Rodzaje decyzji w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów
REKLAMA
REKLAMA
Przypomnijmy, że z naruszeniem zbiorowych interesów konsumentów mamy do czynienia wówczas, gdy bezprawna praktyka przedsiębiorcy dotyka nieograniczonej liczby osób – to znaczy potencjalnie każdy może zostać przez nią poszkodowany.
REKLAMA
Decyzje merytoryczne
Decyzje merytoryczne kończą postępowanie i przestawiają stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta do badanych praktyk.
Wszystkie decyzje merytoryczne wydawane są na skutek stwierdzenia naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.
Polecamy serwis: Przedsiębiorca w sądzie
Wyróżniamy trzy rodzaje decyzji kończących postępowanie w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów:
- Decyzja uznająca praktykę za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów – Prezes UOKiK uznaje w niej naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, zarówno w trakcie postępowania, jak i w trakcie wydania decyzji. Jednocześnie zobowiązuje przedsiębiorcę do zaniechania stosowania danego działania i może nałożyć na niego karę pieniężną. Dopuszczalne jest także określenie środków usunięcia skutków naruszenia przepisów (w szczególności Prezes UOKiK może zobowiązać przedsiębiorcę do złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia o treści i w formie określonej w decyzji. Może również nakazać publikację decyzji w całości lub w części na koszt przedsiębiorcy.);
- Decyzja uznająca praktykę za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów i stwierdzająca zaniechanie jej stosowania – tego typu decyzja wydawana jest w sytuacji, gdy Prezes UOKiK stwierdzi, że przedsiębiorca co prawda naruszył zbiorowe interesy konsumentów, ale w momencie wydawanie decyzji już zaniechał tej praktyki. Ciężar dowodu spoczywa oczywiście na przedsiębiorcy, a w decyzji można także określić środki do usunięcia skutków stosowania tych praktyk;
- Decyzja zobowiązująca do zaprzestania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów – jest wydawana, jeżeli w toku postępowania zostanie uprawdopodobnione, że przedsiębiorca stosuje praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów i zobowiąże się on do podjęcia lub zaniechania określonych działań zmierzających do zapobieżenia tym naruszeniom. W tej decyzji Prezes można określić termin wykonania zobowiązania, a także nałożyć na przedsiębiorcę obowiązek składania sprawozdań z jego realizacji. Prezes UOKiK ma możliwość uchylenia decyzji i ponownego rozpatrzenia.
Polecamy również: Jak wygląda postępowanie w sprawach uznania postanowień wzorca umownego za niedozwolone
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.