| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od 1 stycznia będzie nowa definicja zakładu

Od 1 stycznia będzie nowa definicja zakładu

Zawarta w zmienionej ustawie o CIT nowa definicja zakładu zagranicznego nie w pełni odzwierciedla postanowienia Konwencji OECD. Zmiana prawaUchwalona nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) przewiduje wprowadzenie zmian m.in. w definicjach.

– W ustawie pojawi się pojęcie małego podatnika. Związane jest to z wprowadzeniem do ustawy nowej metody jednorazowej (przyspieszonej) amortyzacji, z której będą mogli skorzystać m.in. właśnie mali podatnicy. Będą oni mieli prawo również skorzystać z nowej metody kwartalnego rozliczania zaliczek na podatek – wyjaśnia Adrian Artowicz, doradca podatkowy z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej. Zatem małym podatnikiem jest ten, u którego wartość przychodu wraz z VAT nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 800 000 euro. Definicja ta odpowiada definicji małego podatnika dla celów podatku od towarów i usług.

Do słowniczka ustawowego zostanie przeniesiona definicja zakładu zagranicznego, która do tej pory znajduje się w art. 20 ust. 13. Definicja ta zostanie jednak nieco zmodyfikowana.

– Nowa definicja zakładu zagranicznego bazuje na definicji znajdującej się w modelu Konwencji OECD. Jednak nie w pełni odzwierciedla jej postanowienia, co może rodzić problemy interpretacyjne. Zmiana ta związana jest ze zmianą zasad opodatkowania podmiotów zagranicznych prowadzących w Polsce działalność poprzez zakłady zagraniczne – podkreśla Adrian Artowicz.

Przychody bowiem oraz koszty uzyskania przychodów związane z działalnością zagranicznego zakładu będą zwiększały przychody oraz koszty uzyskania przychodów podmiotu zagranicznego podlegającego w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.


Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK