REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oprogramowanie, czy aplikacje na wynajem - co jest tańsze dla firmy

Marcin Sokołowski
Wybór nowego rozwiązania warto poprzedzić szczegółową analizą zarówno kosztów związanych z zakupem licencji wdrożenia i utrzymania systemu, jak i oczekiwanych rezultatów.
Wybór nowego rozwiązania warto poprzedzić szczegółową analizą zarówno kosztów związanych z zakupem licencji wdrożenia i utrzymania systemu, jak i oczekiwanych rezultatów.

REKLAMA

REKLAMA

Inwestycja w oprogramowanie, jak i korzystanie z aplikacji na wynajem w modelu Software as a Service lub outsourcingowym może stanowić źródło oszczędności dla firmy. Które rozwiązanie wybrać, aby płacić mniej?

System wspomagający zarządzanie (ERP) można traktować jako inwestycję, która musi się zwrócić. Zakładam, że wdrożenie takiego systemu musi przynieść firmie wymierne korzyści. Redukcja stanów magazynowych, zmniejszenie kosztu zakupu materiałów, kosztów pracy i poziomu należności – to tylko kilka z wielu obszarów, które można usprawnić w mierzalny sposób, który przekłada się na konkretne pieniądze dla firmy. Wdrożenie przynosi również szereg niewymiernych korzyści, takich jak szybkość dotarcia do danych czy ich wiarygodność.

REKLAMA

REKLAMA

W małych przedsiębiorstwach często najważniejszym kryterium wyboru rozwiązania jest cena. W średnich i dużych firmach jest na ogół inaczej. Cena jest jednym z istotnych czynników, ale nie może przesłonić tego, co najważniejsze, czyli efektów. Te mogą uzasadniać poniesienie większych wydatków, jeśli przełożą się na zwrot z inwestycji.

Wybór nowego rozwiązania warto poprzedzić szczegółową analizą zarówno kosztów związanych z zakupem licencji wdrożenia i utrzymania systemu, jak i oczekiwanych rezultatów. Warto zwrócić uwagę czy oferta, którą otrzymaliśmy od dostawcy zawiera wszystkie elementy, które są niezbędne do funkcjonowania systemu w takim zakresie, w jakim sobie tego życzymy.

Często niestety już w trakcie wdrożenia, okazuje się, że atrakcyjna cenowo oferta nie zawierała elementów potrzebnych do uruchomienia systemu w pożądanym zakresie. To z kolei ma niekorzystny wpływ na kalkulację ROI (return on investment - zwrotu z inwestycji) i kosztów całego projektu. Już na etapie wstępnych rozmów z klientem firma Epicor stara się zwrócić uwagę na oba aspekty i przygotowuje tzw. business case, którego kluczowym elementem jest analiza zwrotu z inwestycji (ROI). 

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Niejednokrotnie zwłaszcza średnie i duże przedsiębiorstwa są zaskoczone widząc, ile realnie pieniędzy może w ten sposób zostać w firmie po wdrożeniu systemu ERP. Wśród naszych klientów zdarzają się spektakularne przykłady wdrożeń, w przypadku których inwestycja w system zwróciła się w ciągu kilku miesięcy. Podejmując decyzję o wdrożeniu systemu ERP należy jednak kierować się wartością średnią, która wynosi 2-3 lata.

Korzystanie z aplikacji w modelu SaaS (oprogramowanie jako usługa - Software as a Service) czy outsourcingowym stopniowo zyskuje na popularności. Dzięki SaaS firmy mogą korzystać z systemu do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP) wynajmując jedynie wybrane funkcjonalności dla konkretnej liczby pracowników na określony czas.

Korzyści z zastosowania takiego modelu są niepodważalne - SaaS pozwala na dostęp do aplikacji na zasadzie gniazdka elektrycznego, z którego korzystamy, kiedy tego potrzebujemy i w rezultacie płacimy jedynie za wykorzystane zasoby. SaaS zapewnia nieco inny model działania niż outsourcing, ponieważ wymaga nakładów na opracowanie specjalnej wersji oprogramowania, aby można je było w wyżej opisany sposób oferować. Podstawowa różnica polega na tym, że w modelu SaaS to samo oprogramowanie jest udostępniane wielu klientom (model jeden do wielu), gdy w outsourcingu najczęściej sprzęt i aplikacja są u zewnętrznego dostawcy, który ponosi koszty związane z utrzymaniem (model – jeden do jednego).

Dzięki temu koszt oprogramowania stanowi jedynie ułamek systemu wdrażanego lokalnie. Należy jednak mieć świadomość, że system wdrożony lokalnie można w 100% dostosować do wymagań firmy. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze rozwiązania w modelu SaaS należy się zastanowić czy jest to najlepsza droga. W większości małych i średnich firm o standardowych procesach może okazać się, że SaaS to najlepsze rozwiązanie. Jednak w niektórych przedsiębiorstwach o nietypowych procesach i potrzebach, dużo lepiej sprawdzi się tradycyjna aplikacja wdrażana lokalnie.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA