REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za niepłacenie pensji wpis do rejestru długów

REKLAMA

Tylko przedsiębiorcy mogą sprawdzać w Krajowym Rejestrze Długów, czy inna firma ma niespłacone zobowiązania wobec innych przedsiębiorców. Wkrótce się to zmieni.


Przedsiębiorcy mogą zgłaszać do Krajowego Rejestru Długów niezrealizowane w stosunku do nich zobowiązania innych przedsiębiorców – wynika to z ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych (Dz.U. nr 50, poz. 424 z późn. zm.).

Tak więc pracodawca, który nie płaci wynagrodzeń swojej załodze, nie może znaleźć się w rejestrze i mimo nierealizowania swoich zobowiązań ma szansę zachować dobrą opinię. W dalszym ciągu na podstawie danych przedstawianych przez rejestr jest wiarygodnym partnerem.

– Uważamy, że poszkodowani pracownicy powinni mieć prawo do umieszczania danych nieuczciwych pracodawców w Krajowym Rejestrze Długów, jeżeli ich roszczenia zostaną potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu pracy – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Do tego, aby także pracownicy mogli wnioskować o umieszczenie w rejestrze pracodawców, którzy nie płacą wynagrodzeń, konieczna jest nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych. Do Ministerstwa Gospodarki trafiła właśnie propozycja zmian i projekt nowelizacji ustawy przygotowane przez Krajowy Rejestr Długów. Jednak na razie nie wiadomo, czy rząd podejmie tę inicjatywę.

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w 2005 roku aż w 58 proc. kontrolowanych zakładów pracy odnotowano przypadki niewypłacania pensji lub jej wypłaty ze znacznym opóźnieniem. Zobowiązania tych firm w stosunku do pracowników wynosiły ponad 89 mln zł.

Jeśli proponowane zmiany zostaną przyjęte, także pracownicy będą mogli kierować wnioski o umieszczenie w rejestrze pracodawców mających zobowiązania wobec zatrudnionych. Z kolei ubiegający się o pracę będą mogli sprawdzić swoich potencjalnych pracodawców, czy realizują zobowiązania w stosunku do innych podmiotów gospodarczych.

Krajowy Rejestr Długów uzyskał już zgodę na udostępnianie konsumentom danych o zadłużonych przedsiębiorstwach. Każdy więc potencjalny pracownik będzie mógł zapytać, czy firma, w której ma zamiar podjąć pracę, nie jest dłużnikiem innej firmy. Prawdopodobnie skorzystanie z takiej usługi będzie płatne. Obecnie przedsiębiorcy wykupują abonamenty, których cena jest uzależniona od okresu, na jaki jest wykupywana usługa. W przypadku osób fizycznych będzie to jednorazowa opłata za dostęp do danych.


58 proc. firm kontrolowanych w 2005 roku zalegało z wypłatami pensji
 

Tomasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA