Dodatkowe szkolenia dla zawodowych kierowców
REKLAMA
Zmiana prawa
REKLAMA
Znowelizowana ustawa o transporcie drogowym (ustawa z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym – Dz.U. z 2004 r. nr 204, poz. 2088 z późn. zm.) oraz Prawo o ruchu drogowym (ustawa z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym – Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.) po przegłosowaniu poprawek Senatu została przyjęta przez Sejm. Przepisy stanowią, że kierowcy pracujący w transporcie drogowym będą musieli odbywać szkolenia okresowe. Będą się one odbywały co pięć lat.
Tomasz Rejek, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych, jeszcze w trakcie prac nad ostatecznym kształtem ustawy zwracał uwagę, że młodzi kierowcy mogą nie mieć pieniędzy na tego rodzaju szkolenie.
Zgodnie z uchwalonymi przepisami zostanie wprowadzony obowiązek zatrudniania kierowców z ukończoną kwalifikacją wstępną, po odbyciu szkolenia. Będzie to dotyczyło kierowców, którzy uprawnienia do kierowania autobusami uzyskają po 10 września 2008 r. W przypadku kierujących pojazdami ciężarowymi obowiązek ten obejmie osoby, które prawo jazdy uzyskają po 10 września 2009 r. Będzie to warunek konieczny do podjęcia pracy w charakterze kierowcy zawodowego. Jednak ustawodawca oszacował, że koszt takiego szkolenia wyniesie ok. 4 tys. zł.
Ustawa czeka na podpis prezydenta i wejdzie w życie 14 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.
Łukasz Kuligowski
REKLAMA
REKLAMA