Kategorie

Jak wybrać dobre biuro maklerskie

Aneta Moraczyńska
Zróżnicowana oferta domów maklerskich sprawia, że nie jest łatwo wybrać instytucję do prowadzenia rachunku inwestycyjnego. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę wiele kryteriów dopasowując je do potrzeb inwestora.

Spis treści

1. Wstęp

2. Rachunek rachunku tradycyjny i internetowy

3. Ilość Punktów Obsługi Klienta.

4. Opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku.

5. Zasilanie i wypłacanie pieniędzy z rachunku.

6. Rozliczanie transakcji giełdowych

7. Prowizje

8. Dostęp on-line do notowań

9. Platforma internetowa

10. Pomoc

11. Kredyty

12. Podsumowanie

1. Wstęp

Reklama

Inwestowanie na rynkach finansowych staje się coraz bardziej popularnym zajęciem. Z roku na rok wzrasta liczba biur maklerskich w odpowiedzi na zwiększającą się liczbę spółek zarejestrowanych na liście Giełdy Papierów Wartościowych. W roku 1991 było 9 spółek, w chwili obecnej jest 375. W ciągu 18 lat Polska znalazła się na dobrej drodze, żeby dogonić Europę Zachodnią. Obroty akcjami wzrosły z 30 mln zł do 250 568 mln zł. Obroty na rynku obligacji z 21 mln zł w roku 1992 zwiększyły się do 2 356 mln w roku 2009. Kapitalizacja spółek krajowych kształtuje się na poziomie 347 368 mln zł, co bardzo imponującą wartością w porównaniu do początku istnienia GPW, kiedy wynosiła zaledwie 161 mld zł. Ilość zleceń składanych na giełdzie wzrosła, zmieniła się też ich forma.

Na końcu lat 90 wprowadzono innowację, która polegała na przyjmowaniu zleceń telefonicznych, wcześniej było to możliwe wyłącznie: osobiście w POK'u (Punkcie Obsługi Klienta) lub faksem. Telefoniczna dyspozycja ustna musiała być potwierdzona hasłem i nagrana w razie gdyby klient chciał złożyć reklamację. Obecnie coraz więcej kont jest prowadzonych za pośrednictwem Internetu.

2. Rachunek rachunku tradycyjny i  internetowy

Według danych GPW, 29% transakcji na giełdzie zawieranych jest za pośrednictwem Internetu. Korzystanie z sieci rośnie wraz ze świadomością bezpieczeństwa tego narzędzia. Internet dostępny praktycznie wszędzie, jest tani a bankowość internetowa jest przyjazna dla użytkownika. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze, co w grze na giełdzie jest jedną z istotniejszych kwestii. Polska w porównaniu do zachodnich krajów Europy jest w dalszym ciągu w tyle, ale z roku na rok nadrabia dystans. Transakcje internetowe to korzyść przede wszystkim dla daytradingu, który polega na sprzedawaniu i kupowaniu w ciągu jednej sesji. Miniportale informacyjne dostępne on-line dla klientów biur maklerskich to znaczne ułatwienie w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Posiadanie rachunku internetowego uniezależnia inwestora od Punktów Obsługi Klienta, telefonów, banków. Przy zachowaniu podstawowych zasad e-higieny ryzyko właściwie nie istnieje, a w każdym razie nie jest większe niż przy obsłudze tradycyjnej.
Na koniec czerwca 2009 domy maklerskie obsługiwały 375 tys. rachunków internetowych.

3. Ilość Punktów Obsługi Klienta

Ilość POK’ów ma znaczenie dla tych, którzy nie korzystają z rozliczeń internetowych i osobiście składają zlecenia. Im więcej placówek tym lepiej, wtedy koszty związane ze stałymi opłatami są drugorzędne. Inwestorzy mieszkający w małych miejscowościach mają znacznie mniejszy wybór niż mieszkańcy dużych miast. Według statystyk GPW, biurem maklerskim posiadającym najwięcej oddziałów jest Centralny Dom Maklerski banku PeKaO S.A.

4. Opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku

Każde biuro maklerskie pobiera stałą opłatę skarbową w wysokości 15 zł.
Opłata za otwarcie rachunku nie zawsze jest naliczana. Rachunki internetowe są najczęściej bezpłatne, chociaż zdarzają się i takie, za które trzeba płacić około 50 złoty rocznie. Jeśli ktoś zdecyduje się założyć rachunek tradycyjny będzie za to musiał zapłacić nawet kilkadziesiąt złoty miesięcznie. Przed wyborem brokera trzeba porównać cenniki, bo różnice w kosztach są bardzo duże.

5. Zasilanie i wypłacanie pieniędzy z rachunku

Jeśli klient domu maklerskiego otrzymuje konto bankowe przypisane do jego rachunku inwestycyjnego, to taka organizacja umożliwia sprawne dokonywanie wpłat i wypłat. Transakcje są zawierane w jednym miejscu, oszczędzając czas inwestora.

6. Rozliczanie transakcji giełdowych

Istotnym elementem jest szybkość rozliczania transakcji giełdowych. Należy ustalić ile czasu zajmuje udostępnienie środków pieniężnych ze sprzedaży akcji. Jest to ważna informacja w przypadku, w którym chcemy szybko za pieniądze ze sprzedanych akcji kupić obligacje- zmiana inwestycji. Definicja środków wolnych i dostępnych nie jest tożsama. Środki wolne to takie, które możemy wypłacić z konta. Dostępne środki to takie, za pośrednictwem, których możemy dokonać transakcji bezgotówkowej, co oznacza, że możemy kupić akcje lub obligacje.

7. Prowizje

Reklama

Prowizje kształtują się na bardzo różnych poziomach, ważne jest żeby zwrócić uwagę na koszty stałe prowizji. Na przykład, załóżmy za zawieramy transakcję, w której zainwestowana kwota jest wyższa niż 2000 zł, w takim przypadku pobiera jest od nas prowizja w wysokości 0,4%. Jeśli u tego samego brokera zainwestujemy kwotę niższą niż 2000 zł zostanie naliczona prowizja stała w wysokości 5 zł. Kwoty są przykładowe i obrazują sytuację, której jeśli nie będziemy świadomi możemy osiągnąć mniejszy profit niż zakładaliśmy.

Ważne: Stawki kształtują się różnie dla różnych biur, więc trzeba mieć to na uwadze, szacując zysk z zawieranych transakcji. Jest to szczególnie istotna kwestia dla inwestorów, którzy zdecydowali się zawierać małe transakcje. Warto sprawdzić czy w przypadku dużych obrotów prowizja jest obniżana.

8. Dostęp on-line do notowań

Notowania powinny być prezentowane w czytelnej i niebudzącej wątpliwości formie.
Na giełdzie ważne są minuty w czasie, których należy podjąć właściwą decyzję, żeby to zrobić trzeba mieć dostęp do najlepszych danych. Za dostęp do informacji biura maklerskie każą sobie płacić. Za dostęp do trzech ofert trzeba zapłacić około 40 zł na miesiąc, za 5 i więcej trzeba już zapłacić około 100 zł. Oczywiście klienci generujący duży obrót mogą liczyć na zniżki.

9. Platforma internetowa

Prosta obsługa systemu informatycznego, jego stabilność, dostępność i bezpieczeństwo to cechy, które klienci powinni sobie cenić. Transakcje dokonywane na koncie inwestycyjnym mają taką samą rangę jak internetowe konta bankowe, poziom zabezpieczeń powinien nie budzić wątpliwości. Warto sprawdzić, czy jest dostępna wersja demonstracyjna systemu.

10. Pomoc

Zadaniem biura maklerskiego jest nie tylko pośredniczenie w dokonywaniu transakcji kupna i sprzedaży, ale także dostarczanie wartościowych danych, analiz oraz rekomendacji dotyczących przyszłych inwestycji swoich klientów.

11. Kredyty

Wygodnie jest, kiedy broker ma w swojej ofercie opcję udzielania kredytów. Są przypadki, w których warto zastosować dźwignię finansową. Lewarowanie inwestycji kredytami jest dosyć ryzykowne, ale opłacalne. Dostępność tej opcji w domu maklerskim inwestora ułatwia zawieranie transakcji.

12. Podsumowanie

Nie można obiektywnie stwierdzić, że konkretny dom maklerski jest lepszy od innego. Ocena jest w każdym przypadku subiektywna, ponieważ oferta musi być dostosowana od indywidualnego klienta. W związku z tym analizując jakiekolwiek rankingi pamiętajmy, jakie kryteria zostały wzięte pod uwagę i upewnijmy się, które aspekty są ważne dla nas. To, co dla jednego jest zaletą dla innego jest wadą. Niskie koszty to nie zawsze gwarancja jakości z drugiej strony za dobry i użyteczny produkt można zapłacić niewiele jeśli na przykład akceptując faktu braku POK na rzecz rachunków internetowych. Ocena jest względna, ale jeśli wybór zostanie dokonany w oparciu o indywidualne potrzeby to może znakomicie spełnić swoją rolę.
Dom maklerski musi być w oczach swojego klienta wiarygodny a korzystanie z usług musi być wygodne i niekłopotliwe. Warunki umowy muszą być jasne i zrozumiałe. Cena adekwatna do sprzedanego towaru. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie- co kupuję i ile za to płacę?

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  26 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa - kto i jak powinien go przeprowadzić?

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Polski, służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji. Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jaki jest zakres i termin tego audytu i jakie obowiązki informacyjne ciążą na obowiązanych przedsiębiorcach? Jakie kary grożą za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

  Tomasz Sętowski: W Polsce jest boom na sztukę [PODCAST]

  Czy pandemia zachwiała rynkiem dóbr luksusowych? Jak wygląda sytuacja na rynku dzieł sztuki? Czy Polacy chętnie w nią inwestują? W rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl), malarz Tomasz Sętowski wyjaśnia te kwestie i tłumaczy dlaczego udział w aukcjach młodej sztuki to dobry pomysł na inwestycje. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

  Branża turystyczna - długi i obawa przed lockdownem

  Branża turystyczna wciąż z długami obawia się kolejnego lockdownu. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź organizatora wycieczki. Czy grozi mu opadłość?

  Nowa polityka klimatyczna UE (Fit for 55) to wyższe ceny energii

  Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce – aż o 14,3 proc. – Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną – ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu? Ten budowlany dylemat dyskutowany był już wielokrotnie. Przede wszystkim od strony technicznej. Zagadnieniu warto jednak przyjrzeć się bliżej, także pod kątem finansowym i skalkulować rzeczywiste koszty jednego i drugiego rozwiązania. Zwłaszcza, że obecna sytuacja rynkowa zmusza do tego, by na nowo przeliczyć wydatki związane z konstrukcją dachu. Kluczowe są tu zwłaszcza dwie kwestie: rosnące ceny drewna oraz usług dekarskich.

  Ceny rosną, Polacy chcą ograniczać wydatki

  Ceny rosną. Jednocześnie ponad 40 procent Polaków chce ograniczać wydatki. Tak wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

  Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM

  Poziom natężenia pola elektromagnetycznego - system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) - poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.