| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Reklama w Internecie > Czy badania metodą ankiety internetowej (CATI) są reprezentatywne?

Czy badania metodą ankiety internetowej (CATI) są reprezentatywne?

Ankiety internetowe podbijają stopniowo rynek badań opinii społecznej. Problemem jest jednak narastający brak możliwości skutecznego doboru próby reprezentatywnej. Jak go rozwiązać?

Ankiety o dużym stopniu intymności, m.in. dotyczące preferencji politycznych, wymagają narzędzi, które zapewnią respondentowi przede wszystkim anonimowość. W kontekście nietrafionych sondaży politycznych, coraz częściej poruszana jest w mediach kwestia reprezentatywności metod ilościowych w badaniach. Metoda wywiadu telefonicznego (CATI) nie zawsze jest najlepszym narzędziem.

Problemy pojawiają się już przy wyborze firmy badawczej. Reprezentatywne wyniki badań mają pomóc zamawiającemu w efektywnym zarządzaniu firmą. Należy podkreślić, że nie istnieje coś takiego jak „reprezentatywne badanie”. Termin reprezentatywność rozpatruje w kontekście dodatkowych informacji, które umożliwiają ocenę jej poziomu. Reprezentatywności nie można oceniać w kategoriach 0-1.

Każde badanie w pewien sposób jest reprezentatywne - pytanie w jakim stopniu i dla jakiej populacji. Jeżeli dotyczy preferencji czytelniczych społeczeństwa polskiego, zdanie profesorów filologii polskiej nie będzie raczej wystarczające. Nie odzwierciedla bowiem gustów społeczeństwa. 

Polecamy: Jak kreować e- wizerunek - adres strony i nawigacja

Podobnie jest z wielkością populacji, której badanie dotyczy – próba 300 maklerów giełdowych, wypowiadających się w ankiecie nt. przyszłego trendu na giełdzie, prawdopodobnie wystarczy do wnioskowania o nastrojach w tej grupie respondentów.

Natomiast pytania o nawyki kulinarne skierowane do grupy 300 gospodyń domowych, nie pozwolą uzyskać danych do reprezentatywnych wniosków. Polskich maklerów giełdowych jest znacznie mniej niż gospodyń domowych, zatem liczebność próby badawczej powinna być różna dla obu populacji.

Polecamy: serwis Reklama w Internecie

Czytaj także

Ekspert:

PB Online

Serwis badań internetowych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy badania metodą ankiety internetowej (CATI) są reprezentatywne?
Czy badania metodą ankiety internetowej (CATI) są reprezentatywne?

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »