| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 680 milionów złotych czeka na firmy

680 milionów złotych czeka na firmy

Mali i średni przedsiębiorcy mogą już składać wnioski o unijne pieniądze na innowacyjne inwestycje - co najmniej o 500 tysięcy złotych.Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów inwestycyjnych środkami z Unii. Na wzrost konkurencyjności firm tą droga Polska Agencja Przedsiębiorczości (PARP) ma do rozdysponowania ponad 680 mln złotych.
– Na co najmniej 500 tysięcy złotych może liczyć 600 firm – ocenia minister gospodarki Piotr Woźniak.
Dofinansowanie, w zależności od regionu, może wynosić od 40 proc. do 60 proc. wartości projektu w przypadku średnich przedsiębiorstw i od 50 proc. do 70 proc. – w przypadku małych firm i mikroprzedsiębiorstw. Największe szanse mają projekty innowacyjne, gwarantujące wzrost zatrudnienia. W 100-punktowej skali te dwa kryteria zapewnić mogą, odpowiednio, 26 i 23 pkt. Dofinansowanie otrzyma projekt, który uzyska co najmniej 51 pkt.
Wnioski o udzielanie wsparcia należy składać w Regionalnych Instytucjach Finansujących. Nabór potrwa do 12 stycznia. Prezes PARP Danuta Jabłońska zachęca firmy, by korzystały z prowadzonej od miesiąca wstępnej oceny krótkiej wersji projektów. Do tej pory z możliwości tej skorzystało około 200 firm. 75 proc. projektów oceniono jako kwalifikujące się do dofinansowania.
Nie ruszył natomiast nabór wniosków o dofinansowanie funduszy kapitału zalążkowego, chcących lokować w akcje lub udziały w małych i średnich firmach. Start po 18 mln euro – co najmniej 3 mln zł, ale nie więcej niż 50 mln zł na projekt – opóźni się tylko o parę dni – zapewnia minister Woźniak.

GDZIE SZUKAĆ FORMULARZY
Poddziałaniu 2.2.1. SPO WKP (Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw) – wzór wniosku, umowy, sprawozdania, wytyczne do wypełniania wniosku, instrukcję oraz wzór pozostałych dokumentów można znaleźć na stronie internetowej instytucji wdrażającej – www.parp.gov.pl
 


Hanna Tobolska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »