REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Stopa zwrotu z inwestycji, Eksport

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ranking funduszy inwestycyjnych - luty 2010

Luty nie był udanym miesiącem dla właścicieli jednostek funduszy inwestycyjnych. Największe straty przyniosły fundusze inwestujące w Turcji. Jest jednak spora szansa, że była to chwilowa słabość tego rynku. Kolejny miesiąc dobrze radziły sobie fundusze obligacji.

Już rok trwa hossa na giełdach

Mija rok od dnia, w którym odwróciła się tendencja panująca na rynkach finansowych. Nadarza się więc okazja, aby podsumować wydarzenia na rynku walutowym i giełdowym.

Ranking lokat bankowych - luty 2010

Po okresie względnej stabilizacji w pierwszych tygodniach roku, banki zdecydowały się na obniżenie oprocentowania lokat. I nie są to pojedyncze przypadki, jak bywało do tej pory. Widać, że zjawisko to ma charakter bardziej powszechny, dotyczy większej liczby banków oraz niemal wszystkich terminów i walut.

Które lokaty przyniosły straty

W pięciu bankach zakładane rok temu depozyty przyniosły straty, bo ich oprocentowanie nie przekroczyło inflacji.

REKLAMA

Banki tną odsetki od lokat

W ofertach lokat bankowych zauważyć można tendencję powolnego i systematycznego obniżania oprocentowania.

Trudno wybrać dobry fundusz nieruchomości

Największe zyski wśród funduszy inwestujących w spółki budowlane i nieruchomości przyniósł swoim inwestorom w styczniu DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki – wynika z analizy Home Broker. W skali roku rekordzista z tej grupy pozwolił posiadaczom jednostek niemal podwoić zainwestowany kapitał.

Hossa nie zawitała do Polski w styczniu

Posiadacze jednostek funduszy akcyjnych, którzy liczyli na „efekt stycznia” trochę się rozczarowali. Co prawda w pierwszej połowie miesiąca ceny akcji rosły ale potem indeksy giełdowe odnotowały już zniżki.

Niskie notowania funduszy nieruchomości

Spadają notowania funduszy nieruchomości, cena rynkowa ich certyfikatów jest o 30 proc. niższa od wartości aktywów netto.

REKLAMA

Konta oszczędnościowe lepsze od lokat

Konta oszczędnościowe są o wiele wygodniejsze od lokat bankowych, pieniądze nie są zamrożone na dłuższy czas. Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest tylko nieznacznie niższe od lokat.

Mniejsze zyski z najmu mieszkań

Coraz mniej zarobić można na wynajmowaniu mieszkań, w grudniu średnia rentowność najmu mieszkań spadła do 4,63 proc. Nadal jednak jest wyższa niż większości lokat bankowych, a niższa od zwrotu z inwestycji w obligacje skarbowe.

Fundusze polskich akcji tylko z nazwy

Fundusze polskich akcji coraz chętniej inwestują w zagraniczne papiery wartościowe. Co dziesiąta złotówka powierzona tym funduszom przeznaczona jest na zagraniczne inwestycje.

Surowce najlepszą inwestycją ostatniej dekady

Hitem inwestycyjnym podczas ostatnich dziesięciu lat okazał się rynek surowcowy. Droższa ropa naftowa czy miedź przełożyły się na wzrost inflacji, ale nawet po jej uwzględnieniu na surowcach trudno było stracić. Najwięcej dało zarobić złoto.

Efekt stycznia, czyli jak kalendarz pomaga w inwestowaniu na giełdzie

Wielu analityków na początku studiuje wykresy indeksów giełdowych z lat poprzednich zastanawiając się, roku zastanawia się, czy w styczniu mamy większą szansę na zyski z giełdowych inwestycji. Praktyczna użyteczność inwestycyjna tych rozważań przez jednych jest lekceważona, inni próbują z nich korzystać. Kto ma rację?

Fundusze inwestycyjne przyniosły zyski w 2009 r.

Właściciele jednostek otwartych funduszy inwestycyjnych mogli zarobić w 2009 roku kilkadziesiąt procent. Najlepszy fundusz akcji małych i średnich spółek zyskał w tym czasie 83 proc.

Rating funduszy inwestycyjnych – grudzień 2009

Średnia stopa zwrotu z funduszy polskich akcji w 2009 roku przekroczyła 40 proc. W ostatnich 10 latach większe zyski były tylko w roku 2006.

Dekada 2000-2009: Mizerne zyski na rynkach akcji

Podczas ostatnich dziesięciu lat wartość największych spółek z indeksu WIG20 wzrosła o jedną czwartą, ale w rzeczywistości inwestycja w te akcje przyniosła straty. Czemu? Inflacja po cichu zjadała zyski. To było stracone dziesięciolecie na rynku akcji.

Ranking funduszy inwestycyjnych – listopad 2009

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w większości przypadków fundusze inwestycyjne przyniosły swoim klientom sowite zyski. Rok okazał się pomyślny nie tylko dla tych, którzy zdecydowali się na te najbardziej ryzykowne, czyli akcyjne. Powodów do narzekań nie mieli też ci, którzy zdecydowali się na powierzenie pieniędzy funduszom papierów dłużnych. Najlepsze z nich dały zyski przekraczające 20 proc.

Które fundusze mają największe zyski podczas hossy

Okazuje się, że fundusze inwestycyjne, które miały najgorsze wyniki inwestycyjne podczas bessy giełdowej, notują największe zyski podczas hossy. Najlepszy fundusz polskich akcji do odrobienia strat poniesionych w okresie bessy potrzebuje jeszcze 30-proc. wzrostu.

Wiara w koniec kryzysu

Wyniki firm za mijający rok przedstawiają się dużo gorzej od prognozowanych przez biznesmenów rok temu. Mimo to polscy przedsiębiorcy wierzą, że kryzys mają już za sobą i z optymizmem patrzą w przyszłość.

Inwestycja w fundusze mogła przynieść zyski

Ostatni rok na rynku funduszy inwestycyjnych w większości przypadków okazał się korzystny dla właścicieli jednostek uczestnictwa. Fundusze przyniosły swoim klientom sowite zyski. Powodów do narzekań nie mają zarówno inwestorzy ryzykownych funduszy akcyjnych, jak i funduszy papierów dłużnych.

Warto samemu wybrać fundusze inwestycyjne

Analizując stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych, można zauważyć, że zamiast funduszu mieszanego, lepiej jest kupić osobno jednostki funduszu akcji i obligacji.

Efekty kalendarzowe na giełdzie

Inwestorzy giełdowi obserwując kursy akcji starają się wykryć prawidłowości rządzące rynkiem. Na podstawie notowań historycznych można wywnioskować, że kupno akcji w niektórych miesiącach roku jest bardziej opłacalne. Na polskiej giełdzie niektóre tego typu efekty w ostatnich latach sprawdzały się. Strategia „Sell In May and Go Away” stosowana od 1996 r. przyniosła ponad dwukrotnie wyższe zyski niż WIG. Szanse na powtórzenie tego scenariusza są jednak znikome.

Czy warto lokować oszczędności w złoto

Złoto zawsze uważane było za bezpieczną lokatę kapitału. Historycznie złoto przynosiło większe zyski niż inwestycje w akcje. Od początku lat 70-tych średnia roczna stopa zwrotu z akcji wynosi 11,6%, a z inwestycji w złoto 12,4%. Wyższy zysk był jednak obarczony znacznym ryzykiem ze względu na bardzo dużą zmienność cen złota. Zaletą złota jest jednak niska korelacja z innymi rodzajami aktywów.

Inwestorzy chcą wierzyć w Rajd Świętego Mikołaja

Sezon świątecznych zakupów rozpoczyna się na dobre. Inwestorom giełdowym, koniec roku także kojarzy się z zakupami. Grudniowe wzrosty na giełdzie nazywane są Rajdem Świętego Mikołaja. Czy zwiększona sprzedaż przełoży się na notowania giełdowych spółek handlowych?

100 proc. można było zarobić na funduszach podczas 8 miesięcy

Inwestując w jednostki najlepszego funduszu indestycyjnego, od połowy lutego można było ponaddwukrotnie pomnożyć kapitał.

Rekordowe zyski na lokatach bankowych

Lokaty zakładane na szczycie bankowej wojny depozytowej przyniosły bardzo wysokie realne zyski.

Najlepsze fundusze parasolowe

Aviva Investors, BPH i UniFundusze – to najlepsze fundusze parasolowe według rankingu przygotowanego przez Open Finance.

Kryzys nakręca popyt w branży kosmetycznej

W czasie kryzysu gospodarczego kobiety chcą wyglądać jeszcze bardziej atrakcyjnie. To z kolei nakręca sprzedaż branży kosmetycznej.

Jaki zysk przyniosą akcje PGE

Spośród ofert prywatyzacyjnych przeprowadzanych przez giełdę przypadków większość przegrywała rywalizację z szerokim rynkiem. W dniu debiutu akcje prywatyzowanych spółek przynosiły najczęściej dwucyfrową stopę zwrotu, jednak później WIG radził sobie lepiej. Czy podobnie będzie w przypadku debiutu Polskiej Grupy Energetycznej?

Lokaty strukturyzowane: może być tylko lepiej

W ostatnich sześciu miesiącach średnia wyników lokat strukturyzowanych nieznacznie przekroczyła 0,5 proc. w skali roku. Dla ich właścicieli największe znaczenie miała ochrona kapitału.

MG: firmy powinny postawić na eksport

Waldemar Pawlak, minister gospodarki podczas konferencji KUKE nt. polskiego eksportu w dobie światowego kryzysu zaznaczył, że polskie firmy powinny zintensyfikować współpracę handlową z sąsiadami wykorzystując w ten sposób potencjał Europy Środkowo-Wschodniej.

Rząd będzie wspierał polski eksport

Program wspierania polskiego eksportu poprzez udzielanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego kredytów dla zagranicznych nabywców polskich towarów i usług lub ich banków z ochroną ubezpieczeniową Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA, został przedłożony przez ministra finansów.

Kolejne 4,9 mld usd trafiło do funduszy akcji z rynków wschodzących

Najświeższe dane o przepływach globalnego kapitału wykazały, że w tygodniu zakończonym 21 października fundusze akcji z rynków wschodzących pozyskały kolejne 4,9 mld USD. To najwyższa kwota od grudnia 2007 r.

Firmy zatrudniają coraz więcej specjalistów z Chin

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w I półroczu br. pracą w polskich firmach zainteresowało się ponad 2 tys. obywateli Chin, w tym ok. 350 osób przyjechało w celu realizacji usług eksportowych.

Duże różnice w kosztach kredytu na zakup akcji PGE

Zapowiadane wysokie redukcje zapisów na akcje PGE zachęcają do korzystania z kredytów na ich zakup. Jednak koszty związane z jego zaciągnięciem mogą znacząco obniżyć opłacalność inwestycji.

Teraz warto kupować mieszkania

Inwestowanie w nieruchomości zlokalizowane w większych miastach było zawsze alternatywą dla rynku kapitałowego. Poza wyborem umiejscowienia nieruchomości, na pewno warto zwrócić uwagę na najbardziej dogodny moment zakupu mieszkania.

Mniej zarobimy na lokatach – ranking Gold Finance

Na rynku lokat bankowych sytuacja nie ulega zmianie. Banki tną oprocentowanie i zyski osób deponujących pieniądze są coraz mniejsze. Niewielkim pocieszeniem jest malejąca we wrześniu inflacja. Trudno przewidzieć, czy będzie ona tak łaskawa dla naszych portfeli także w następnych miesiącach.

Lokaty wygrywają z inflacją

Najlepsze depozyty oferowane teraz przez banki dają rekordowo wysoką realną stopę zwrotu.

Zyski z wynajmu większe niż na lokatach bankowych

Na rynku mieszkaniowym wzrosły ceny transakcyjne, ale jednocześnie w ofertach ubyło tanich mieszkań z przeznaczeniem dla studentów. Stąd rentowność inwestycji pod wynajem nie zmieniła się istotnie przez ostatni miesiąc.

Jak wybrać dobre biuro maklerskie

Zróżnicowana oferta domów maklerskich sprawia, że nie jest łatwo wybrać instytucję do prowadzenia rachunku inwestycyjnego. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę wiele kryteriów dopasowując je do potrzeb inwestora.

Fundusze inwestycyjne we wrześniu - rating

We wrześniu trudno było na jednostkach funduszy inwestujących na polskim rynku giełdowym. Dzięki wzrostom na giełdach w Bombaju, Moskwie i Sao Paulo we wrześniu najwięcej można było zyskać inwestując w fundusze globalnych rynków wschodzących.

Polskie firmy nie dają się kryzysowi

Choć obecnie większość firm pesymistycznie patrzy w przyszłość, to pojawiające się ożywienie na rynku może zwiastować powolne wychodzenie z kryzysu. Ten trend wzmacniają pozytywne nastroje dużych przedsiębiorstw odnotowane w Polsce – wynika z badań optymizmu biznesowego wśród przedstawicieli największych firm regionu Europy Środkowej przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte w ramach Deloitte Business Sentiment Index (DBSI).

Lokata czy fundusz

Lokaty bankowe biją wynikami fundusze rynku pieniężnego. Wystarczyło tylko poświęcić trochę czasu na wyszukanie tych najlepszych – wynika z symulacji przeprowadzonych przez Open Finance

Regularne inwestowanie to mniejsze ryzyko

Systematyczne inwestowanie mniejszych kwot wydatnie zmniejsza ryzyko całej inwestycji. Pod tym zdaniem śmiało może się podpisać nawet statystyczny uczestnik funduszu inwestycyjnego polskich akcji, który z pierwszą wpłatą pechowo trafił w samym szczycie hossy w lipcu 2007 roku.

Ograniczenia w eksporcie na rynku białoruskim

Przedsiębiorstwo, które chce sprzedawać swoje wyroby na Białorusi będzie musiało się liczyć z ograniczeniami w dostępie do tego rynku. W celu sprzedaży niektórych grup towarów zagranicznych będzie konieczne przeprowadzenie certyfikacji, co znacząco utrudnia działania na tym rynku.

Najlepsze fundusze parasolowe

Fundusz parasolowy chroni zyski przed tzw. podatkiem Belki. Zyski nie podlegają opodatkowaniu tak długo, jak długo pozostają w cieniu „parasola”. Może to trwać całymi latami. Dlatego wybór funduszu, któremu ostatecznie powierzymy oszczędności, powinna poprzedzić dokładna analiza licznej oferty rynkowej. Rating Open Finance ma na celu ułatwienie tego zadania.

Zróżnicowane wyniki funduszy

Aż do18 proc. wynosi różnica między najlepszym i najgorszym funduszem akcji na naszym rynku w okresie od 4 maja, czyli od momentu zakończenia najbardziej dynamicznej części wiosennych wzrostów. Najlepiej radzą sobie podmioty małych i średnich spółek.

Fundusze inwestycyjne znów dały zarobić

Koniec półrocza skłania do przyjrzenia się, jak poradziły sobie w nim fundusze inwestycyjne. Okazuje się, że był to dla nich i dla ich klientów bardzo dobry okres. Widać już więc, że niechęć do korzystania z ich usług, trwająca od kilkunastu miesięcy, nie była uzasadniona.

Najlepszy kwartał dla GPW od 13 lat

Pierwszy raz od połowy 2007 r. kwartał na warszawskiej giełdzie zakończył się na plusie. WIG zyskał ok. 28%. Ostatni raz mocniej zyskiwał w trzech pierwszych miesiącach 1996 r. To jednak pozwoliło się uplasować dopiero w trzeciej dziesiątce najlepszych rynków akcji świata. Liderem była Ukraina, gdzie notowania podskoczyły o 80%.

Mobius – Chiny będą liderem globalnego odbicia

Rozmowa z dr. Markiem Mobiusem, prezesem Templeton Asset Management Ltd. na temat potencjału rynków wschodzących.

REKLAMA