Leniency Programme – program darowania kar
REKLAMA
REKLAMA
Odstąpienie i obniżanie kar przewiduje również polska ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Możliwość taka, podobnie jak w prawie unijnym, dotyczy tylko i wyłącznie praktyk polegających na kolektywnych porozumieniach antykonkurencyjnych.
REKLAMA
Całkowite odstąpienie od nałożenia kary
Oczywiście zarówno całkowite, jak i częściowe umorzenie kary obwarowane jest określonymi warunkami, które zainteresowany przedsiębiorca powinien spełnić. Z całkowitego zwolnienia z kary może skorzystać przedsiębiorca, który uczestniczy w porozumieniu i jako pierwszy dostarczy Prezesowi Urzędu Konkurencji i Konsumentów informację o jego istnieniu. Przedsiębiorca jest zobowiązany podać urzędowi pewne i prawdziwe informacje, które w jak najpełniejszy i możliwy do zweryfikowania sposób pozwolą na udowodnienie istnienia porozumienia. Informacja ta musi być wystarczająca do wszczęcia postępowania.
Przeczytaj: Na czym polega zakaz porozumień ograniczających konkurencję
Z oczywistych względów przedsiębiorca ten powinien zrezygnować z uczestnictwa w porozumieniu najpóźniej w momencie przekazywania informacji do UOKiK.
Darowanie kary uzależnione jest także od stałej współpracy z Prezesem UOKiK, przedstawianiu mu nowych dowodów i udzielaniu informacji z własnej inicjatywy i na żądanie Urzędu. Ponadto z odstąpienia od kary nie może skorzystać inicjator porozumienia.
Częściowe obniżenie kary
Przedsiębiorca, który nie spełnia powyższych warunków może skorzystać z możliwości częściowego obniżenia kary, jeśli:
- przedstawi Prezesowi Urzędu, z własnej inicjatywy, dowód, który w istotny sposób przyczyni się do wydania decyzji o porozumieniu;
- zaprzestał uczestnictwa w porozumieniu nie później niż w momencie przedstawienia wspomnianego dowodu.
Kara nakładana w tym trybie stanowi maksymalnie 8% przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary.
Polecamy serwis: Mała firma
Pierwszy krok
Przedsiębiorca, który stwierdzi, że spełnia powyższe warunki może wystąpić do Prezesa UOKiK o darowanie lub obniżenie kary pisemnie, za pośrednictwem faksu lub e-maila, a nawet złożyć wniosek ustnie do protokołu przed pracownikiem Urzędu.
Szczegóły, dotyczące wymogów tego postępowania określiła Rada Ministrów w rozporządzeniu z 26 stycznia 2009 roku.
Leniency Programme jest silnie promowany przez UOKiK – między innymi stworzono spot reklamowy, kilka komunikatów prasowych i uruchomiono linię telefoniczną pod którą można otrzymać odpowiedzi na pytania i informacje.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA