REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wyglądały początki branży CFM w Polsce

Grzegorz Czarnecki
Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska
Masterlease
Jak wyglądały początki branży CFM w Polsce
Jak wyglądały początki branży CFM w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

Właściwy początek rozwoju usługi Full Service Leasing, czyli wynajmu długoterminowego przypada na lata 1995–2000. Rezultaty wzrostu zainteresowania tego typu usługami możemy zaobserwować dziś.

Niewielka liczba dostawców usług dynamicznie reagujących na potrzeby klientów stworzyła solidne podstawy dalszych zmian. Pionierami rynku byli licencjobiorcy światowych sieci wynajmu, np. Avis czy Hertz.

REKLAMA

Wtedy powstały także pierwsze polskie spółki zajmujące się wynajmem długoterminowym środków transportu. Na doświadczeniach z tamtych lat swój sukces rynkowy opiera m.in.: Masterlease – dzisiejszy lider branży wynajmu samochodów.

Trzeba podkreślić, że zakres oferowanych w tym czasie usług był węższy niż obecnie, a duże floty należały do rzadkości. Łączna wartość portfela pojazdów oddanych w wynajem długoterminowy w drugiej połowie lat 90. była relatywnie niska. Z usług FSL korzystały głównie podmioty zagraniczne, otwierające swą działalność w Polsce lub stające się kluczowymi akcjonariuszami prywatyzowanych polskich przedsiębiorstw.

Polecamy: serwis Firma

Z tamtych lat dysponujemy jedynie statystykami rynku leasingowego obejmującymi także wynajem. Nie były prowadzone odrębne statystyki dla Full Service Leasingu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W większości przypadków samochody po okresie wynajmu wracają do firmy FSL, która zajmuje się ich odsprzedażą na rynku wtórnym, a klient wynajmuje kolejne, nowe pojazdy.

REKLAMA

Przewidywana wartość pojazdu po kontrakcie ( wartość rezydualna) nie jest przez klienta spłacana, dlatego też raty kapitałowe są w wynajmie o wiele niższe niż przy tradycyjnym polskim leasingu operacyjnym, gdzie następuje całkowita spłata wartości przedmiotu umowy leasingu.

Częstym zjawiskiem w ostatnich latach było odkupywanie przez firmy FSL flot użytkowanych przez klientów w systemie usługi Full Service Leasingu. Czasem stare samochody w całości trafiają na rynek wtórny, czasem zdarza się, że część z nich (najmłodszych wiekiem i o najniższych przebiegach) wraca do klienta w wynajmie zwrotnym.

W ten sposób użytkownik samochodów nie tylko przechodzi na tańszą i wygodną od strony organizacyjnej formułę ich pozyskiwania i eksploatacji, ale także uwalnia środki finansowe, dotychczas zamrożone w zakupionych własnych środkach transportu.

Polecamy: Leasing, czyli używać zamiast posiadać

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA