reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od 1 stycznia będzie nowa definicja zakładu

Od 1 stycznia będzie nowa definicja zakładu

Zawarta w zmienionej ustawie o CIT nowa definicja zakładu zagranicznego nie w pełni odzwierciedla postanowienia Konwencji OECD. Zmiana prawaUchwalona nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) przewiduje wprowadzenie zmian m.in. w definicjach.

– W ustawie pojawi się pojęcie małego podatnika. Związane jest to z wprowadzeniem do ustawy nowej metody jednorazowej (przyspieszonej) amortyzacji, z której będą mogli skorzystać m.in. właśnie mali podatnicy. Będą oni mieli prawo również skorzystać z nowej metody kwartalnego rozliczania zaliczek na podatek – wyjaśnia Adrian Artowicz, doradca podatkowy z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej. Zatem małym podatnikiem jest ten, u którego wartość przychodu wraz z VAT nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 800 000 euro. Definicja ta odpowiada definicji małego podatnika dla celów podatku od towarów i usług.

Do słowniczka ustawowego zostanie przeniesiona definicja zakładu zagranicznego, która do tej pory znajduje się w art. 20 ust. 13. Definicja ta zostanie jednak nieco zmodyfikowana.

– Nowa definicja zakładu zagranicznego bazuje na definicji znajdującej się w modelu Konwencji OECD. Jednak nie w pełni odzwierciedla jej postanowienia, co może rodzić problemy interpretacyjne. Zmiana ta związana jest ze zmianą zasad opodatkowania podmiotów zagranicznych prowadzących w Polsce działalność poprzez zakłady zagraniczne – podkreśla Adrian Artowicz.

Przychody bowiem oraz koszty uzyskania przychodów związane z działalnością zagranicznego zakładu będą zwiększały przychody oraz koszty uzyskania przychodów podmiotu zagranicznego podlegającego w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.


Krzysztof Tomaszewski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama