REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lokaty strukturyzowane: może być tylko lepiej

Marcin Krasoń

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich sześciu miesiącach średnia wyników lokat strukturyzowanych nieznacznie przekroczyła 0,5 proc. w skali roku. Dla ich właścicieli największe znaczenie miała ochrona kapitału.

REKLAMA

Zapytaliśmy firmy zajmujące się konstrukcją i dystrybucją produktów strukturyzowanych, o wyniki inwestycji, które zakończyły się w drugim i trzecim kwartale 2009 roku. Niestety, część instytucji nie zamierza ujawniać, ile (i czy w ogóle) zarobili ich klienci. Współpracy odmówiły cztery banki: BGŻ, BPS, BRE oraz Millennium. Na drugim biegunie są Citi Handlowy i MultiBank, które – mimo słabych wyników – nie ukrywają ich przed klientami i grają fair.

REKLAMA

Łącznie udało się zebrać wyniki 51 struktur, których termin zapadalności przypadł na okres od 1 kwietnia do 30 września 2009 roku. 23 z nich dały zero procent, czyli przyniosły zwrot zainwestowanego kapitału. Zaledwie cztery inwestycje przyniosły co najmniej 5 proc. w skali roku, co można uznać za wynik akceptowalny, a satysfakcjonujący zysk (co najmniej 10 proc. rocznie) otrzymali tylko klienci Raiffeisen Banku Polska, którzy wiosną tego roku zainwestowali w lokatę inwestycyjną opartą na kursie euro. Po pół roku wypłacono im 6 proc.

REKLAMA

W poprzednich kwartałach mediana wyników rocznych, którą można brać jako oczekiwaną stopę zwrotu z inwestycji, wynosiła około 3-4 proc., co można było uznać za wynik słaby. W analizowanych sześciu miesiącach wartość ta spadła do 0,55 proc., a gdyby uznać, że ukryte przez wymienione we wstępie cztery banki także nie przyniosły zysku, okaże się, iż mediana wynosi... zero. Oznacza to, iż właśnie takiego wyniku można było oczekiwać inwestując w strukturę, która zakończyła się w drugim lub trzecim kwartale 2009 roku.

Gdzie leży przyczyna tak słabych wyników? Mimo deklaracji banków o dywersyfikacji, zarabianiu na spadkach i dostosowywaniu do sytuacji rynkowej, większość struktur nie nadaje się na trudne czasy. Produkty nastawione typowo na spadki pojawiają się niezmiernie rzadko, a te mające dostosowywać się do sytuacji rynkowej, nie radzą sobie w warunkach takiej zmienności, jaką mieliśmy w ostatnim czasie. Świat finansów przewrócił się do góry nogami, a efektem tego są m.in. niskie wyniki z inwestycji w większość aktywów. Można jednak mieć zastrzeżenia do banków i ich sprzedawców, którzy nie bacząc na to co może się wydarzyć, mamili klientów potencjalnymi zyskami, mimo że szanse na pozytywny scenariusz były marne.

Owszem, lepszy zwrot kapitału niż kilkudziesięcioprocentowa strata z inwestycji w akcje lub fundusze, jednak należy zadać sobie pytanie o sensowność inwestowania w produkt, którego oczekiwana stopa zwrotu wynosi zero. Z tradycyjnych lokat bankowych można było w badanym okresie dostać 6-7 proc. w skali roku i to bez ryzyka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy zatem powinniśmy ogłosić porażkę struktur w Polsce? W żadnym wypadku. Analizowany okres był najgorszym z możliwych – zapadały wówczas struktury, które rozpoczęły się w trakcie hossy, szanse na jakikolwiek zysk były więc marne. Wspomniana lokata Raiffeisena rozpoczęła się wiosną tego roku, czyli już w dołku, i stąd jej dobry wynik. W październiku zapadły z kolei Lokata Strukturyzowana Platinum mBanku i Lokata Inwestycyjna Platyna MultiBanku (dały po 6,27 proc. rocznie), a w listopadzie 13 proc. może przynieść Certyfikat db WIG 20 Express V Deutsche Banku. Wydaje się, że kolejne kwartały będą coraz lepsze, bo zaczną zapadać inwestycje rozpoczęte w trakcie kryzysu, części z nich na pewno udało się wystartować w giełdowych dołkach.

//g2.infor.pl/p/_files/94000/wyniki_lokat_strukturyzowanych_listopad_2009_11760.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: wyniki lokat strukturyzowanych - listopad 2009
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA