REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka z o.o., Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Naśladowanie produktu, czyli co może stać się czynem nieuczciwej konkurencji

Przedsiębiorcy funkcjonujący w obrocie posiadają w zasadzie swobodę w zakresie swojej działalności. Nie oznacza to jednak, że nie podlegają żadnym regułom i zasadom. Przepisy wskazują jakiego typu działania są niepożądane lub nawet niedozwolone.

Wykorzystanie informacji o przedsiębiorstwie

Prawo handlowe precyzuje pojęcie czynu nieuczciwej konkurencji, czyli takiego działania, które może narazić na szkodę kontrahentów przedsiębiorcy. W związku z tym przedsiębiorcy obowiązani są dołożyć należytej staranności.

Jaką stawkę podatku stosować w okresie przejściowym?

W dniu 9 września 2010 r. został zaprezentowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt przewiduje m.in. zmianę stawek podatku.

Jak założyć firmę w Irlandii – spółka kapitałowa

Decydując się na założenie  działalności gospodarczej w Irlandii przedsiębiorca stanie przed problemem wyboru formy prawnej. Czy warto zakładać prywatną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - private limited company (Ltd.).

REKLAMA

Jak zarejestrować firmę w Irlandii

Pierwszą czynnością przedsiębiorcy w zakresie zgłoszeń swojej działalności do irlandzkich instytucji jest wybór i rejestracja nazwy firmy (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nadanie nazwy nie jest obowiązkowe). Do jakiego urzędu należy się udać?

Jak zarejestrować firmę w Irlandii – ubezpieczenie i konto firmowe

Jeżeli zdecydowałeś się na założenie działalności gospodarczej w Irlandii i rozpocząłeś procedurę rejestracyjną, spotkasz się z koniecznością wyboru rodzaju ubezpieczenia oraz otwarcia konta bankowego.

Jak założyć firmę w Irlandii - formy prawne działalności

Prowadzenie firmy w Irlandii może polega na przyjęciu jednej z dostępnych form prawnych. Jakie możliwość wyboru stawia przed Polakiem prawo irlandzkie?

Nadużywanie pozycji dominującej - przykłady

O nadużywaniu pozycji dominującej orzeka zawsze Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Analiza tego typu decyzji pozwala na praktyczną weryfikację suchych regulacji ustawowych. Poniżej kilka najciekawszych i najpopularniejszych orzeczeń.

REKLAMA

Oprogramowanie, czy aplikacje na wynajem - co jest tańsze dla firmy

Inwestycja w oprogramowanie, jak i korzystanie z aplikacji na wynajem w modelu Software as a Service lub outsourcingowym może stanowić źródło oszczędności dla firmy. Które rozwiązanie wybrać, aby płacić mniej?

Na czym polega system ERP?

System wspomagający zarządzanie (ERP) należy traktować jako inwestycję, która musi się zwrócić. Dlatego wybór nowego rozwiązania warto poprzedzić szczegółową analizą zarówno kosztów związanych z zakupem licencji wdrożenia i utrzymania systemu (opieka serwisowa), jak i oczekiwanych rezultatów.

Jak prowadzić działalność gospodarczą - spółka komandytowo-akcyjna

Jedna z form prawnych prowadzenia działalności jest spółka komandytowo-akcyjna. Zastanawiasz się nad jej założeniem? Poznaj jej wady i zalety.

Jak prowadzić działalność gospodarczą - spółka z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną i jest spółką kapitałową. Regulacje prawne dotyczące spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zawiera ustawa z dnia 15 września 2000 r. – kodeks spółek handlowych. Czy warto ja założyć z punktu widzenia przyszłego przedsiębiorcy?

Rodzaje decyzji w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów

Postępowanie w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów może zakończyć się: decyzją merytoryczną, umorzeniem postępowania lub ugodą.

Zapewnienie swobody decyzji - jakie obowiązki przedsiębiorcy

Samo zadbanie o to, aby konsument był dostatecznie dobrze poinformowany, nie wystarczy. Konieczne jest jednocześnie zapewnienie mu swobody wyboru i dokonania decyzji.

Jakie informacje muszą znaleźć się na produkcie bądź jego etykiecie

Jedną z podstawowych informacji, jakich przedsiębiorca jest zobowiązany udzielić konsumentowi, stanowi cena towaru lub usługi. Powinna być ona podana konsumentowi jako cena brutto, to znaczy zawierać wszystkie podatki, opłaty, narzuty.

Kiedy przedsiębiorca wprowadza w błąd?

Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym wymienia cztery podstawowe rodzaje działań przedsiębiorcy, które uznane są za wprowadzenie konsumenta w błąd. Jakie to działania i na czym polegają?

Co przedsiębiorca musi powiedzieć klientom?

Przed zawarciem transakcji przedsiębiorcę obowiązuje odpowiednie poinformowanie konsumenta o swoim produkcie. Istnieją również przepisy o zakazie praktyk handlowych wprowadzających w błąd. Jak zadbać o to, aby ich nie naruszyć?

Kiedy młody konsument może robić zakupy?

Osoby między trzynastym a osiemnastym rokiem życia mogą już zawierać umowy bez zgody i wiedzy opiekunów. Jest to możliwe tylko, gdy dotyczą drobnych, bieżących spraw życia codziennego.

Jak wygląda relacja przedsiębiorca – małoletni konsument?

Nie każdy przedsiębiorca wie, że małoletni konsument, poniżej trzynastego roku życia w ogóle nie posiada zdolności do czynności prawnych. Dzieci nie powinny same kupować produktów ani usług.

Jak przedsiębiorca powinien rozróżniać grupy konsumentów?

Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym zawiera szczególną definicję konsumenta. Definicja ta określa grup konsumenckie, i pozwala stwierdzić czy dane zachowanie przedsiębiorcy można uznać za nieuczciwą praktykę czy też nie.

Kim w prawie konsumenckim jest przedsiębiorca?

Przepisy konsumenckie regulują relacje między konsumentem a przedsiębiorcą. Chociaż obydwa te pojęcia wydają się oczywiste, warto znać ich dokładne definicje aby uniknąć nieporozumień.

Czego należy przestrzegać? – najważniejsze przepisy konsumenckie w Polsce

W Polsce, podobnie jak w większość krajów Unii Europejskiej obowiązuje zwarty system przepisów prawnych, które mają zabezpieczyć zdrowotne i ekonomiczne interesy konsumentów. Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do ich przestrzegania. Warto więc znać treść najważniejszych dokumentów regulujących prawo konsumenckie.

Jakie konsekwencje powoduje nie przestrzeganie praw konsumenta?

Nie przestrzeganie praw konsumentów to nie tylko narażanie się na straty finansowe, lecz także na inne bardziej dotkliwe konsekwencje. Jedną z nich jest utrata reputacji, która przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie przychodów firmy.

Dlaczego przedsiębiorca powinien przestrzegać prawa konsumenckiego?

Prawo konsumenckie często nie jest przestrzegane przez przedsiębiorców. Dzieje się tak dlatego, że w relacji konsument-przedsiębiorca, ten drugi ma znacznie większe uprawnienia. Warto pamiętać, że znajomość praw konsumenckich i ich przestrzeganie to klucz do budowania solidnej marki i uznania wśród konsumentów.

Leniency Programme – program darowania kar

Leniency Programme to program wprowadzony przez obwieszczenie Komisji Unii Europejskiej w sprawie darowania lub obniżania kar pieniężnych w sprawach kartelowych. Z założenia ma pomagać w wykrywaniu zmów przedsiębiorców.

Gwarancje dla inwestycji zagranicznych na terenie Rosji

Boisz się, że prowadzenie działalności gospodarczej w Rosji może wiązać się z problemami prawnymi i nierespektowaniem Twoich uprawnień? Przedsiębiorco, zapoznaj się z gwarancjami dla inwestycji zagranicznych.

Jak działa filia sp. z o.o. w Rosji

Jeżeli Twoja firma w Polsce dynamicznie się rozwija i planujesz rozszerzyć zakres swojej działalności, możesz założyć filię w Rosji. Jak to zrobić?

Zakup gotowej sp. z o.o. na terenie Federacji Rosyjskiej

Zastanawiasz się na rozpoczęciem działalności gospodarczej w Rosji? Może warto zakupić funkcjonującą i dochodową spółkę z o.o.?

Jak przebiega likwidacja osoby prawnej w Rosji

Jeżeli Twój biznes w Rosji nie powiódł się lub z innych przyczyn podjąłeś decyzje o przeprowadzeniu likwidacji, musisz wiedzieć jak powinna ona przebiegać. Do kogo się zgłosić i jakie formalności należy dopełnić? Przeczytaj.

Jak funkcjonują organy sp. z o.o. w Rosji – dyrektor generalny i komisja rewizyjna

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą lub dopiero planujesz założenie firmy, a Twój wybór padł na działalność w Rosji, prędzej, czy później staniesz przed ważnym wyborem – jaką formę działalności wybrać. Poniżej przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu poświęconego spółce z o.o. Jakie obowiązki i prawa ma dyrektor generalny oraz komisja rewizyjna.

Jak funkcjonuje zarząd spółki z o.o. w Rosji

Planujesz założyć spółkę z o.o. w Rosji? Pamiętaj, że jednym z organów spółki z o.o. jest zarząd. Jakie ma uprawnienia i obowiązki?

Jak obniżyć kapitał zakładowy spółki z o.o. w Rosji

Prowadząc w Rosji działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. przedsiębiorca może stanąć przed koniecznością obniżenia kapitału zakładowego. Na jakich zasadach można tego dokonać?

Jak podwyższyć kapitał spółki wkładami osób trzecich

Podwyższanie kapitału zakładowego w spółce z ograniczona odpowiedzialnością w Rosji odbywa się może na różne sposoby powiązane z podmiotami działającymi w spółce. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedna możliwość. Jaką?

Jakie są terminy na podwyższenie kapitału w sp. z o.o. w Rosji

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. w Rosji jest ograniczone czasowo do ściśle wyznaczonych terminów. Są one uzależnione od tego w jaki sposób podwyższenie jest dokonywane.

Jak podwyższany jest kapitał sp. z o.o. w Rosji

Kapitał spółki z o.o. może zostać podwyższony na kilka sposobów. Którą drogę wybrać, jaka jest najskuteczniejsza?

Czym jest kapitał zakładowy sp. z o.o. w Rosji

Jeżeli zakładasz sp. z o.o. w Rosji powinieneś wiedzieć czym jest jej kapitał zakładowy. Co może być, a co nie kapitałem zakładowym? Przeczytaj.

Jaki powinien być kapitał zakładowy sp. z o.o.

Planując rozpoczęcie działalności gospodarczej w Rosji w formie spółki z o.o. należy zadeklarować minimalny kapitał zakładowy. Ile powinien wynosić i jak go wpłacić?

Jak finansować sp. z o.o. w Rosji

Jeżeli prowadzisz spółkę z o.o. w Rosji i zastanawiasz się nad jej finansowaniem, to powinieneś rozważyć kilka jego możliwości. Oto one – te bardziej i mniej popularne.

Jakie obowiązki ma wspólnik sp. z o.o. w Rosji

Jeżeli prowadzisz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Rosji to powinieneś wiedzieć jakie obowiązki posiadają wspólnicy. Czy mogą przekazywać informacje o spółce oraz czym jest prawo wyjścia przeczytasz poniżej.

Jakie prawa mają wspólnicy sp. z o.o. w Rosji

Prawo rosyjskie przyjęło podobne rozwiązania w zakresie praw i obowiązków co prawo polskie. Na co warto zwrócić szczególna uwagę?

Jak funkcjonuje outsourcing usług zarządzania flotą

Zarówno Car Fleet Management, a także Full Service Leasing są w Europie dużo bardziej popularnymi usługami niż w Polsce. Z czego wynika ten brak oraz jaka przyszłość stoi przed europejskim sektorem CFM?

Jak wyglądały początki branży CFM w Polsce

Właściwy początek rozwoju usługi Full Service Leasing, czyli wynajmu długoterminowego przypada na lata 1995–2000. Rezultaty wzrostu zainteresowania tego typu usługami możemy zaobserwować dziś.

Jaka powinna być nazwa spółki z o.o. w Rosji

Wybór nazwy spółki to element procesu rozpoczynania działalności gospodarczej w Rosji, który jest znacznie sformalizowany. Jaka nazwę wybrać i czy potrzebne jest na nie zezwolenie?

Jak zarejestrować spółkę z o.o. z osobą prawną jako udziałowcem

Jeżeli zdecydowałeś się na zarejestrowanie w Rosji spółki z o.o., ale jej udziałowcem ma być osoba prawna, to musisz pamiętać o szczególnych wymaganiach jakie stawiają rosyjskie urzędy. Jakie to warunki?

Adres i pieczęć firmy w Rosji – porada

Chcesz zarejestrować firmę w Rosji? Pamiętaj o podaniu adresu oraz wyrobieniu pieczęci firmowej. Jak ważny jest adres oraz pieczęć przeczytasz poniżej.

Jak przeprowadzać ankiety marketingowe

Ankiety internetowe są obecnie jednym z popularnych narzędzi służących ustalaniu potrzeb konsumentów. Kogo najlepiej badać za ich pośrednictwem?

Czym jest „próba reprezentatywna” w badaniach marketingowych

W celu skutecznego przeprowadzenia badania marketingowego niezbędne jest ustalenie próby reprezentatywnej. Cóż termin ten oznacza?

Jak ustalić cel badań marketingowych

Ustalanie tematyki oraz celu badań marketingowych jest ściśle powiązane z jakością pozyskiwanych danych. Jak poradzić sobie z problemami pojawiającymi się w związku z doborem tematu badań?

Czy badania metodą ankiety internetowej (CATI) są reprezentatywne?

Ankiety internetowe podbijają stopniowo rynek badań opinii społecznej. Problemem jest jednak narastający brak możliwości skutecznego doboru próby reprezentatywnej. Jak go rozwiązać?

Jak rozwija się branża CFM w Polsce

Właściwy początek rozwoju usługi Full Service Leasing, czyli wynajmu długoterminowego przypada na lata 1995–2000. Jakie rezultaty wzrostu zainteresowania tego typu usługami możemy zaobserwować dziś?

REKLAMA