REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozliczenie udziałów w spółce cywilnej

Sposób, w jaki dzielony jest majątek małżonków po rozwodzie stanowiący udział w spółce cywilnej, zależy od tego, kiedy ustała wspólność majątkowa - przed 20 stycznia 2005 r. czy po tej dacie. W sprawie o podział majątku dorobkowego przez sąd, między byłymi małżonkami (po rozwodzie), przedmiotem podziału jest czasami udział w spółce cywilnej jednego z małżonków.

Eksport wzrośnie o 15 proc.

Mimo małych nakładów promocyjnych państwa, polskie towary są postrzegane jako coraz lepsze jakościowo przy utrzymaniu konkurencyjnych cen, wynikających m.in. z niższych kosztów pracy. Jeśli jakość jest sprawdzona, firmy mogą w kolejnym kroku podnosić nawet ceny towarów.

Sprawdzony podatnik potrzebny

Od Senatu zależy, czy do nowelizacji Ordynacji podatkowej wróci bardzo oczekiwana przez przedsiębiorców instytucja sprawdzonego podatnika.

Wizerunek dewelopera

Wraca deweloperska buta sprzed lat. I to nie tylko wobec klienta, ale co gorsza również sądu. I to Najwyższego...

REKLAMA

Ważne, by przelewy były tanie

Przed wyborem banku i konta, przedsiębiorca musi zadać sobie pytanie, czy potrzebuje obsługi kasowej. W przypadku restauracji będzie o­na niezbędna, ponieważ część klientów płacić będzie gotówką.

Polisy dla menedżerów stanieją

Chubb i ACE, giganci sprzedaży ubezpieczeń odpowiedzialności, wchodzą na rynek polis dla menedżerów. Będzie działać już komplet największych światowych ubezpieczycieli tego typu.

Na restrukturyzację i nowe inwestycje

Nawet 10 mln euro może otrzymać przedsiębiorca dokonujący restrukturyzacji w swojej firmie - przewiduje przyjęty przez Radę Ministrów projekt rozporządzenia.

Firmy wydadzą 60 mld na fuzje

Polska gospodarka dojrzewa, czego oznaką jest zmiana prywatnych przedsiębiorców do rozwoju swoich firm poprzez przejęcia i fuzje. To będzie w Polsce i Europie rekordowy rok pod tym względem.

REKLAMA

Od czego zacząć w eksporcie

Firma, która chce wejść ze swoją produkcją lub usługami na rynek zagraniczny, ma do wyboru eksport pośredni, eksport bezpośredni lub sprzedaż licencji.

Pracodawcy krytykują zmiany

Wiążące interpretacje podatkowe mogą pozostać martwe, a zmiana przepisów o tzw. kontroli podatkowej na legitymację otworzy pole do nadużyć ze strony aparatu skarbowego - ostrzegają przedstawiciele pracodawców.

Brakuje dialogu

Trybunał Konstytucyjny ma coraz więcej pracy. I nie zabraknie jej przez najbliższe miesiące. Jest to wynikiem niechęci rządu do konsultacji i szerszych analiz społecznych

Umowy z jedynym udziałowcem są nieważne

Świadczeń jednoosobowej spółki na rzecz jej jedynego udziałowca, będącego jednocześnie jedynym członkiem zarządu, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Bank Światowy: Polska wciąż bez reform

Świat pędzi do przodu, my stoimy w miejscu - tyle wynika z najnowszego raportu Banku Światowego na temat prowadzenia biznesu w 175 krajach. Polska spadła w nim z 74. na 75. pozycję.

Urzędnicy sprawdzą e-faktury

Podatnicy wystawiający i przechowujący faktury w formie elektronicznej mają obowiązek zapewnienia organom podatkowym dostępu do wystawianych w ten sposób faktur.

Komisja przyjęła zmiany w CIT i PIT

Senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej przyjęli nowelizacje ustaw regulujących podatki dochodowe wraz ze zgłoszonymi poprawkami legislacyjnymi.

Najlepszy projekt biznesowy wart jest 30 tysięcy złotych

Od wielu tygodni Gazeta Prawna i radiowa Trójka doradzają rodzinie państwa X, w jaki sposób prowadzić własny biznes, czyli w przypadku naszych bohaterów - restaurację. Nasz cykl jest zarazem kompendium wiedzy i porad dla wszystkich osób planujących założenie własnej firmy.

Kuszące przepisy

Kontrole skarbowe ujawniają najwięcej nieprawidłowości w tych sferach, gdzie obowiązują niejasne regulacje. Takie zagmatwane prawo to niebezpieczna pułapka, w którą wpada część podatników. Mało przejrzyste przepisy stanowią jednocześnie ogromną pokusę do popełniania nadużyć.

Spółki muszą tworzyć rezerwy

Spółki, których sprawozdania finansowe za 2006 rok będą podlegały badaniu, powinny utworzyć na ten cel rezerwę. Obciąży o­na koszty bieżącego okresu sprawozdawczego.

Leasing tańszy od kredytu

Pojazd można wyleasingować i płacić tylko za jego użytkowanie. Może to robić nie tylko firma, ale i osoba prywatna. Taka opcja może być tańsza od kredytu o 20 proc.

W sądzie jak w urzędzie

Po raz kolejny mamy do czynienia z ustawą, która wymknęła się spod kontroli. Po pierwsze - legislatorowi, po drugie - wymiarowi sprawiedliwości. Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych miała ułatwić życie uczestnikom procesu, a działa na ich niekorzyść

Ulga sprawiająca kłopoty

Przepisów o uldze mieszkaniowej nie ma już w ustawie o PIT. Mimo to przysparzają o­ne podatnikom wielu problemów. Dlaczego?

Sprawy spadkowe załatwimy u notariusza

Notariusze i referendarze sądowi uzyskają prawo do wydawania aktów stwierdzających dziedziczenie ustawowe i testamentowe, otwierania i ogłoszenia testamentu.

Więcej informacji w dowodzie rejestracyjnym

W dowodzie rejestracyjnym samochodu muszą się znaleźć informacje nie tylko o współwłaścicielu samochodu, ale także o ewentualnej wymianie silnika w jego aucie.

Firma małżonków nie jest podatnikiem

Jeśli prowadzone przez podatników przedsiębiorstwo nie może być uznane za jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, nie może być podatnikiem VAT.

Prewencja powinna zastąpić kontrolę

W sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej trwają prace nad prezydenckim projektem ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawcy chcą zmienić zasady nadzoru nad PIP.

Senat o podatkach

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej zajmie się uchwalonymi przez Sejm nowelizacjami ustaw podatkowych.

Rząd negatywnie o kosztach sądowych

Przepisy umożliwiające obniżenie kosztów wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego dla spółek kapitałowych zdaniem Rady Ministrów nie są dobrym rozwiązaniem.

Rynek pracy. Na obniżkę kosztów pracy nie ma szans

Należy wprowadzić mechanizmy, które zapobiegną nadmiernym migracjom zarobkowym Polaków - podkreślają przedsiębiorcy.

Termin składania deklaracji

Dzisiaj, 31 października mija termin składania deklaracji dla podatku od towarów i usług od wewnątrz - wspólnotowej dostawy nowego środka transportu(VAT-11).

Bezsilna policja pracy

Sądy grodzkie łagodnie traktują pracujących i pracodawców zatrudniających na czarno. Przepisy prawa nie pozwalają na skuteczne działanie policji pracy. Ustawodawca nie uwzględnia postulatów służb kontroli legalności zatrudnienia

Na ryczałcie zostaną tylko nieliczni podatnicy

Z 250 tys. do 150 tys. euro zmaleje od 2008 roku limit wysokości przychodów dla ryczałtowców. Przedsiębiorcy korzystający z ryczałtu będą dzielić swoje firmy na mniejsze lub je likwidować. Zamiast wzrostu dochodów budżetowych, zwiększy się jedynie szara strefa

Wszczęcie procedury naprawczej

Przedsiębiorca, który nie wykonuje swoich zobowiązań i według rozsądnej oceny jego sytuacji finansowej w niedługim czasie może stać się niewypłacalny, ma prawo złożyć wniosek o wszczęcie postępowania naprawczego.

Wysokość marży ma wpływ na podstawę opodatkowania

Podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Kodeks pracy. Elastyczne formy zatrudnienia

W kodeksie pracy znajdą się przepisy regulujące telepracę. Podstawą nowelizacji jest porozumienie zawarte przez związki zawodowe i pracodawców.

Sejm znowelizował CIT

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych uchwalono w piątek. Wbrew początkowym planom rządu utrzymana zostanie ulga związana z darowiznami dla organizacji pożytku publicznego.

Zużyty sprzęt w resortowym rejestrze

Do dziś producenci i importerzy sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz sklepy i firmy zajmujące się odpadami powinni przedstawić sprawozdanie o ilości zebranych odpadów.

Wiążące interpretacje wyda minister

Pełnomocnicy podatnika będą mogli podpisywać jego deklaracje. Interpretacje podatkowe będzie wydawał minister finansów. Nie będzie natomiast instytucji sprawdzonego podatnika.

Instytucja sprawdzonego podatnika wykreślona

W sprawozdaniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych o projekcie zmian w Ordynacji zabrakło instytucji sprawdzonego podatnika. Podczas obrad zdecydowano o wykreśleniu przepisów regulujących to zagadnienie. Poprawkę taką zgłosił poseł Andrzej Pałys z PSL. Zyskała o­na aprobatę zdecydowanej większości posłów.

Sejm. Podatek ekologiczny

Sejmowa Podkomisja Nadzwyczajna ds. podatku od samochodów zobowiązała wczoraj ministra finansów do przedstawienia analizy dotyczącej stanowiska Komisji Europejskiej w sprawie rządowego projektu ustawy oraz podatków samochodowych stosowanych w innych krajach UE.

Komisja Finansów Publicznych o poprawkach w PIT I CIT

Nie będzie ulgi na zakup leków przez emerytów ani wyższych kosztów dla pracowników zatrudnianych po raz pierwszy. Posłowie nie zgodzili się na te zmiany.

Nielegalny obrót paliwami

Fałszywe faktury, fikcyjni kontrahenci i nielegalne paliwo - taki proceder ujawnili pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie.

Producenci żywności pod ścisłym nadzorem

Od 28 października zacznie obowiązywać nowa ustawa o bezpieczeństwie żywności, która dostosowuje nasze prawo do najnowszych wymagań Unii Europejskiej. Na całą branżę spożywczą zostaną nałożone nowe, surowsze wymagania m.in. w zakresie znakowania i reklamy swoich produktów, których nieprzestrzeganie będzie surowo karane.

Zakaz handlu tylko w najważniejsze święta

Posłowie rozważają wprowadzenie zakazu handlu tylko w czasie najważniejszych świąt państwowych i kościelnych. Związki zawodowe domagają się całkowitego zakazu handlu w niedziele i święta.

Nowy podatek zastąpi akcyzę od aut

Dziś podkomisja zajmie się podatkiem od samochodów. Nowe przepisy mają zastąpić kontrowersyjną akcyzę. Przyszły podatek może być niespójny z prawem UE.

Za utrzymanie sieci płacą przedsiębiorcy

Przedsiębiorca, który wytwarza energię na własne potrzeby, a jest podłączony do sieci elektroenergetycznej, musi ponosić koszty jej utrzymania, gdyż dzięki sieci może sprzedawać swoją energię i uzyskiwać zyski - orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Logistyka nie dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawni pracownicy wciąż nie są zatrudniani m.in. w branży logistycznej, IT, chemicznej i farmaceutycznej.

Można oddać dniówkę albo godziny

Zmiany przepisów o czasie pracy skomplikowały pracodawcom możliwość oddania pracownikom dnia wolnego za przypadające w sobotę 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości.

Otwieramy rynek pracy

Mimo że stare kraje członkowskie, takie jak Niemcy, Austria, Holandia, Belgia, Francja, Luksemburg i Dania, nie otworzyły swoich rynków pracy dla polskich pracowników, nasz rząd chce znieść dla obywateli tych państw obostrzenia w dostępie do zatrudnienia w naszym kraju

Amortyzacja i ustalanie różnic kursowych do zmiany

Wczoraj w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o CIT, przewidującego m.in. zmiany w ustalaniu różnic kursowych.

Nadal brak ważnych ustaw

Krajowa Izba Gospodarcza ocenia działalność ustawodawczą Sejmu nieco lepiej niż w II kwartale tego roku. Przedsiębiorcy nie doczekali się jednak ustaw, których najbardziej oczekiwali od początku kadencji Sejmu.

REKLAMA