| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do 30 kwietnia złóż korektę danych przekazywanych do ZUS

Do 30 kwietnia złóż korektę danych przekazywanych do ZUS

Płatnik składek jest zobowiązany sprawdzić prawidłowość danych przekazanych do ZUS w imiennych raportach miesięcznych dotyczących 2013 r. Powinien to zrobić nie później niż do 30 kwietnia 2014 r. Jeżeli w dokumentach zgłoszeniowych bądź rozliczeniowych wykryje błędy, jest zobowiązany do ich skorygowania.

Płatnik składek jest zobowiązany do składania prawidłowo wypełnionych dokumentów ubezpieczeniowych oraz do zgłaszania wszelkich zmian danych, jakie nastąpiły w stosunku do danych wykazanych w dokumentach ubezpieczeniowych przekazanych do ZUS. W konsekwencji, jeżeli w dokumentach rozliczeniowych płatnik stwierdzi nieprawidłowości, jest zobowiązany dokonać ich korekty, wysyłając komplet nowych dokumentów rozliczeniowych, tj. imiennych raportów miesięcznych korygujących i deklaracji rozliczeniowej korygującej. Korekta danych zmieni dane wstecz, tj. od daty wynikającej z poprzednio złożonego dokumentu ubezpieczeniowego. Obowiązek sprawdzenia poprawności danych do 30 kwietnia br. dotyczy dokumentów rozliczeniowych, jednak informacje zawarte w takich dokumentach zgłoszeniowych, jak ZUS ZUA, ZUS ZZA, ZUS ZWUA, ZUS ZFA (ZUS ZPA), powinny być korygowane na bieżąco, jeżeli pojawią się w nich błędy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Na co należy zwrócić uwagę, korygując dokumenty

Płatnik powinien przede wszystkim sprawdzić, czy wykazywane podstawy wymiaru składek za ubezpieczonych są prawidłowo ustalone oraz czy wysokość wykazanych składek jest poprawnie naliczona i zgodna ze schematem podlegania ubezpieczonego. Ponadto konieczna jest weryfikacja poprawności:

● danych identyfikacyjnych (zarówno płatnika, jak i ubezpieczonego),

● kodów tytułów ubezpieczenia,

● wypłaconych świadczeń.

Konsekwencje niezłożenia VAT-26

W raportach rozliczeniowych ZUS RCA należy także sprawdzić poprawność wymiaru etatu pracownika.

Korygowanie dokumentów rozliczeniowych

Płatnik składek jest zobowiązany złożyć imienny raport miesięczny korygujący w formie nowego dokumentu zawierającego wszystkie prawidłowe informacje, jeżeli zachodzi konieczność korekty danych podanych w imiennym raporcie miesięcznym w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości:

● przez płatnika składek we własnym zakresie,

● przez ZUS.

MF: urzędy skarbowe powinny niezwłocznie zwracać firmom VAT

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »