| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wyższe składki dla rencistów z firmą

Wyższe składki dla rencistów z firmą

Od 1 stycznia renciści prowadzący firmy będą płacić pełne składki na ubezpieczenie społeczne. Tylko niepełnosprawni posiadający firmy otrzymają zwrot składek z PFRON. Możliwe jest przesunięcie obowiązujących rozwiązań jeszcze o kilka miesięcy w 2007 rokuKliknij aby zobaczyć ilustrację.


Renciści przedsiębiorcy obawiają się, że ich obciążenia na ZUS mogą wzrosnąć czterokrotnie. Rząd zapowiedział przygotowanie gotowego projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych do końca sierpnia tego roku. Planowano m.in. zróżnicować składki na ubezpieczenie społeczne rencistom prowadzącym działalność gospodarczą w zależności od uzyskiwanego dochodu. Do tej pory do Sejmu nie wpłynął jednak żaden dokument.

– W grudniu zaproponujemy wydłużenie okresu obowiązywania dotychczasowych zasad opłacania składek przez rencistów przedsiębiorców jeszcze o kilka miesięcy. Chcemy mieć czas na znalezienie najlepszego rozwiązania – powiedział GP poseł Tadeusz Cymański, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Polityki Społecznej.

Przesunięcie terminu

Od 1 czerwca tego roku renciści dodatkowo prowadzący działalność gospodarczą mieli płacić pełne składaki na ubezpieczenie społeczne. To wywołało ich oburzenie. Dlatego w maju tego roku Sejm przeprowadził ekspresową nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dzięki niej termin opłacania składek według nowych zasad przez rencistów przesunięto do 1 stycznia 2007 r.
– Podniesienie od nowego roku czterokrotnie obciążeń na ZUS tej grupy osób, która dorabia do niskich rent nie dlatego, że chce się wzbogacić, ale traktuje to jako jedyny sposób na przeżycie, jest skandalem – mówi Elżbieta Arciszewska, prezes Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Szefowa Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów przypomina, że rząd obiecał zróżnicować wysokość stawek na ZUS w zależności od dochodu przedsiębiorcy.
– W wielu przypadkach wysokość obowiązkowych składek przekracza bowiem dochody osiągane przez taką firmę – dodaje Elżbieta Arciszewska.
Zamiast nowego projektu ustawy określającego zasady opłacania składek przez rencistów pojawiła się rządowa autopoprawka do projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która będzie kosztować budżet państwa 142 mln zł.

Ulga dla niepełnosprawnych

Rząd proponuje, aby osobie niepełnosprawnej prowadzącej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe były refundowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Refundacja nie będzie mogła przekraczać podstawy wymiaru wynoszącej 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Takie prawo będą mieć rolnicy i osoby ubezpieczone w ZUS. Jeżeli wnioskodawca ma zobowiązania wobec Funduszu przekraczające ogółem kwotę 100 złotych, wówczas otrzyma decyzję o wstrzymaniu refundacji składek na ubezpieczenia społeczne do czasu uregulowania zaległości. Decyzja ta ma być wykonana z dniem wydania. Dodatkowo osoba taka będzie miała obowiązek składać funduszowi miesięczne informacje o wynagrodzeniach, składkach na ubezpieczenia społeczne, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych. Musi także dołączyć wniosek o wypłatę refundacji składek za dwa miesiące oraz informacje o wysokości i rodzaju podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »