| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Jak wybrać dobre biuro maklerskie

Jak wybrać dobre biuro maklerskie

Zróżnicowana oferta domów maklerskich sprawia, że nie jest łatwo wybrać instytucję do prowadzenia rachunku inwestycyjnego. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę wiele kryteriów dopasowując je do potrzeb inwestora.

1. Wstęp

2. Rachunek rachunku tradycyjny i internetowy

3. Ilość Punktów Obsługi Klienta.

4. Opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku.

5. Zasilanie i wypłacanie pieniędzy z rachunku.

6. Rozliczanie transakcji giełdowych

7. Prowizje

8. Dostęp on-line do notowań

9. Platforma internetowa

10. Pomoc

11. Kredyty

12. Podsumowanie

1. Wstęp

Inwestowanie na rynkach finansowych staje się coraz bardziej popularnym zajęciem. Z roku na rok wzrasta liczba biur maklerskich w odpowiedzi na zwiększającą się liczbę spółek zarejestrowanych na liście Giełdy Papierów Wartościowych. W roku 1991 było 9 spółek, w chwili obecnej jest 375. W ciągu 18 lat Polska znalazła się na dobrej drodze, żeby dogonić Europę Zachodnią. Obroty akcjami wzrosły z 30 mln zł do 250 568 mln zł. Obroty na rynku obligacji z 21 mln zł w roku 1992 zwiększyły się do 2 356 mln w roku 2009. Kapitalizacja spółek krajowych kształtuje się na poziomie 347 368 mln zł, co bardzo imponującą wartością w porównaniu do początku istnienia GPW, kiedy wynosiła zaledwie 161 mld zł. Ilość zleceń składanych na giełdzie wzrosła, zmieniła się też ich forma.

Na końcu lat 90 wprowadzono innowację, która polegała na przyjmowaniu zleceń telefonicznych, wcześniej było to możliwe wyłącznie: osobiście w POK'u (Punkcie Obsługi Klienta) lub faksem. Telefoniczna dyspozycja ustna musiała być potwierdzona hasłem i nagrana w razie gdyby klient chciał złożyć reklamację. Obecnie coraz więcej kont jest prowadzonych za pośrednictwem Internetu.

2. Rachunek rachunku tradycyjny i  internetowy

Według danych GPW, 29% transakcji na giełdzie zawieranych jest za pośrednictwem Internetu. Korzystanie z sieci rośnie wraz ze świadomością bezpieczeństwa tego narzędzia. Internet dostępny praktycznie wszędzie, jest tani a bankowość internetowa jest przyjazna dla użytkownika. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze, co w grze na giełdzie jest jedną z istotniejszych kwestii. Polska w porównaniu do zachodnich krajów Europy jest w dalszym ciągu w tyle, ale z roku na rok nadrabia dystans. Transakcje internetowe to korzyść przede wszystkim dla daytradingu, który polega na sprzedawaniu i kupowaniu w ciągu jednej sesji. Miniportale informacyjne dostępne on-line dla klientów biur maklerskich to znaczne ułatwienie w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Posiadanie rachunku internetowego uniezależnia inwestora od Punktów Obsługi Klienta, telefonów, banków. Przy zachowaniu podstawowych zasad e-higieny ryzyko właściwie nie istnieje, a w każdym razie nie jest większe niż przy obsłudze tradycyjnej.
Na koniec czerwca 2009 domy maklerskie obsługiwały 375 tys. rachunków internetowych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »