REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Leniency Programme – program darowania kar

Martyna Wosion
Leniency Programme – program darowania kar
Leniency Programme – program darowania kar

REKLAMA

REKLAMA

Leniency Programme to program wprowadzony przez obwieszczenie Komisji Unii Europejskiej w sprawie darowania lub obniżania kar pieniężnych w sprawach kartelowych. Z założenia ma pomagać w wykrywaniu zmów przedsiębiorców.

Odstąpienie i obniżanie kar przewiduje również polska ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Możliwość taka, podobnie jak w prawie unijnym, dotyczy tylko i wyłącznie praktyk polegających na kolektywnych porozumieniach antykonkurencyjnych. 

REKLAMA

Całkowite odstąpienie od nałożenia kary

Oczywiście zarówno całkowite, jak i częściowe umorzenie kary obwarowane jest określonymi warunkami, które zainteresowany przedsiębiorca powinien spełnić. Z całkowitego zwolnienia z kary może skorzystać przedsiębiorca, który uczestniczy w porozumieniu i jako pierwszy dostarczy Prezesowi Urzędu Konkurencji i Konsumentów informację o jego istnieniu. Przedsiębiorca jest zobowiązany podać urzędowi pewne i prawdziwe informacje, które w jak najpełniejszy i możliwy do zweryfikowania sposób pozwolą na udowodnienie istnienia porozumienia. Informacja ta musi być wystarczająca do wszczęcia postępowania.

Przeczytaj: Na czym polega zakaz porozumień ograniczających konkurencję

Z oczywistych względów przedsiębiorca ten powinien zrezygnować z uczestnictwa w porozumieniu najpóźniej w momencie przekazywania informacji do UOKiK. 

Darowanie kary uzależnione jest także od stałej współpracy z Prezesem UOKiK, przedstawianiu mu nowych dowodów i udzielaniu informacji z własnej inicjatywy i na żądanie Urzędu. Ponadto z odstąpienia od kary nie może skorzystać inicjator porozumienia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Częściowe obniżenie kary

Przedsiębiorca, który nie spełnia powyższych warunków może skorzystać z możliwości częściowego obniżenia kary, jeśli: 

  •  przedstawi Prezesowi Urzędu, z własnej inicjatywy, dowód, który w istotny sposób przyczyni się do wydania decyzji o porozumieniu;
  •  zaprzestał uczestnictwa w porozumieniu nie później niż w momencie przedstawienia wspomnianego dowodu.

Kara nakładana w tym trybie stanowi maksymalnie 8% przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary.

Polecamy serwis: Mała firma

Pierwszy krok

Przedsiębiorca, który stwierdzi, że spełnia powyższe warunki może wystąpić do Prezesa UOKiK o darowanie lub obniżenie kary pisemnie, za pośrednictwem faksu lub e-maila, a nawet złożyć wniosek ustnie do protokołu przed pracownikiem Urzędu.

Szczegóły, dotyczące wymogów tego postępowania określiła Rada Ministrów w rozporządzeniu z 26 stycznia 2009 roku.

 Leniency Programme jest silnie promowany przez UOKiK – między innymi stworzono spot reklamowy, kilka komunikatów prasowych i uruchomiono linię telefoniczną pod którą można otrzymać odpowiedzi na pytania i informacje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA