| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Naśladowanie produktu, czyli co może stać się czynem nieuczciwej konkurencji

Naśladowanie produktu, czyli co może stać się czynem nieuczciwej konkurencji

Przedsiębiorcy funkcjonujący w obrocie posiadają w zasadzie swobodę w zakresie swojej działalności. Nie oznacza to jednak, że nie podlegają żadnym regułom i zasadom. Przepisy wskazują jakiego typu działania są niepożądane lub nawet niedozwolone.

Jednym z takich działań jest dopuszczanie się czynów nieuczciwej konkurencji, czyli czynów, które mogą naruszyć interes innego przedsiębiorcy lub klienta.

Wśród licznych czynów nieuczciwej konkurencji można wymienić naśladowanie gotowego produktu, które polega na tym, że za pomocą technicznych środków reprodukcji jest kopiowana zewnętrzna postać produktu, jeżeli może wprowadzić klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu. Czyn ten polega nie tylko na produkcji lub dystrybucji tzw. podróbek. Może on także polegać na produkcji i sprzedaży towarów, które choć nazwą i innymi cechami są inne, łudząco przypominają naśladowany produkt, czym mogą spowodować błąd u potencjalnego klienta.

Sąd badając stan naruszenia weźmie pod uwagę przede wszystkim zachowanie klienta, który dochowa pewnej naturalnej staranności. Oznacza to, że jeżeli ów klient, zachowując się starannie mógłby pomylić się co do tożsamości produktu, mamy do czynienia z czynem nieuczciwej konkurencji.

Przeczytaj również: Kiedy przedsiębiorca utrudnia dostęp do urządzeń kluczowych

Na tę regulację powinni zwrócić uwagę przede wszystkim mniejszy przedsiębiorcy, którzy chcąc podnieść wyniki sprzedaży, próbują naśladować znane marki. Należy wówczas pamiętać, że działanie takie jest niedozwolone, a przedsiębiorca, którego interesy zostały naruszone może domagać się zaniechania tych działań i ochrony na drodze sądowej.

Omówiony przypadek nie stanowi czynu nieuczciwej konkurencji w przypadku gdy naśladowanie dotyczy cech funkcjonalnych produktu, w szczególności budowy, konstrukcji i formy zapewniającej jego użyteczność. Może to dotyczyć np. kształtu butelki, rodzaju opakowania itp.

Jeżeli naśladowanie cech funkcjonalnych gotowego produktu wymaga uwzględnienia jego charakterystycznej formy, co może wprowadzić klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu, naśladowca jest zobowiązany odpowiednio oznaczyć produkt, tak aby nie było wątpliwości od jakiego przedsiębiorcy on pochodzi.

Polecamy: ABC małej firmy

Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, warto zaznaczyć, że przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien zwracać dużą uwagę na postać produkowanego produktu, gdyż ewentualne konsekwencje (naprawienie szkody, wydanie bezpodstawnie uzyskanych korzyści, złożenie odpowiedniego oświadczenia) mogą być bardzo dotkliwe.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »