Do 30 kwietnia złóż korektę danych przekazywanych do ZUS
REKLAMA
Płatnik składek jest zobowiązany do składania prawidłowo wypełnionych dokumentów ubezpieczeniowych oraz do zgłaszania wszelkich zmian danych, jakie nastąpiły w stosunku do danych wykazanych w dokumentach ubezpieczeniowych przekazanych do ZUS. W konsekwencji, jeżeli w dokumentach rozliczeniowych płatnik stwierdzi nieprawidłowości, jest zobowiązany dokonać ich korekty, wysyłając komplet nowych dokumentów rozliczeniowych, tj. imiennych raportów miesięcznych korygujących i deklaracji rozliczeniowej korygującej. Korekta danych zmieni dane wstecz, tj. od daty wynikającej z poprzednio złożonego dokumentu ubezpieczeniowego. Obowiązek sprawdzenia poprawności danych do 30 kwietnia br. dotyczy dokumentów rozliczeniowych, jednak informacje zawarte w takich dokumentach zgłoszeniowych, jak ZUS ZUA, ZUS ZZA, ZUS ZWUA, ZUS ZFA (ZUS ZPA), powinny być korygowane na bieżąco, jeżeli pojawią się w nich błędy.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Na co należy zwrócić uwagę, korygując dokumenty
Płatnik powinien przede wszystkim sprawdzić, czy wykazywane podstawy wymiaru składek za ubezpieczonych są prawidłowo ustalone oraz czy wysokość wykazanych składek jest poprawnie naliczona i zgodna ze schematem podlegania ubezpieczonego. Ponadto konieczna jest weryfikacja poprawności:
● danych identyfikacyjnych (zarówno płatnika, jak i ubezpieczonego),
● kodów tytułów ubezpieczenia,
● wypłaconych świadczeń.
Konsekwencje niezłożenia VAT-26
W raportach rozliczeniowych ZUS RCA należy także sprawdzić poprawność wymiaru etatu pracownika.
Korygowanie dokumentów rozliczeniowych
Płatnik składek jest zobowiązany złożyć imienny raport miesięczny korygujący w formie nowego dokumentu zawierającego wszystkie prawidłowe informacje, jeżeli zachodzi konieczność korekty danych podanych w imiennym raporcie miesięcznym w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości:
● przez płatnika składek we własnym zakresie,
● przez ZUS.
REKLAMA
REKLAMA