reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zwiększy się porównywalność sprawozdań małych i średnich firm

Zwiększy się porównywalność sprawozdań małych i średnich firm

W II połowie 2007 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości wyda standardy dla małych i średnich firm.Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że już w II połowie 2007 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) wyda Międzynarodowe Standardy dla Małych i Średnich Firm.
Standardy te będą dotyczyły przede wszystkim firm, które nie są notowane na giełdzie, ale publikują sprawozdania finansowe ogólnego przeznaczenia dla użytkowników zewnętrznych. O tym, czy standardom tym będą podlegały mniejsze firmy i czy będzie można je stosować, zdecydują poszczególne państwa samodzielnie.
Standardy dla małych i średnich firm będą zawierały liczne uproszczenia, w tym m.in. regulacje dotyczące ujmowania, prezentacji i wyceny. Firmy nadal będą jednak korzystały z Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), ale tylko wtedy, gdy określone zagadnienie nie będzie uregulowane w standardach dla małych i średnich firm.
Zdaniem Ministerstwa Finansów stosowanie nowych standardów to duże ułatwienie dla małych i średnich firm, które planują wejście na rynki kapitałowe. W tym przypadku przejście na pełne MSSF i przekształcenie sprawozdań finansowych będzie prostsze.
Firmy mogą liczyć na to, że nowe standardy będą uaktualniane. Zdecydowano, że Rada Międzynarodowych Standardów będzie co dwa lata publikowała propozycje uaktualnień do standardów dla małych i średnich firm. Uaktualnienia te będą związane ze zmianami, jakie stale następują w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej.
Jeśli przygotowane standardy zostaną zastosowane w praktyce, przyniosą wymierne efekty. Zdaniem resortu finansów zwiększy się porównywalność sprawozdań finansowych małych i średnich firm na poziomie ponadnarodowym.
Komisja Europejska już zadeklarowała zainteresowanie jak najszybszym przyjęciem nowych standardów.

ETAPY PRAC
czerwiec 2004 – Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości prezentuje dokument dyskusyjny dotyczący standardów dla małych i średnich firm
październik 2005 – dokument zostaje poddany publicznej debacie
sierpień 2006 – Rada podaje do publicznej wiadomości wstępny projekt standardów
koniec 2006 – przygotowana będzie ostateczna wersja nowych standardów
II połowa 2007 – nastąpi przyjęcie standardów.
 


Agnieszka Pokojska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama