorców będzie miało szansę skorzystać z tego programu.

Ustawa deweloperska do zmiany

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dokonał analizy wprowadzonej w 2012 w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Wynika z niej, że kupujący nieruchomości są znacznie lepiej chronieni. Czy ustawa chroni również przedsiębiorców? Jakie zmiany są konieczne?

REKLAMA