reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy z dodatnim wynikiem finansowym

Firmy z dodatnim wynikiem finansowym

Główny Urząd Statystyczny podał, iż w I kwartale 2014 r. przychody średnich i dużych przedsiębiorstw wzrosły o 2,7 proc. Wynik finansowy firm w tym roku wyniósł 21,3 mld zł, czyli o 3,6 mld zł wyższy niż w roku ubiegłym, w tym samym okresie.

Przedsiębiorstwa średnie i duże, czyli zatrudniające 50 i więcej pracowników, osiągnęły w 1. kwartale 2014 r. wyniki lepsze niż rok wcześniej, ale ten wzrost pokazuje, że ciągle jesteśmy w fazie przejściowej między osłabieniem a dobrą koniunkturą gospodarczą. Przychody firm z całokształtu działalności wzrosły bowiem jedynie o 2,7 proc., przy wzroście kosztów o 2,1 proc. Dane dotyczące wyników finansowych przedsiębiorstw w 1. kwartale 2014 r. przynoszą jednak kilka ważnych informacji.

Po pierwsze, w strukturze kosztów wg rodzaju znacznie szybciej rosły koszty wynagrodzeń (a także koszty usług obcych) niż pozostałe koszty. Potwierdza to wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, w całym 1. kwartale wynagrodzenia wzrosły o 4,2 proc., czyli 2-krotnie szybciej niż koszty ogółem.

Po drugie, relatywnie niskiej dynamice wzrostu przychodów ze sprzedaży towarzyszyło stałe monitorowanie kosztów ogółem, w efekcie czego zwiększył się odsetek firm, które 1. kwartał zakończyły dodatnim wynikiem finansowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ciągle jednak prawie 1/3 firm (32,4 proc.) miała po 3. pierwszych miesiącach br. straty. Jednocześnie zysk netto przypadający na 1 przedsiębiorstwo, które zakończyło 1. kwartał 2014 r. dodatnim wynikiem finansowym był (nominalnie) o 100 tys. zł niższy niż 1. kwartale 2013 r. Czyli mamy dzisiaj więcej firm, które nie ponoszą strat, ale średni wynik finansowy netto przypadający na każde to przedsiębiorstwo jest o 3,5 proc. niższy niż w roku poprzednim.

Po trzecie, firmy zdecydowanie zwiększyły inwestycje, o 16,3 proc. (ceny stałe), do 19,5 mld zł. To prawie 92 proc. wyniku finansowego netto wypracowanego przez cały sektor przedsiębiorstw 50+. Zapewne na ten dobry wynik zapracowały w 1. kwartale zakupy przez firmy środków transportu (wynik zmieniających się od 1 kwietnia br. regulacji dotyczących podatku VAT od samochodów), bowiem nakłady na nie wzrosły o prawie 47 proc. Ale wzrosły także nakłady na maszyny i urządzenia, o prawie 10 proc. To bardzo dobry prognostyk na kolejne miesiące, bowiem nakłady firm na inwestycje w środki trwałe pokazują, że szykują się one do silniejszej poprawy sytuacji w gospodarce.

I po czwarte, wzrósł odsetek firm i liczba firm, które w 1. kwartale sprzedawały swoje produkty i usługi na rynki zagraniczne (do 48,5 proc. z 46,9 proc. w 1. kwartale 2013 r.). Oznacza to, że liczba eksporterów wśród firm średnich i dużych wzrosła o 170. To także bardzo dobra wiadomość, tym bardziej, że eksporterzy charakteryzują się lepszymi wynikami finansowymi niż sektor firm 50+.

Ważne również, że przedsiębiorstwa zachowały wysoką płynność gotówkową (34,3 proc.), a więc są dobrymi partnerami i dla siebie i dla instytucji finansowych, które zapewne w coraz większym zakresie będą włączały się w finansowanie tak działalności operacyjnej, jak i inwestycyjnej firm.

Warto także zwrócić uwagę na to, że wzrosła rentowność sprzedaży firm, ale nierównomiernie. Zdecydowana poprawa nastąpiła m.in. w sektorze działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (do 12,5 proc.) i w sektorze przetwórstwo przemysłowe (do 4,8 proc.). Ujemną rentowność sprzedaży miało natomiast ciągle budownictwo.

Dane finansowe przedsiębiorstw średnich i dużych pokazują, że sytuacja w polskiej gospodarce poprawia się. Nie odbywa się to szybko, ale systematycznie. Przenosi się także, poprzez system dostawców i kooperantów, na mniejsze podmioty. I wskazuje, że mamy szanse na wzrost gospodarczy w 2014 r. nie niższy niż 3,5 proc.

Jak zarządzać płynnością finansową firmy?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama