REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka stawek zależy teraz od posłów

REKLAMA

Minister finansów nie będzie mógł podwyższać akcyzy na olej opałowy i gaz do samochodów jeżeli Sejm nie podniesie maksymalnych stawek akcyzy na te paliwa.


Nie wiadomo, jaka będzie przyszłość ustawy o zwrocie części wydatków ponoszonych w latach 2006-2012 na ogrzewanie powierzchni bytowych. Zgodnie z projektem miała wejść w życie 1 września tego roku. W lipcu odbyło się jej pierwsze czytanie, po czym projekt utknął w sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Wstrzymanie prac nad ustawą to zła wiadomość dla rządu, ale dobra dla podatników. Oprócz mechanizmu zwrotu podatku ustawa przewiduje istotną zmianę w ustawie o akcyzie – drastyczną podwyżkę maksymalnej stawki podatku na olej opałowy i gaz płynny do samochodów. Jej uchwalenie pozwoliłoby rządowi podnieść stawki podatków na te paliwa w kolejnej nowelizacji rozporządzenia o obniżeniu stawek podatku akcyzowego.

Rząd planował zrównanie wysokości akcyzy na olej opałowy i napędowy od 1 stycznia 2007 r. Miałoby to umożliwić walkę z mafią paliwową. Na początku listopada minister finansów Zyta Gilowska powiedziała, że nie wyklucza podwyżek przed następnym sezonem grzewczym, oczywiście pod warunkiem, że wcześniej posłowie uchwalą ustawę o zwrocie części akcyzy. Ministerstwo Finansów zakłada, że skutki podwyżek zrekompensuje częściowy zwrot podatku. Nie otrzymają go jednak przedsiębiorcy.

Zaproponowane w projekcie rozwiązania krytycznie ocenia dr Aleksander Werner ze Szkoły Głównej Handlowej. W opinii zleconej przez Biuro Analiz Sejmowych zauważa, że ograniczenie zwrotu do kwoty 19 zł za metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni będzie oznaczać uprzywilejowanie podmiotów, które stać na zakup drogich instalacji energooszczędnych.

Limit ten nie uwzględnia także warunków atmosferycznych, które mogą wpłynąć na zwiększenie zużycia oleju opałowego. Ponadto wątpliwości budzi przyznanie prawa do zwrotu akcyzy publicznym i niepublicznym jednostkom organizacyjnym, o których mowa w ustawie o systemie oświaty, żłobkom, szpitalom, przedszkolom itp. Oznacza to, że podmioty te otrzymałyby pomoc publiczną. Zgodę na nią powinna wydać Komisja Europejska.

MAKSYMALNE STAWKI AKCYZY

1. Wynikające z rozporządzenia z 22 kwietnia 2004 r.
• 232zł/1000 litrów – na oleje opałowe, z których 30 proc. destyluje przy 350 st. C lub których gęstość w temperaturze 15 st. C jest niższa niż 890 kg/m sześcienny (gdy są zabarwione)
• 60 zł/1000 kg – pozostałe z wyłączeniem ciężkich olejów opałowych
• 695 zł/1000 kg – gaz do samochodów
2. Po zmianach
• 1139zł/1000 litrów – na oleje opałowe, z których 30 proc. destyluje przy 350 st. C
• 1284 zł/1000 litrów – pozostałe oleje opałowe
• 1100zł/1000 litrów – gaz do samochodów.


Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA